Son dakika... Kız Kulesi'nde restorasyon başlıyor! Bakan açıkladı... İşte bitiş tarihi

Son dakika... Kız Kulesi'nde restorasyon başlıyor! Bakan açıkladı... İşte bitiş tarihi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kız Kulesi onarımın tanıtım buluşmasına katıldı. Bakan Ersoy, "Allahın İzniyle bu ay başlatacağımız onarım çalışmalarımızı 2022 senesinin Nisan ayında tamamlamayı

Bakan Ersoy buluşmada yaptığı konuşmasında, "5. asırda yapıldığı öğrenilen ve dünyada eşine az tesadüfülen denizin ortasındaki Kız Kulesi asırlar süresince değişik emellerle kullanılmıştır. Boğaz trafiğinin hakimiyeti, fetih sonrası kale, deniz erişiminde güzergah gösteren deniz feneri, gözetleme ve radar istasyonu. Kısa bir yarıyıl siyanür ambarı olarak kullanılan Kız Kulesi, esrarengiz bir biçimde veba ve karantina noktası olarak bile kullanılmıştır. 1995-2000 seneleri arasında reelleştirilen onarım çalışmaları sonrasında ise yakın zamana kadar lokanta olarak hizmet vermiştir. Kız Kulesi'nin değişik işlevlerde kullanılmasından ve denizin ortasındaki konumundan dolayı nemin, tuzlanmanın ve dalgaların da devirici tesirleri nedeniyle çok sık onarım geçirdiği tarihi kayıtlarda tespit edilmiştir. Değişik yarıyıllara ait yazılı ve görsel kayıtlar ile onarım defterleri araştırıldığında tarihi yapının mimari açıdan geçirdiği mutasyonlar da sarih bir biçimde görülmektedir. Bu bağlamda tarihi süreçteki işlevlerinden kaynaklanan mekânsal ve malzeme farklılıkları araştırılmış, bilimsel araştırmalar ışığında restitüsyon ve onarım projesi hazırlanmıştır. Çalışmamız koruma-onarım mevzusunda ülkemizdeki en ehemmiyetli adlardan biri olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile mimari tasarım mevzusunda uzun senelerdir alkış ile takip ettiğimiz Ağa Han mükâfatlı Han Tümertekin'in danışmanlığında yürütülmektedir. Bu vesileyle, Kız Kulesi gibi çok ehemmiyetli bir yapıyla alakalı yürüteceğimiz çalışmada bizlerden takviyesini esirgemeyen Sayın Ahunbay ve Sayın Tümertekin'e şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Bakan Ersoy, Kız Kulesi ile alakalı yapılacak her türlü çalışma kurulan internet sitesi üzerinden tüm saydamlığı kamuoyuna sunulacağını belirtti.

Son dakika... Kız Kulesinde restorasyon başlıyor Bakan açıkladı... İşte bitiş tarihi

"ÇALIŞMALARIMIZI 2022 SENESİNİN NİSAN AYINDA TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ"

Bakan Ersoy, Kız Kulesi'nin ehemmiyetli bir abide eser olduğuna dikkat toplayarak, "Bizler bu anlayış yönünde Kız Kulesi'nin bir işlev yüklenmeden yalnızca bir abide eser olarak kalmasını, abide eser olarak ziyaret edilmesini, İstanbul'un hoşluklarının Kız Kulesi panoramasından gözlemlenmesine kastediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak asıllaştıracağımız onarım çalışmasıyla; Kız Kulesi kalitesiz ilavelerden ve malzemelerden temizletilecek, günümüze kadar erişmiş olan özgün kısım ve personeller ile kaliteli ilaveler korunacaktır. Tüm bu çalışmalar kapsamında tarihi arşiv kayıtlarında tespit ettiğimiz özgün malzemeler kullanılacaktır. Allahın İzniyle bu ay başlatacağımız onarım çalışmalarımızı 2022 senesinin Nisan ayında tamamlamayı hedefliyoruz" biçiminde konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Çatışmalar şiddetlendi! İşte son durum...İçişleri'nden 81 şehir valiliğine yönerge! Dikkat: Pazartesi başlıyor

"17 MİLYON TURİST GELDİ"

Bakan Ersoy, buluşmanın ardından gazetecilerin suallerini de cevapladı. Ersoy, onarım sonrası Kız Kulesi'nde müze kartın geçerli olup olmayacağı suali üzerine, "Müze kart geçerli olacak, Kültür ve Turizm Bakanlığı yapınca müze kart geçerli oluyor" dedi.

Bakan Ersoy, Kız Kulesi'nin ne kadar ziyaretçi aldığı suali üzerine, "Burası çok az ziyaretçi alıyordu. Niçin alıyordu? Zira lokanta emelli işletiliyordu uzun senelerdir. Firma iptal oldu. Geri aldık bakanlık olarak. Artık yeme içme ağırlıklı bir işlevden alıyoruz, olması gerektiği gibi ziyaretçi noktası olarak yanı Galata Kulesi'nde yaptığımız gibi. Şu anda Galata Kulesi'nde yaptığımız tertip etmelerden sonra İstanbul'un en fazla ziyaretçi alan mekanlarından biri oldu. Günlük olarak Topkapı Sarayı ile denk ziyaretçi alıyor. Eş bir biçimde de burada yaptığımız tertip etmeden sonra olması gereken işlevine, bir abidesel eser burası. Doğru müdahaleler yapıldıktan sonra burası da artık ziyaretçi ağırlıklı olacak. Reelinde rastgele bir işlev yüklemek istemiyoruz. İstanbul'dan izlenen bir noktaydı, şimdi buradan İstanbul'un izlendiği bir cazibe noktası haline gelecek" değerlendirmesinde bulundu.

Son dakika... Kız Kulesinde restorasyon başlıyor Bakan açıkladı... İşte bitiş tarihi


Bakan Ersoy, turizm sayılarının sorulması üzerine ise şunları kaydetti:

"Hipotezi bilgiler Eylül ayı sonunda açıklanacak olsa da geçen yıl öğreniyorsunuz 16 milyon toplam yabancı turist ve gurbetçi dediğimiz ziyaretçi almıştı Türkiye. Ağustos sonu itibariyle, kesin bilgiler elimize gelmemiş olmakla beraber, tahminen 17 milyon sayısını yakaladık. Başka Bir Deyişle geçen geçen yıl bir senenin tamamında tuttuğumuz 16 milyonun 1 milyon üstüne çıktık, 17 milyon sayısını yakaladık. Eylül ayı da iyi başladı. Makûs gitmiyoruz başka bir deyişle sezona girdiğimizdeki açıkladığımız 25 milyon turist 20 milyar dolar kazanç maksadına sadığız hala."