Son dakika: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den flaş açıklama

Son dakika: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den flaş açıklama

Ortaklaşa Güvenlik Uyuşması Teşkilatı buluşmasında konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'terörist'lerin temel emelinin anayasal kumpası baltalamak, iktidarı ele geçirmek ve darbe teşebbüsünde

Protesto şovlarının çatışmaya döndüğü Kazakistan'daki son büyümeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'Almatı hedef alındı, Kazakistan'ın güneyi ve ardından başşehir Nur-Sultan ele geçirilmek istendi' dedi.

Ortaklaşa Güvenlik Uyuşması Teşkilatı buluşmasında konuşan Tokayev, 'terörist'lerin temel emelinin anayasal kumpası baltalamak, iktidarı ele geçirmek ve darbe teşebbüsünde bulunmak olduğunu söyledi.

'Almatı ve 9 bölge merkezi eşkıyalar tarafından ele geçirildi' diyen Tokayev, 'Kazakistan yakında, beynelmilel cemiyete neler yaşandığının delillerini sunacak' ifadesini kullandı.

Yabancı militanların da Kazakistan'a müteveccih hücumlara katıldığını belirten Tokayev, yaşanan vakaların tek bir merkezden koordine edildiğini belirtti.

Tokayev ayrıca yeni hükümet listesini yarın açıklayacağını söyledi.

Buluşmada konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin ise 'Hudutlu bir müddet için Kazakistan'a bir KGAÖ barış eforu birliği sevk edildi. Bunu vurgulamak istiyorum' dedi.

Putin ayrıca Rusya'nın bölgede 'devrimlere' izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Son dakika: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayevden flaş açıklama

 ALMATI'DA İNTERNET ULAŞIMI YİNE SAĞLANDI

Öte yandan Kazakistan'ın en büyük kenti Almatı'da 5 gün kesik olan internete bugün haysiyetiyle ulaşım sağlandı.

Ülkenin takribî 1 milyon 800 bin popülasyonlu daha önceki başşehri ve finans merkerinde, yerli ve yabancı internet sitelerine yine girilebiliyor.

8 BİNE YAKIN ŞAHIS GÖZALTINDA

Kazakistan İçişleri Bakanlığı geçen haftaki protesto şovlarıyla alakalı olarak şu ana kadar 7 bin 939 şahsın nezaretine alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığından dün yapılan açıklamada ise nezaretine alınanlar arasında "ehemmiyetli rakamda yabancının" da olduğu belirtilmişti.

Kazakistan Enformasyon Bakanlığı, şovlarda can verenlerin rakamını 44 olarak açıkladı.

Son dakika: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayevden flaş açıklama

KRİZİN FİTİLİ 2 OCAK'TA ATEŞLENDİ

Kazakistan'da 2 Ocak'ta Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau'da mazot maliyetlerine zam yapılmasına karşı millet caddelere dökülmüş, protestolar iki gün sonra Almatı ve ülke genelindeki öbür şehirlere dağılarak şiddetini çoğaldırmıştı.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ayaklanmadan mesul yakaladığı hükümetin istifasını kabul etmesine karşın protestocular geri adım atmamıştı.

Şovlarda güvenlik eforları ile protestocular arasında sık sık çatışmalar yaşanırken, ülke genelinde inanılmaz hal OHAL duyuru edilmişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki vakaların artta "teröristler" olduğunu ifade etmiş, şiddetin bastırılması için Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın aza olduğu Ortaklaşa Güvenlik Antlaşması Teşkilatından KGAÖ destek istemişti.

Teşkilat, Kazakistan'daki vaziyeti karara kavuşturmak için ülkeye barış eforu yollamayı kabul etmişti.