Son dakika: Kaftancıoğlu'nun cezasına onama... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Hukukçuların yürüteceği bir tartışma

Son dakika: Kaftancıoğlu'nun cezasına onama... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Hukukçuların yürüteceği bir tartışma

Son dakika haberine göre; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK devam ederken gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda göç meselesiyle ilgili provakasyonların

Sözcü Çelik'in konuşmasından satır başları şu şekilde:

Filistin'de gazeteci Şirin Ebu Akile.. İsrail güçleri ateş etti. Allah'tan rahmet diliyorum. Kendisi Kudüs'ün kızı olarak anılıyordu. İsrail makamlarından şeffaf soruşturma yapılmasını talep ediyoruz.

EVLAT NÖBETİ

Diyarbakır Anneleri'nin temennilerine katılarak annelerin bir sonraki Anneler Günü'nde çocuklarıyla birlikte olmalarını diliyoruz. Türkiye terör örgütlerine göz açtırmıyor. Terör örgütlerinin destekçisi gruplara her türlü cevap veriliyor.

SIĞINMACI TARTIŞMALARI

Son zamanlarda göç meselesi provokasyonlarına şahit oluyoruz. Turizm sezonunun da yaklaştığı günlerde kışkırtıcı olarak ele alındığını görüyoruz. Türkiye'nin göç yönetimi konusunda politikası vardır. Mücadele edilmektedir. Etkili sınır güvenlik tedbirleri vardır. Ülke içerisinde belli başlı iller sığınmacı kaydına kapanmıştır. Uluslararası koruma kanunlarına uygun hareket edilmektedir.

"BU İNSANLARI KATİLLERE TESLİM EDEMEYİZ"

Kaynak ülkelerde başlayan sorunların kaynak ülkelerde çözülmesi için stratejiler üretilmektedir. 2016'dan bu yana göçü engellenenlerin sayısı 2 milyon 60'dır. Katillere bunları teslim etme yaklaşımında olamayız. Göçmenlerle ilgili asayiş sorunlarına etkili müdahale edilmektedir. Sosyal medyada görüyoruz, vatandaşlarımız lütfen kendileri müdahale etmesinler. Bunlara müdahale edecek olan güvenlik güçleridir. Propaganda yapanların uluslararası olarak da geçerliliği yok.

"GÜNÜ GELDİĞİNDE GİDECEKLER"

“Biz iktidara gelirsek göndereceğiz” cümlesiyle istismar edildiğini görüyoruz. Sonsuza kadar burada kalmayacaklar, günü geldiğinde zaten gidecekler. Vatandaşlarımız fotoğraflar gönderiyorlar, bunlar tek tek ilgili makamlara iletiliyor. Ülkemizle ilgili olmayan birtakım resim ve videoları bilip bilmeden yaymamak gerekir. Bunlar birilerinin kullandığı unsurlara dönüşüyor.

Hiç kimse unutmamalıdır, Türkiye bu meselenin ortaya çıkmasında gönüllü olmadı. “Cumhurbaşkanı Erdoğan karıştırdı” deniyor. Böyle bir şey olamaz. Ne zaman katliamlar başladı o zaman Cumhurbaşkanımız tepki göstermeye başladı. Cumhurbaşkanımızın önerisi Türkiye-Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulmasıydı. Buna yaklaşmadılar. Ukrayna'ya birkaç ay içinde yaptıklarını Suriye'de yapmamaları çelişki olarak durmaktadır.

Güvenli bölge kurulmadığında Türkiye sınırları kapatsaydı, Türkiye ölümlerden sorumlu olacaktı. Türkiye'nin sığınmış insanları onurlu bir şekilde gönderecek politikası vardır. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı açılımlarla ilgili taviz verdiler denildiğini görüyoruz. Bunu söyleyenler bilmedikleri için “Türkiye neden etrafındakilerle mesafeli” diyordu, şimdi “neden görüşüyor” şeklinde ele alınıyor. Evvelsi gün Sayın Kılıçdaroğlu bunu yaptı.

Ermenistan ile olan normalleşme sürecini yakından takip ediyoruz.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI AÇILIŞI

Rize-Artvin Havalimanı açılışına herkesi davet ediyoruz. 21 Mayıs'ta AK Parti gençlik şöleni gerçekleşecek. En son 2014'te yapabilmiştik. Bir ile dönük değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız katılacak, değerli sanatçılar konser verecek. Şehir stadyumunda gerçekleşecek.

İLK BAŞÖRTÜLÜ VALİ ATAMASI

Atananları tebrik ediyoruz. Atamaların hepsi Türkiye'de kadınların kılık kıyafetiyle uğraşılmaması açısından Türkiye'nin normal bir atmosfere girdiğinin göstergesi. Yasakların kaldırılması, kadınlarımızın haklarının korunması bakımından memnuniyetle karşılanan bir karar. Kadınlar kılık kıyafeti nedeniyle yargılanmamalı. Bunun önünü açmaktan gurur duyuyoruz. Bunun gündem olması geçmişteki yasakların terk edilmesi olarak gündeme gelmiştir.

SORU-CEVAP

ASGARİ ÜCRET 

Asgari ücretin dar gelirli vatandaşımızı ekonomik olarak koruması gündemimizdedir. Yakından takip ediliyor. Vatandaşlarımızın hayat koşulları bizim partimizin her zaman gündemindedir.

SİYASETTE SIĞINMACI TARTIŞMASI

Sığınmacılara yönelik nefret söylemi birçok noktadan ortaya çıkıyor. Bunun arkasındaki siyasal motivasyon, toplumun kendi içerisinde nefrete dayalı bir fay hattı şeklinde oluşuyor. Göçmen düşmanlığı, yabancı düşmanlığı aynı kesimler tarafından yürütülüyor.

“Ülkemde sorun çıkaran sığınmacı istemiyorum” bu ırkçılık mı deniyor. Bunu söyledikten sonra nefret ve infial oluşturacak sözler geldiğinde bu ırkçılık oluyor. Bunun ülkemize ne faydası var. “Göç politikasıyla ilgili bir eleştirim var” dendiği zaman onunla ilgili kimse ırkçılık demiyor ki. Türkiye siyasetinde bununla ilgili bir fay hattı oluşturulmaya çalışılıyor. Rakamları yanlış veriyorlar. Gerçekleri çarpıtıyorlar.

Birilerini kışkırttığınız zaman sanıyorlar ki benim de bunu yapmaya hakkım var. Böyle bir durumda hemen güvenlik görevlilerine haber verilmeli. Hemen müdahale edilecektir.

KAFTANCIOĞLU'NUN CEZASINA ONAMA

Bu dosyanın içini ne ben ne Cumhuriyet Halk Partisi bilir. Siyasi tarafgirlikle ele alınan bir konu. Hukukçuların yürüteceği bir tartışma. Kimileri beğenir kimileri beğenmez. Bazı davalardan beraat etmiş, diğerleri onanmış. Bakmak ve o şekilde değerlendirmek lazım. Cumhurbaşkanımızı yargı kararının arkasındaki etiket olarak görüyorlar.

YUNANİSTAN'IN YENİ PASAPORT TEPKİSİ

Yunanlıları bizim pasaportumuzda Ayasofya'nın olması neden ilgilendiriyor. Bu zihniyet enteresan. Son derece güzel olmuş. Yunanlıları ilgilendiren hiçbir tarafı yok. Tepki gösterecekleri bir yanı yok.