Son dakika... Koronavirüs bitmeden yeni salgın: 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybetti

Son dakika... Koronavirüs bitmeden yeni salgın: 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybetti

Koronavirüs salgınından Amerika Birleşik Devletlerinin ardından en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunan Hindistan'da Nipah virüsü alarmı verildi. Virüs sebebiyle 12 yaşındaki bir çocuk yaşamını

2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs Kovid-19 dünyayı tesirsin altında bulundurmaya devam ediyor.

Özellikle Hindistan'da çıkan Delta varyantı sonrası dünya genelinde olay rakamları ciddi çoğalış gösteriyor.

Dünya henüz koronavirüs ve varyantlarının yarattığı şoku atlatamadan yeniden Hindistan'dan gelen bir haber ile sarsıldı.

İngiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre, Hindistan'ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü suratından yaşamını kaybetti.

20 ŞAHIS 'YÜKSEK TEHLİKE' ALTINDA

Yaşamını kaybeden çocuk ile temaslı 188 şahıs tespit edildi, bu şahıslardan 20'si ise 'yüksek tehlikeli' olarak sınıflandırıldı.

Bu 20 şahsın Kozhikode Tıp Fakültesi’ne sevk edileceği belirtildi. Uzmanlar öbür temaslı şahısların ise konutlarında kendilerini tecrit etmelerini istedi.

Nipah, Kovid-19'dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en riskli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

Son dakika... Dehşete düşüren koronavirüs raporu: The Economist duyurdu İşte gerçek ölü sayısıSon dakika... Korkuya düşüren koronavirüs raporu: The Economist duyurdu! İşte hakikat ölü rakamı

BU BULGULARA DİKKAT

İlk kere 1990'ların sonlarında Malezya'daki domuz çiftliklerinde görülen salgın ateş, baş sızısı, adale sızısı miyalji, kusma ve boğaz sızısı gibi grip eşi bulgular ile kendisini emin ediyor.

NİPAH VİRÜSÜNÜN REHABİLİTASYONU VAR MI?

Nipah virüsünün insanlar ya da hayvanlar için rastgele bir rehabilitasyon ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için ilk rehabilitasyon destekleyici bakımdır.

Öte yandan Kovid-19 hadiselerinin rakamı 221 milyon 842 bine, yaşamını kaybedenlerin rakamı 4 milyon 586 bine, iyileşenlerin rakamı 198 milyon 442 bine çıktı.

Olay rakamı Amerika Birleşik Devletlerinde 40 milyon 808 bini, Hindistan'da 33 milyon 57 bini, Brezilya'da 20 milyon 890 bini ve Rusya'da 7 milyon 30 bini geçti.