Son dakika: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın babası hayatını kaybetti

Son dakika: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın babası hayatını kaybetti

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ın babası Rüstem Tatar yaşamını kaybetti. Rüstem Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yaradılışını sağlayan ziyaretlerde Kıbrıs Türk kuruluda Danışman olarak yer almıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın babası Rüstem Tatar, ölüm etti.

Kıbrıs Türk toplumunun milli çabasının her safhasında büyük misyonlar üstlenen ve ehemmiyetli misyonlarda bulunan Rüstem Tatar, bu sabah erken saatlerde yaşamını kaybetti.

Rüstem Tatar'ın cenazesi bugün Lefkoşa Kabristanlığı'nda yeni tip koronavirüs Kovid-19 kaideleri çerçevesinde, birinci derece aile yakınlarının katılımıyla defnedilecek.Son dakika: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatarın babası hayatını kaybettiRÜSTEM TATAR KİMDİR?

Rüstem Tatar, 23 Ekim 1930'da Baf'ın Yakacık köyünde dünyaya geldi.

İlk öğrenimini 1941'te bitiren Rüstem Tatar, 1947'de Kıbrıs Türk İslam Erkek Lisesi’nin Kolej Şubesi’nden birincilikle mezun oldu.

1948'de London Matrucilation İmtihanının 8 evresini de birincilikle geçen Rüstem Tatar, 1951'de Nottingham Üniversitesi Maliye ve İktisat Kısmı’nden birincilikle mezun oldu.

Rüstem Tatar, 1959'da Canev Tatar ile evlenirken, bu konutluluktan Ersin ve Erhan adlarında iki oğlu oldu.

Rüstem Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yaradılışını sağlayan ziyaretlerde Kıbrıs Türk kuruluda Danışman olarak yer alırken, 1960'ta Türk ve Rum uluslarının denk ortaklığında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Sayıştay Başkanı oldu.

Tatar bu vazifesini 1963 senesinde Enosis Ada'nın Yunanistan'a bağlanması amacıyla reelleşen Rum hücumlarına kadar sürdürdü.Son dakika: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatarın babası hayatını kaybettiRüstem Tatar, Kanlı Noel hamlelerinde, Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin idare uzuvlarından silah güçüyle dışlanmasından sonra 1964 senesinin ocak ayında Kıbrıs Türk toplumunun yönetsel ve yürütsel uzvu olarak kurulan Genel Komite'de mali ve muhasebe alanlarında vazife aldı.

Tatar, 1967-1975 yarıyılında Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Yönetimi ve Özerk Kıbrıs Türk Yönetimi'nde Maliye ve Bütçe İşleri Bakanı olarak vazife yaptı.

1977 senesinde İsmet Tatar ile evlenen Rüstem Tatar'ın üçüncü çoğu Havva Tatar dünyaya geldi.

Rüstem Tatar, 1984- 2005 senelerinde BM himayesinde vazife yapan Kayıp Bireyler Komisyonu’nin Kıbrıs Türk Temsilcisi olarak vazife yaptı.

KKTC Chartered, Certified ve Antlı Mali Müşavirler Derneği Başkanlığını da yapan Rüstem Tatar, 2005 senesinden sonra devlete pek çok mevzularda danışmanlık yaptı ve ehemmiyetli katkılarda bulundu.

Son dakika: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatarın babası hayatını kaybetti