Son dakika... Kremlin'den flaş Finlandiya açıklaması

Son dakika... Kremlin'den flaş Finlandiya açıklaması

Kremlin, Finlandiya'nın NATO azalığı ile alakalı açıklama yaptı. Açıklamada 'Finlandiya'nın NATO'ya girmesi netlikle Rusya'ya tehdittir' ifadesine yer verildi.

Rus atağı ile başlayan Ukrayna Savaşı haftalardır devam ederken dünyanın gözü bu defa Avrupa'nın kuzeyinde.

Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanının NATO azalığına müracaat etmekten yana olduklarını duyurmasının ardından Rusya'dan beklenen açıklama geldi.

Kremlin'den yapılan açıklamada  'Finlandiya'nın NATO'ya girmesi netlikle Rusya'ya tehdittir' ifadesine yer verildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği beyanatta, 'NATO'nun genişlemesi ve ittifakın hudutlarımıza yanaşması dünyayı ve kıtamızı daha sürekli ve tehlikesiz kılmıyor' dedi.

NATO: MESELESİZ VE SÜRATLİ OLACAK

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Finlandiya'nın müracaat yapması vaziyetinde katılım sürecinin 'meselesiz ve süratli' olacağını duyurdu.

RUSYA İÇİN KÂBUS SENARYOSU

Askeri uzmanlara göre, halihazırda Ukrayna'nın NATO azalığına karşı çıkan Rusya için bir başka komşusu Finlandiya'nın azalığı olabilecek en makûs senaryolardan birisi.

Rusya'nın tüm ihtarlarına karşın geçtiğimiz haftalarda Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç’in başşehri Stockholm’de NATO azalığını görüşmek üzere toplanmıştı.

NATO yetkilileri, İskandinav ülkelerinin azalık kriterlerinin çoğunu halihazırda karşılaması sebebiyle, ülkelerin ittifaka kabulünün oranla kolay olacağına inanıyor.

Türkiye'nin de azası olduğu NATO, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyetler Birliği ile mümkün bir çatışmaya karşı 1947'de kurulmuştu.

RUS VEKİL TEHDİT ETMİŞTİ: ÜLKENİZİ YOK EDERİZ

Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov, Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının 'vahim bir felaket' olacağını belirterek tehditler savurmuştu.

Finlandiya'nın NATO'ya katılması vaziyetinde Rusya'nın 'yasal amacı' olacağını belirten milletvekili 'Finlandiya bu saldırısı ile ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır' demişti.

PUTİN'İN TASARIYI TERS TEPTİ

Rusya komşusu Finlandiya ve diğer kuzey ülkesi İsveç'in NATO'ya aza olmaması mevzusunda uzun müddettir ihtarlarda bulunuyor. Ancak Putin'in emri ile Ukrayna'da başlayan savaş sonrası Moskova'nın tasarıyı deyimi caizse ters tepmiş gidişatta.

Çünkü yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre, Finlandiya'da her 100 şahıstan 84'i Rusya'yı 'ehemmiyetli bir askeri tehdit' olarak görüyor.

Geçen sene başka bir deyişle Ukrayna krizi yaşanmadan evvel bu oran yalnızca yüzde 25 oranındaydı. İsveç'te de gidişat değişik değil. Senelerdir 'tarafsızlık' modelini uygulayan ülkede NATO sesleri artık daha yüksek çıkıyor.

Ülkede muhalefet partilerinin de takviyeyi sonrası İsveç'in azalığa hiç olmadığı kadar yakın olduğu belirtiliyor.