Son dakika... Kuzey Irak'taki PKK operasyonunu uzmanlar değerlendirdi! 'Mehmetçik ok gibi ciğerlerine saplanıyor'

Son dakika... Kuzey Irak'taki PKK operasyonunu uzmanlar değerlendirdi! 'Mehmetçik ok gibi ciğerlerine saplanıyor'

Türk Silahlı Güçleri'nin Türk Silahlı Kuvvetleri terör örgütü PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta başlattığı işlemi terör ve güvenlik uzmanı Dr. Eray Güçlüer canlı yayında değerlendirdi. Güçlüer, "Hem…

Altınbaş Üniversitesi öğretim vazifelisi, terör ve güvenlik uzmanı Dr. Eray Güçlüer de CNN TÜRK canlı yayınında şu bilgileri paylaştı:

Türkiye geçtiğimiz aylarda özellikle Sincar ve Kandil mevzusunda kararlı bir duruş sergiliyor. Sincar'da bazı nokta harekâtlar reelleşti. Türkiye'nin bu bölgedeki kararlı tavrı ve hakikatleştirdiği harekâtlar özellikle terör örgütü PKK'yı ve İran yanlısı Milisleri rahatsız etmiş vaziyette. Türkiye'nin hudut hatlarına müteveccih bazı hareketlerde bulunmalarına rağmen bölgedeki üstünlüğü ele geçirmek ismine kara harekatı başlatıldı. Hava yardımlı bir hareket. Geceden beri muhtelif üstlerden havalanan F16 ve F4'lerin bölgede evvelden tanımlanan amaçları vurduğunu ve bu biçimde başladığını söylemek olası.

O maksatların tanımlanma sürecinde insansız hava taşıtları, bulgu taşıtları kullandı. Bölgede atış dayanak unsurları ve karadan taarruz helikopterlerinin bölgeye müteveccih faaliyetlerde bulunduğunu söyleyebiliriz.

METİNA BÖLGESİ NEDEN EHEMMİYETLİ?

Hem Metina bölgesi hem de etrafında bulunan Avaşin Basyan ve Zap bölgelerinde PKK'nın varlığının güya askeri kamplarının bulunduğu öğreniliyor. Bölgedeki PKK varlığına rağmen sona erdirmek ismine harekat başlattığının altını çizelim.

Şunu anladık. İstihbarat unsurları devamlı PKK'yı takip halindeydi. Nerelerde bir araya geliyor, nerelerde yoğunlaşma var ne gibi faaliyetler var. Dakika dakika, saat saat takip ediliyordu. Kısa bir bilgi alma uğrumuz oldu. Bu alanda özellikle bölgeyi hakimiyet ettikten sonra Avaşin ve Metina bölgelerine bir paklik, PKK'nın faaliyetlerini yasaklamak için işlemi yapıldığını aldık.

Son dakika... <strong>Kuzey Irak</strong>taki <strong>PKK</strong> <strong>operasyon</strong>unu uzmanlar değerlendirdi Mehmetçik ok gibi ciğerlerine saplanıyor

Gara ile koordineli olarak düşünmek gerekli. 10 Şubat'ta reelleşti. Şimdi 2,5 ay sonra birden fazla alanda kademeli ama eş zamanlı bir harekât var. 2 kısımdan oluşuyor. Türkiye hududuna yakın olan Avaşin ve Sinat bölgelerine muhtemelen ateş altına alınarak vurulması ve bu yerler ben 95 hudut ötesi harekâtlarında gitmiştim. Ufak akarsu alanları buralar. Natürel büyük miktarda arınıldı.

Şu ana kadar aldığımız bilgiler helikopterle hava saldırı harekatı ve uçarbirlik biçiminde yapıldığı. Metina harekâtı da Gara gibi derinlikte karadan bağımsız bir konseptle, Gara'nın devamı konseptle yapılıyor. Bu alanda bağımsız harekât hüneri tam dünyayı etkileyecek, herkese çok güzergahlı iletiler kapsayan bir hadise.

KİME İLETİ VERİLİYOR?

PKK'yı Türkiye'ye karşı kullanmaya çalışan başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere küresel eforlara veriliyor. Senelerce dizayn edilmeye çalışıldı. Hala Amerika Birleşik Devletlerinin Suriye'de PKK ve PYD'ye çok ciddi dayanağı olduğunu öğreniyoruz.

Diğer istikametlerden de bakıldığında Amerika Birleşik Devletlerinin elinde kullanılan bir argüman olan PKK'nın kullanışlı bir argüman olmaktan çıktığını da görüyoruz. Hudutlarımızdan itibaren 40 kilometre derinliğe kadar olan bölgenin arınıldığını gördük. 10-12 şahsiyet gruplar halinde teröristler olduğun7u gördük. Artık öyle Türkiye 500 bireyle 1000 bireyle gruplarla gayret etmiyor.

Metina'daki filan da çok büyük gruplar değil. Türkiye hududa yakın bölgelerde teröristlerin barınmasını istemiyor. Şimdi reelinde bahar ayları kar doruklar dışında erimiş vaziyette. Teröristler kışı içerde geçirmeyi muvaffak olmuş olanlar varsa sıkışmışlık halindeler. Huduttan sızmak istiyorlar.

Metina'da 3 ayrı noktaya harekât yapılıyor. Metina bölgenin ismi. 3 ehemmiyetli noktaya Gara'daki gibi paklik yapılıyor.

