Son dakika... Kabine toplantısı başladı

Son dakika... Kabine toplantısı başladı

Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu iki haftalık aranın ardından bugün Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Kabine buluşmasında 1 milyon Suriyeli mültecinin tehlikesiz bölgelere geri dönüşü için hazırlanan projeye ait takvimin değerlendirilmesi tasarlanıyor. Alakalı bakanların geri dönüş projesi ve sığınmacıların gidişatı mevzusunda brifing vereceği bakanlar kuruluda, özellikle briket konutlarla alakalı çalışmaların süratlendirilmesi ele alınacak. Bölgeye kurulan “destek köprüsü” kapsamında Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad’da, Türkiye’de yerleşik bulunan Suriyeli 1 milyon bireye konut yapılması tasarlanıyor. Türkiye, bölgede 77 bin konut projelendirirken 57 bin 306 konutu bitirdi. Erdoğan’ın direktifiyle bölgede sene sonuna kadar 100 bin evin tamamlanması öngörülüyor.

Son dakika... Kabine toplantısı başladı

ENFLASYONLA GAYRET

Başta enflasyon ve fahiş maliyetle gayret olmak üzere ekonomideki son büyümeler de bakanlar kurulunun gündeminde... Enflasyonla ve maliyet çoğalışları ile gayret çerçevesinde atılacak yeni adımlar ile sahadan gelen son bilgiler de bakanlar kuruluda ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün katıldığı MÜSİAD 32. Kuruluş Sene Dönümü Programı ve Ananesel MÜSİAD Türkiye'nin Eforu Mükâfatları Töreni'nde yaptığı konuşmada Kabine buluşmasını işaret ederek "Bugün Kabine buluşmamız var. Bu kabine buluşmamızda bu sorunları tekerrür konuşacak, tartışacak yasal ve yönetimsel anlamda alınması gereken ilave temkinler mevzusunda adımları hızla yaşama geçireceğiz. Son 20 senede nasıl insanımız enflasyonu ezdirmediysek, aç gözlü piyasa akrobatlarının maliyet oyunlarına da yurttaşımızı kurban etmeyeceğiz" demişti.

Buluşmada ayrıca yurtiçi ve hudut ötesinde devam eden terör harekâtları ile Ukrayna-Rusya savaşının sonlandırılmasına dönük Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik temaslar da değerlendirilecek. Buluşmada alınan kararları Erdoğan, Halka Sesleniş konuşmasıyla duyuracak.