Son dakika... Kurban vekalet ücreti açıklandı

Son dakika... Kurban vekalet ücreti açıklandı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2021 seneyi vekalet yoluyla kurban kesim değerinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak tanımlandığını açıkladı.

 Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı TDV Mütevelli Kurulu Başkanı Ali Erbaş, 2021 seneyi vekalet yoluyla kurban kesim değerinin yurt içinde 1125, yurt dışında 925 lira olarak tanımlandığını bildirdi.

Erbaş, TDV Genel Merkezi'nde "Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş" temasıyla tertip edilen "2021 Seneyi Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu" tanıtım buluşmasında yaptığı konuşmada, kurban imanının Allah'a yanaşma ve iyiye, hoşa, reele erişme arayışı olduğunu söyledi.

Kurbanın, olanaklar ve inanılan bedeller kaderine feda edebilme fazileti kazandıran büyük bir iman olduğunu hatırlatan Erbaş, "İnsanlığın pek çok mesele ve kasvetlerle karşı karşıya kaldığı günümüzde, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız, dünyanın gereksinim dinlenen her yerine, dil, din, ırk, mezhep, meşrep farkı korumaksızın takviye elini uzatmaktadır." diye konuştu.

"GEÇTİĞİMİZ SENE 557 BİN 311 PAY KURBAN GEREKSİNİM SAHİPLERİNE DAĞITILMIŞTIR"

Başkanlığın, TDV ile yaptığı en ehemmiyetli hizmetlerden birinin takribî 30 yıldır "Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonu" olduğunu andırdıran Erbaş, şöyle devam etti:

"Vakfımız, ulusumuzun kurban vekaletlerini, dinimizin temellerine uygun olarak büyük bir hassasiyetle yerine getirmektedir. Son derece transparan bir biçimde sürdürülen organizasyonda kurban kesimleri, vekalet sahiplerinin adları tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda misyon yapan öğretmenlerimiz ve vakfımızın gönüllüleri gözaltısında yapılmaktadır. Geçtiğimiz sene Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen 557 bin 311 pay kurban, yurt içinde şehir ve ilçeler olmak üzere 430 kesim noktasında, yurt dışında ise 74 ülkenin 308 bölgesinde kesilerek gereksinim sahiplerine dağıtılmıştır."

"20 MİLYONDAN FAZLA GEREKSİNİM SAHİBİNE TÜRKİYE'NİN İYİLİK ELİNİN ERİŞTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR"

Bu yıl da Türkiye ve dünyadaki bir hayli bölgede mazlum, mağdur ve fukaralara iyilik elini büyük bir titizlikle eriştireceklerini vurgulayan Erbaş, laflarını şöyle sürdürdü:

"Öğreniyoruz ki bugün, tam dünya güç bir süreçten geçmektedir. Çünkü insanlığın yarısı sefalet içinde ve ehemmiyetli bir kısmı da açlık sınırı altında bir yaşama mahkum edilmiştir. Başta Müslüman coğrafyalar olmak üzere neredeyse dünyanın her yerinde korunmasız insanlar, işgallerin, savaşların, terör hadiselerinin, cefaların, fakirlik ve umutsuzluğun girdabında varlık çabası vermektedir. Bu bağlamda yaşanan meseleler, kasvetler ve acılar karşısında elbette her birimizin mesullüğü vardır. Dolayısıyla adalet ve acıma uygarlığının üyeleri olarak bizlere daha fazla misyon düşmektedir. Müslümanlar olarak birlik ve beraberlik içerisinde daha çok emek ve gayret göstererek dayanışma ve dayanaklaşma mekanizmalarımızı daha fazla kuvvetlendirmemiz gerekmektedir."
Yurt içinde ve yurt dışında kurbana hazırlık çalışmalarının büyük bir titizlikle yapıldığının altını çizen Erbaş, "Bu çerçevede ulusumuzun destek ve teveccühüyle geçen sene aldığımız bağış sayılarının üzerine çıkarak 20 milyondan fazla gereksinim sahibine Türkiye'nin iyilik elinin eriştirilmesi kastedilmektedir. Vekalet yoluyla kurban çalışmalarımız kapsamında Türkiye'de 81 şehir 922 ilçede, yurt dışında ise 100 ortamında ülke 280 bölgede mazlum ve yoksul kardeşlerimize milletimizin takviye elini eriştireceğiz allahın izniyle." dedi.

"81 ŞEHİRDE KURBAN BAĞIŞ STANTLARI KURULACAK"

Vekaletle kurban hizmetinin Türkiye'de müftülükler, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve alakalı ülkelerdeki dini yönetler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içerisinde yürütüleceğini bildiren Erbaş, şunları kaydoldu:

"Türkiye Diyanet Vakfımızca bu sene vekalet yoluyla kurban kesim kıymetleri, yurt içi 1125 lira, yurt dışı ise 925 lira olarak tanımlanmıştır. Yurttaşlarımız 'www.tdv.org' ve 'bagis.tdv.org' adreslerinden çevrim içi bağış yapabileceklerdir. Mobil bağış uygulamamız üzerinden de kurban vekaletlerini verebileceklerdir. Ayrıca şehir ve ilçe müftülükleri, din misyonluları, TDV ve Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü şubeleri ve bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı vekaletle kurban organizasyonuna katılım sağlayabileceklerdir. Bu süreçte yurttaşlarımız, 0312 4169000 numaralı telefondan arayarak kurban vekaleti hakkında ayrıntılı bilgi alabileceklerdir."
Kurban Bayramı evvelinde yurttaşların bağışlarını basitlikle yapabilmeleri için 81 şehirde şehirlerin ehemmiyetli noktalarına kurban bağış stantları da kurulacağını bildiren Erbaş, "1003 şubemiz aracılığıyla şehir ve ilçelerde merkezi noktalara kurulacak ve yurttaşlarımızın basitlikle erişebileceği stantlarda hem bağış yapılabilecek hem de kurban hizmetleri hakkında bilgi alınabilecektir." dedi.

 

Ülkemizde ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimize emanetiniz olan kurbanlarla umut oluyoruz.
Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2021 seneyi vekâletle kurban kesim değerini yurt içinde 1.125 TL yurt dışında ise 925 TL olarak tanımladık.#KurbanınıPaylaş Kardeşinle Yakınlaş pic.twitter.com/Dk8Q5whSh4

— Prof. Dr. Ali Erbaş @DIBAliErbas June 10, 2021

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara