Son dakika: Kripto para dolandırıcılığı... Bakan Soylu Thodex vurgununun boyutunu açıkladı

Son dakika: Kripto para dolandırıcılığı... Bakan Soylu Thodex vurgununun boyutunu açıkladı

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin en büyük dolandırıcılık vakalarından biri olarak değerlendirilen Thodex vakasına ait açıklamalarda bulundu. Kripto para borsası…

Thodex CEO Faruk Fatih Özer'in yatırımcıların 2 milyar dolarını alarak yurtdışına kaçtığı iddiaları gündemdeki sıcaklığına gözetirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mevzuya ait ehemmiyetli bir açıklama yaptı. Soylu, Thodex vurgununun 108 milyon dolar olduğu ifade etti. 

Bakan Soylu'nun açıklamaları özetle şöyle: 

* Bir saklılık üzerinde olan dava. Şu ana kadar 82 şahsa müteveccih nezaret kararı çıktı. 77 şahıs nezaretine alındı. Hâlâ denetlemeleri devam edenler var. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bir kırmızı bülten kararını Adalet Bakanlığı'na iletildi. Biz gece yarısı Interpol'e ilettik. Interpol de sabah 10'da kırmızı bülten çıkardı.

* Biz buradan yapabildiğimiz miktarda internetten teknik takip yapmaya çalıştık. Bu mevzuda Arnavutluk makamlarıyla değerlendirmemiz sürdü. Onlardan da izin alarak dört ülkeye takım gönderdik. Karadağ'dan Kosova'ya kadar Arnavutluk'un çevresindeki ülkelere takımlar gitti. Kırmızı bültenle tutulduğu zaman bu ülkelerde iade uyuşmamız var.

ÜNİVERSİTE ANISI ÜZERİNDEN AÇIKLADI

* Biz üniversite dörtteyken İstanbul Değerler Borsası Karaköy'deydi. Biz üç tane bıcır Türkiye'de yaptığımız programların daha sonra Amerika Birleşik Devletleri piyasasında yapıldığını duyduk. Temel inceleme yapıyorduk. Bir haber çıktı 2 milyar dolar. Bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niye buna itiraz etmedi diye baktık.

* Özellikle ben bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu sayıları geliştirip sansasyonel bir hadise mi yaratmaya çalıştılar. 108 milyon dolarlık bir portföy söylediler. Kriptonun nasıl bir şey olduğunu öğrenmiyorum. Operasyon hacmi ayrıdır portföy ayrıdır. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı.

* Hemen dostlarımız alakalı savcılarla görüşerek nezaret yaptılar. Burada zorunlu önlemleri aldılar. Arnavutluk güvenlik eforları dostlarımız da oradalar. Başka Bir Deyişle net bir şey söylemem doğru olmayabilir. Aldığımız bilgiler var ama soruşturmanın saklılığına riayet edelim.