Son dakika... İzmir Karaburun'daki depremlerin ardından korkutan sözler! Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan uyardı

Son dakika... İzmir Karaburun'daki depremlerin ardından korkutan sözler! Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan uyardı

İzmir'in Karaburun ilçesi sarihlerinde alana gelen 4,2 büyüklüğündeki zelzelenin ardından 47 sarsıntı daha oldu. Jeofizik Yüksek Mühendisi, Zelzele Bilimci Prof. Dr. Methiyen Ahmet Ercan, İzmir'deki…

Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı AFAD Zelzele Dairesi bilgilerine göre, Ege Denizi'nde bugün saat 04.20'de Richter ölçeğine göre 4.2 büyüklüğünde zelzele alana geldi. Zelzelenin merkez üssünün Karaburun'a uzaklığı 40.94 km olarak ölçüldü. 23.10 km derinlikte olan zelzelenin ardından, bugün saat 11.49'a kadar en miniği 1.6, en büyüğü ise 3.7 büyüklüğünde toplam 47 sarsıntı daha yaşandı. Bölgede son 1 ayda 284, son 1 haftada 122, zelzelenin alana geldiğine dikkat çekildi. Peş peşe alana gelen zelzeleler yurttaşları sıkıntılı etti.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Methiyen Ahmet Ercan, Karaburun-Midilli arasındaki bu bölgenin yine zelzele üreteceğini söyledi. İzmir’de özellikle Karşıyaka, Bostanlı, Hamlı, Mavişehir, Alaybey, Menemen, Sancaklı ve Bornova’da bulunan yapılarla alakalı ihtarlarda bulundu.

Deprem mi oldu, en son nerede deprem oldu Ege Denizinde korkutan depremlerZelzele mi oldu, en son nerede zelzele oldu? Ege Denizi'nde korkutan zelzeleler

'BU BÖLGE YİNE BİR ZELZELE ÜRETECEKTİR'

Karaburun’da 4-5 büyüklüğündeki zelzelelerin evvelki zelzelelerin arkasıcıları olarak devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Methiyen Ahmet Ercan, "Karaburun-Midilli arası çok uzun müddettir zelzele beklediğimiz yerlerden biriydi. 3-4 sene evvel bu bölgede bir zelzele oldu ancak bu zelzelenin büyüklüğü beklediğimiz kadar olmadı. Karaburun’un üretmesi gereken zelzele, takribî 7- 7.2 büyüklüğünde bir zelzele ancak 7’den daha ufak bir zelzele üretti. Gerginliğini boşaltamadı. 6.7- 6.8'lik zelzeleler bu bölgedeki gerginliği boşaltmak için yeterli değildir. Bu bölge, yine derlenerek 6.8- 6.9 büyüklüğünde bir zelzeleyi üretmeye hamiledir. Ne zaman olacağı mevzusunda rastgele bir bilgi mevzubahisi değil. Şu anda olan zelzeleler 4’deri ufak ya da 4-5 büyüklüğü arasında olan zelzelecik seviyesinde zelzeleler. Bu zelzeleler evvelki zelzelelerin arkasıcıları olarak sürecektir. Arkasıcılar 2 sene, bazen 5 sene sürebilir. Çok ileride, ne zaman olacağını öğrenmediğimiz bir zamanda bu bölge yine bir zelzele üretecektir" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Doğu Karadeniz'de güçlü sağanak yağış! Kent alarmda: 40 saat uyarısı47 sarsıntı sonrası Prof. Dr. Ercan böyle uyardı: 6,9 büyüklüğünde...Dikkat! Bu ilçelerde denize girmek menedildi... Sebebi ise...

'O BÖLGELER 9’UNCU RAUNDA ÇIKMIŞ BİR BOKSÖRÜN BİTKİNLİĞİNDE'

Sisam Adası sarihlerinde geçen sene 30 Ekim'de alana gelen zelzelenin İzmir’e çok büyük tesirleri olduğunu anımsatan Prof. Dr. Ercan, özellikle Karşıyaka, Bostanlı, Hamlı, Mavişehir, Alaybey, Menemen, Sancaklı ve Bornova’daki yapıların daha öncekisi kadar dayanıklı olmadığını belirtti. Bu kesimde yer ve yapı araştırmaları yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Ercan, "Gördüğümüz şeyler çok hazin. Bu bölgede yer altı suyu çok sığ. Yer altı sularının 3 ile 12 metreye kadar değiştiğini gördük. Bu akışkanlaşma sebebiyle daha büyük bir zelzele sırasında yapılar sağlam olsa dahi yerin altına batma gibi vakalarla karşı karşıya kalabiliriz. Belirttiğim kesimlerdeki yer ve yapılar 9’uncu raunda çıkmış bir boksörün bitkinliğindedir. İzmir içinde olmasa bile oluşabilecek zelzele gerek Torbalı, gerek Kemalpaşa, gerek Midilli’de olabilecek bir zelzelenin bu kere daha devirici olması beklenir" diye konuştu.

Son dakika... İzmir Karaburundaki depremlerin ardından korkutan sözler Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan uyardı

'SÜRATLİ BİR BİÇİMDE YER VE YAPI İNCELEMEYİ YAPILMALIDIR'

Bu bölgede bulunan yapıların süratli bir biçimde taranması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ercan yer ve yapının çalkalanma incelemeyi yapılması gerektiğini belirterek, "Aydın için Aydın Megakent Belediyesi ile bir proje başlatıyoruz. Umarım İzmir için de böyle bir çalışma başlar. İzmir’de daha çok fertsel istekler üzerine çalışmalar yapılıyor. En süratli tarama, yer ve yapının çalkalanma tahlilidir. Bir Hayli yapı için reelleştirdik. Bostanlı ve Karşıyaka’daki zelzele eforlarını yerin 3-4 kat geliştirerek üst yapıya yansıttığını gördük. Yapılar genellikle çalkantı içine giriyor. Daha evvel sağlam raporu almış olsa dahi, bir hayli şahsı uyararak, yapıların kentsel değişime sokulmasını ya da daha sağlam yapılara geçilmesini öneriyoruz" diye konuştu.