Son dakika... İzmir depremi sonrası bilirkişi raporu hazırlandı: 22 gözaltı kararı

Son dakika... İzmir depremi sonrası bilirkişi raporu hazırlandı: 22 gözaltı kararı

İzmir'deki zelzelede devrilen binalarla alakalı hazırlanan bilirkişi raporu sonrası 22 birey hakkında nezaret kararı verildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 30 Ekim 2020'de alana gelen ve 8 binada toplam 115 bireyin yaşamını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzeleyle alakalı yazılı açıklama yapıldı.

Zelzelenin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturmaya başlatılıp, ispatların bir araya geldiği vurgulanan açıklamada, "Alakalı belediyelerden devrilen binalara ait projeler, bilgi ve dokümanlar çabuklukla temin edilerek muhafaza altına alınmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesinde vazifeli 3 akademisyen tarafından enkazlardan numune alınarak analiz edilmiş ve binaların devrilme sebebinin standartlara uygun olmayan malzeme özellikle düşük nitelik beton kullanımı ve projelendirme yanılgılarından kaynaklandığı kanısına varılmıştır. Aynı bilirkişi kurulu tarafından hazırlanan ön raporda mesullüğü bulunan kuşkululara ait somut tespitler yapılmıştır. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesinden de 4 karakter bilirkişi kurulu oluşturulmuş ve bu akademisyenlerin de zelzele bölgesine intikali sağlanarak binaların enkazı kaldırılmadan evvel tahlil yapmaları sağlanmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi olarak görevlendirilen toplam 7 akademisyenden devrilen her yapıya ait ayrı ayrı olmak üzere ortak son raporlar hazırlanması istendiği de belirtilerek, şunlar kaydolundu:
"Gelinen düzey itibariyle son raporların bitirilmek üzere olduğu bildirilmiştir. TÜBİTAK - Marmara Araştırma Merkezinden de lüzumlu jeofizik ölçümlerin yapılması istenmiş olup, yapılan ölçümler sonrasında düzenlenen rapor Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edilmiştir. Gelen neticeler bilirkişi kuruluya sevk edilerek hazırlanacak olan raporda bu bilgilerin değerlendirilmesi istenmiştir. Soruşturma kapsamında bugüne kadar 7 kuşkulu hapsedilmiş, 3 kuşkulu hakkında da adli hakimiyet önlemi uygulanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesinde vazifeli bilirkişi kurulu tarafından hazırlanarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edilen ön raporlarda tespiti yapılan ve daha evvel haklarında operasyon yapılmayan toplam 22 kuşkulunun tutulup nezaretine alınması emeliyle alakalı kolluk ünitesine yönerge verilmiştir. Aynı raporda tespiti yapılan 17 kamu vazifelisi hakkında 4483 rakamlı Kanun kapsamında operasyon kuruluş edilmek üzere dosyaları tefrik edilmiştir."