Son dakika... KKTC'ye tarihi ziyaret... Merakla bekleniyordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

Son dakika... KKTC'ye tarihi ziyaret... Merakla bekleniyordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci sene dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda milletvekillerine hitap etti. Bir kaç gündür Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın…

Kıbrıs Barış İşlemi’nın 47’nci yıldönümü merasimlerine katılmak üzere bugün Lefkoşa’ya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, KKTC Meclisi’nde vereceği ‘müjde’ merakla bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen konuşmasında müjdeyi açıkladı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları:
Bugün bizim için çok ama çok anlamlı bir gün. Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci sene dönümünde KKTC'de bulunmanın bahtiyarlığı içindeyim. 

Bugün Türkiye ile KKTC arasındaki, eforunu şehitlerimizin kanlarından alan ebedi ve ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya isteseler de istemeseler de bir defa daha bülten ediyoruz. Yeniden bu ziyaret vesilesiyle ülkelerimiz için son derece ehemmiyetli bazı müjdelerimizi kamuoyu ve dünya ile paylaşma fırsatı bulacağım. 

Cumhuriyet Meclisi, Kıbrıs Türk'ünün azmini, istemini ifade eden bir müessesedir. Cumhuriyet Meclisi, Kıbrıs davasına efor katmıştır. Kuruluşundan bugüne Kıbrıs davasını korunan tüm Meclis azalarına buradan bir defa daha şükranlarımı ifade ediyorum.

BUGÜNLERE BİRİLERİNİN İHSANIYLA DEĞİL BEDEL ÖDEYEREK GELDİK

Kıbrıs davası gelecekte de sizlerin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. Bu dava yetim, esrarengiz, sahipsiz değildir. Kıbrıs davası büyük bir davadır. Bu dava, tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, gayretiyle büyük, 1974'te yazdığı kahramanlık epopesiyle büyük bir ulusun davasıdır. Kıbrıs davasının sahibi, yavru vatanıyla, anavatanıyla, büyük Türk ulusunun tamamıdır. Bu davanın sahibi şehitlerimiz, gazilerimizdir. Bu dava için 1974'te ülkemizin dört bir yanından 498 Mehmedimizi şehit verdik. Kıbrıs Türk toplumu 170 evladını kara toprağın bağrına emanet etti. Türkiye nasıl dünyanın en büyük şehitliği ise KKTC de her karışında bir kahraman uyuyan şehitler yurdudur. Biz burada serbestçe soluk alabiliyorsak bunda en büyük hisse bu toprakları şehitler yurdu yapan kahramanlara aittir. Bugünlere birilerinin ihsanıyla, lütfuyla değil bedel ödeyerek geldik. Bu topraklarda elde ettiğimiz her zaferi çein çabaların neticesinde sanki söke söke kazandık. 

Son dakika... KKTCye tarihi ziyaret... Merakla bekleniyordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

KARŞILARINDA KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN ÇELİKTEN İSTEMİNİ BULDULAR

Haksızlık karşısında suskun kalanlardan olmadık. Hukuksuzluklara eyvallah edenlerden olmadık. Başkalarına değil kendi bileğimizin eforuna güvendik. Sırtlarını yasladıkları eforlara istinaden Kıbrıs Türkü'nü yok edeceklerini sananlar, karşılarında Kıbrıs Türk toplumunun çelikten istemini buldular.

BİZLERİN BURADA SERGİLEDİĞİ KARDEŞLİK AMERİKA'DA BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETMİŞ OLSA DA...

Kıbrıs davasının sancaktarlığını yapan tüm müesseselerin dayanışmasını güçlü yakalaması çok ehemmiyetlidir. Kıbrıs davasını içerden çökertmek için yapılan hücumlar da Kıbrıs Türk'ünün feraseti ile boşa çıkmıştır. Birlik ve beraberliğimizi hedef alan muhakkak etrafların kardeşliğimize fitne mayası çalmasına izin etmeyeceğiz. Kimi aymazların zehirli ayrılık oklarını Kıbrıs Türk toplumunun kalbine saplamasına fırsat vermeyeceğiz. Yaptığınız her çalışmada yanınızda olacağımızdan hiç kuşkunuz olmasın. Her ne kadar bizlerin burada sergilediği birlik, beraberlik, kardeşlik abuhavayı Amerika'da birilerini rahatsız etmiş olsa da, biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz. Artık kasvet olmayacak derken Amerika'da birileriyle ortak mahfiller oluşturmak suretiyle yine ortalığı karıştırmayı çalışanları iyi öğreniyoruz. Yarınki konuşmamda da bunlara değineceğim. Adada kimin işgalci anlayışı temsil ettiğini gayet iyi öğreniyoruz. 

BİR 50 SENE DAHA KAYBETMEMİZ OLASI DEĞİLDİR

50 seneyi aşkın müddettir devam eden mülakatlar bir neticeye erişemedi. Konuşulmadık mevzu kalmadı. Artık bizim bunlara inanmamız, bir 50 sene daha kaybetmemiz olası değildir. Rum tarafının kendilerini adanın tek sahibi olarak görmeleri çözümsüzlüğü getirdi.  Adada iki ayrı devlet, iki ayrı ulus var. Beynelmilel cemiyet de bu reeli er ya da geç kabul edecek. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından Cenevre'de sunulan teklife yardımımız bütündür. Taviz vermeyiz, tüberkülozayız. Kıbrıs Türk'ünün önünde kurulmaya çalışılan tuzakları hep beraber bozacağız. Aydınlık geleceğimizi de beraber inşa edeceğiz

Rum tarafı Doğu Akdeniz'de Kıbrıs Türk toplumunun müktesep haklarını yok saymayı ısrarla sürdürüyor. Doğu Akdeniz'deki işbirliği alanlarını ele almak üzere AB'ye bölgesel bir konferans tertip edilmesini önerdim. Yapıcı önerimize henüz cevap alamadık. Bizim kimsenin toprağında, hakkında gözümüz yoktur. Gayemiz gerginlik değil. Rum tarafının Kıbrıs Türk'ünün hakknı yok sayarak atacağı her adımın karşısında olduğumuzun altını çiziyorum. 

Son dakika... KKTCye tarihi ziyaret... Merakla bekleniyordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

MÜJDEMİ VERMEK İSTİYORUM

Sizlere bir kaç gündür gündemde olan müjdemi vermek istiyorum. KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ne doğru düzgün Cumhurbaşkanlığı binası veyahut da doğru düzgün meclis binası var. Bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bina malum İngilizlere ait bir gecekondu. KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile alakalı adımın proje çalışmaları bitti ve inşasına da allahın izniyle yakında başlıyoruz. Nerede başlıyoruz? Metehan bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri ile görüşerek 500 dönüm araziyi bu iş için tahsis ettik. Bu arazide külliyeleri yapacağız. Bir de muhteşem bir halk bahçesini orada yapalım, asıllaştıralım. Devlet olmanın işte ifadesi budur. Bu projeyi yaşama geçirerek, nasıl bir Kuzey Kıbrıs devleti varmış birilerinin görmesi gerekli. Mimarımız hoş bir çalışma ile projeyi ortaya çıkardı. Bizzat ben de takip ettim. Ardından hemen işin sabitlerine ve inşaatına gireceğiz. Fazla zamanımız yok. KKTC'nin bülten edildiği bu tarihi binanın da müze haline getirilerek yeni jenerasyonlara vazgeçilmesinin isabetli olacağını düşünüyorum.