Son dakika: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den flaş açıklama: Çekilme 2 gün içinde başlayacak

Son dakika: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den flaş açıklama: Çekilme 2 gün içinde başlayacak

Rusya önerdiğindeki barış gücünün vazifesini bitirdiğini belirten Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, 'çekilme 2 gün içinde başlayacak' dedi.

Ülkedeki protestoların çatışmalara dönüşmesi üzerine Kazakistan tarafından davet edilen barış gücünün çekilme takvimi muhakkak oldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkeye sevk edilen CSTO barış gücünün geri çekilmesinin iki gün içinde başlayacağını ve en fazla 10 gün süreceğini söyledi.

KRİZİN FİTİLİ 2 OCAK'TA ATEŞLENDİ

Kazakistan'da 2 Ocak'ta Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau'da mazot maliyetlerine zam yapılmasına karşı ulus caddelere dökülmüş, protestolar iki gün sonra Almatı ve ülke genelindeki öteki şehirlere dağılarak şiddetini çoğaldırmıştı.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ayaklanmadan mesul yakaladığı hükümetin istifasını kabul etmesine karşın protestocular geri adım atmamıştı.

Şovlarda güvenlik eforları ile protestocular arasında sık sık çatışmalar yaşanırken, ülke genelinde mucizevi hal OHAL duyuru edilmişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki vakaların artta "teröristler" olduğunu ifade etmiş, şiddetin bastırılması için Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın abone olduğu Ortaklaşa Güvenlik Antlaşması Teşkilatından KGAÖ takviye istemişti.

Teşkilat, Kazakistan'daki gidişatı karara kavuşturmak için ülkeye barış eforu yollamayı kabul etmişti.

AYRINTILAR GELİYOR...