Son dakika: Koronavirüs aşısında kritik nokta aşıldı

Son dakika: Koronavirüs aşısında kritik nokta aşıldı

Gelen son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığınca koronavirüsleKovid-19 çaba kapsamında ülke genelinde uygulanan toplam aşı ölçüyü 100 milyon dozu geçti.

Sağlık Bakanlığının "covid19asi.saglik.gov.tr" sitesinde yer alan anlık bilgilere göre, bugün saat 13.40 haysiyetiyle 50 milyon 817 bin 854 birinci doz, 39 milyon 483 bin 547 ikinci doz aşı uygulandı. Öteki dozlarla beraber toplam yapılan doz sayısı, 100 milyon 2 bin 625 oldu.

Koronavirüs Bilim Heyeti'nun önerileri istikametinde, Sağlık Bakanlığınca tanımlanan "Kovid-19 Aşısı Milli Uygulama Taktiği"ne göre, Türkiye genelinde 14 Ocak'ta sağlık çalışanlarıyla başlatılan Kovid-19'a karşı cemiyetsel aşılama, yoğun bir biçimde yeni yaş ve iş gruplarının buluşma sistemine belirlenmesiyle devam etti.

Aşılama şubatta 65 yaş ve üzerindeki şahıslar ile hocalara uzanırken martta 60 yaş ve üzeri yurttaşlar ile eşleri, nisanda ise 55 yaş ve üstündekilerin aşılanmasına geçildi. Bu süreçte öncelikli iş gruplarının da aşılamaları yapıldı.

Son dakika: Koronavirüs aşısında kritik nokta aşıldı

HAZİRAN AYI AŞILAMADA DÖNÜM NOKTASI OLDU

Türkiye, aşı tedarikinin de süratlenmesiyle haziranda cemiyetsel aşılama çalışmalarında en yoğun yarıyılına geçti. Sırasıyla 50 yaş, 40 yaş, 35 yaş, 30 yaş ile 25 yaş ve üzerindekilerin aşılaması için sistemde belirleme yapıldı. 25 Haziran haysiyetiyle de 18 yaş ve üzerindekiler, buluşmalarını alarak Kovid-19 aşılarını olmaya başladı.

Hali Hazırda 12 yaş ve üzerindeki herkes, Kovid-19'a aşısını olabilirken Sinovac veya BioNTech aşılarından istediğini seçim edebiliyor.

Aşılamada yaş grubunun düşürülmesiyle uygulanan aşı ölçülerinde de süratli çoğalışlar kaydedildi. Türkiye'de uygulanan Kovid-19 aşısı mayısta 30 milyon dozu, haziranda 50 milyonu aştı. Türkiye, temmuzda ise toplam aşılamada 70 milyon doza erişti.

Kovid-19 ile çaba kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı ölçüyü ağustos sonu haysiyetiyle 90 milyonu geçmişti.

 

TÜRKİYE'NİN KORONAVİRÜSLE ÇABASINDA SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Türkiye'de son 24 saatte 308 bin 437 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 914 şahsın testi pozitif çıktı, 262 birey hayatını yitirdi.

Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye'de son 24 saatte 308 bin 437 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 914 şahsın testi pozitif çıktı, 262 birey hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 30 bin 103 oldu.

"MASKE, MESAFE, PAKLİK KAİDEYİ ŞU AN BIRAKILMAZIMIZ"

Sosyal medya hesabından günlük tabloyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Olay sayımız 23 bin 914. Can kaybımız 262. Tablodaki ciddi seyri hakimiyet altına almak ve can kayıplarını eksiltmek için elimizdeki ihtimal temkinler ve aşıdır. Bütün doz aşılarımızı olup cemiyet bağışıklığını sağlayalım. Maske, mesafe, paklik kaideyi şu an bırakılmazımız." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Koca, bir başka paylaşımında da Iğdır ve Aksaray'ın yüzde 75'in üzerine çıkan ilk doz aşı oranıyla Mavi tehlike grubundaki şehirlerin arasında olduklarını ve ikinci doz aşı süratinde öteki şehirlere misal olması gerektiğini belirtti.

Koronavirüs Bilim Heyeti, çevrim içi toplandı. Buluşmanın ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, mektepler ve talebelerin vaziyetini yakından izleyerek, Kovid-19 ihtiyatlarını aktüelleyeceklerini bildirdi.

Bakan Koca, "aşısı bitirilmiş bireylerin", 2 doz inaktif aşı olup, ikinci doz aşısından 3 ay sonra andırdırma dozunu da yaptıran veya son 6 ay içinde iki doz mRNA aşısı olan şahıslar olduğuna dikkati çekti.

Koca, "Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan andırdırma dozunun, gözeticiliği çok ehemmiyetli miktarda artırdığını göstermektedir. 3 doz aşı olmuş yurttaşlarımızın olay sayıları içindeki oranı yüzde 2'den daha azdır." açıklamasında bulundu.

Üç doz aşı olanların olay sayıları içindeki oranının yüzde 2'den daha az olduğuna işaret eden Koca, "2 doz mRNA aşısı olan yurttaşlarımızın ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra andırdırma dozuna gereksinim dinleyecekleri öngörülmektedir." bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanı Koca, "Ülkemizde andırdırma dozu zamanı gelen takribî 6 milyon yurttaşımız bulunmaktadır. Zaman kaybetmeden andırdırma dozunuzu olun." ihtarında bulundu.

: İlginize Sürükleyebilir Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti!Çin'den flaş açıklama... Taliban'a milyonlarca dolar yardımAz evvel açıklandı! Aşılamada kritik eşik aşıldı