GİDEREKMESİ HAKKINDA

Harekât gerektiği için yapılıyor ama Amerika Birleşik Devletlerine ve Avrupa'daki PKK'ya ileti... Hudut tugayları üzerinden yapılıyor. Hakkari Çukurca bölgesindeki birkaç tugayımız var. Şırnak'taki hudut tugayımızla... Hem Şırnak hem de Hakkari'deki bir kısım tugaylarımızın harekât sürecini firmasıyla devam ediyor. Giderekmesi açısından risk ve tehlike gidişatına göre tanımlanıyor.

Bu yarıyılda vurulması PKK'nın önümüzdeki yarıyılda da tesirini kaldırıyor. PKK Gara işlemi ile beraber dağlık alanlardan tasfiye olmaya başladığı andan itibaren o surattan bağımsız harekât yapmak son derece ehemmiyetli. Dünyada bağımsız harekât yapabilen ender ordu var. Birisi de Türkiye.

Şunu sağlıyor. Alandan PKK'nın tasfiyesini de asıllaştırıyor. Terörizmin eşkıyalığın merkezi olmuş bu alandan bunları arınmak... Metina bölgesinde de özellikle kış aylarını mesken yerlerinde geçiren teröristlerin hareketlenmesine bağlı olarak tespit edilmesiyle beraber tesirsiz hale getirme süreci başladı.

Güneye indiklerinde buradaki mahallî idareler Kuzey Irak yönetimi içindeki mahallî oyuncuları paylaşmaya başladılar. Ciddi kasvet oldu. Terör örgütünün faaliyetleri sebebiyle Barzani güçleriyle PKK arasında çatışma oldu.

15 Şubat'ta Erbil'deki Amerika Birleşik Devletleri askerine atak oldu ve 2 Amerika Birleşik Devletleri askeri can verdi. Bir zaman sonra da yeniden atak oldu yeniden 2 Amerika Birleşik Devletleri askeri can verdi. Siyasal abuhava oluştu. Arka tasarıdaki oyuncuyu İran oldu.

Türkiye'nin işlemi İran'a müteveccih de bir ileti kapsıyor diyebiliriz. Merkez Irak idaresine bilgi veriliyor. Rastgele bir açıklama gelmedi.

İRAN HAKKINDA

Bölge İran toprakları içinde değil. İşlemle alakalı İran ile koordine yapıldığını düşünmüyorum. Özellikle sürecin Amerika Birleşik Devletlerine müteveccih terör hücumlarını da hem PKK'lıların hem de İran yardımlı Milislerin olduğuna müteveccih bilgiler gelmesiyle 2 güzergahlı süreci Türkiye devam ettiriyor.

Kandilin İran tarafında kalan bölgesinde yaşamaya çalıştıkları bilgi İranlı yetkililerle koordine edilmiştir. Gara konsepti devam ediyor. Sonuçta karadan bağımsız harekât mevzubahisi. Hem Hakkari hem de Şırnak şehrinin karşısında kalan terör örgütünün yuvalandığı noktalar...

SİHA'LAR HAKKINDA

Hem hududun içinde diğer başka noktalarda da çok rakamda SİHA'ların üstlendiği hakimiyet edildiği merkezler var. Kandil, Gara, Sincan hattının kuzeyini hakimiyet etmek emelli birden fazla SİHA bölgede uçuyor.

İşte tespitler bunlarla hakikatleşiyor. 100'lerce üst bölgesi var. Hakimiyet noktaları var. Elde edilen bilgi eş zamanlı iletiliyor ve karışmıyor. Havadaki SİHA'lar istenilen noktalara sevk edilebiliyor. Havadan binden fazla SİHA geziyor ve devamlı bilgiler aktüelleniyor.

NE KADAR SÜRER?

Artık burası Kandil, Gara, Sincan hattının kuzeyiyle, bu bölge Türkiye'nin harekât sahası. Gerekirse birlik indirim teröristi yok edecek biçimde ilerler.

Bu terörün bölgedeki hareketlenmesine bağlı olarak gösterilen pro faal bir tepkidir. Bugün de olabilir, aralıkta, temmuzda da olabilir. Önü sarih, dün de sarihti. 2017 mart ayından beri sarihti. 2017'de bölgeye girdiği andan itibaren oralarda değişmez üst bölgeleri oluşturup hakimiyet sağlamaya başladığı andan itibaren bu cins harekâtlar olur.

Çok kalınacağını düşünmüyorum. Arındıktan sonra bitirilecektir.

Bazı terör unsurlarının hareketleri dağlık bölgelerde bir anda hava değişebiliyor. Sis çöküyor. Kısıtlı görüş koşullarında intikaller olabilir. Kara unsurlarıyla hava saldırı hareketi dün başladı. Terörist sızmalara karşı yapılan atışlar hava koşullarından dolayı her zaman sağlanamayabiliyor.

Artık konsept bölgenin her yerinde olabilir. Metina-Zap hattı olabilir. Terör tehdidinin nerede alındığına bağlı olarak değişebilir.

TEPKİ KAZANÇ Mİ?

Gara işleminde de bir tepki gelmedi. Ben sanmıyorum tepki geleceğini. PKK'nın Avrupa'da oluşturduğu kulislerden dolayı oradan çatlak seslerin çıkması her zaman olası.

İşte bir devletin dış işleri bakanlığına büyükelçisi çağrıldı. Türk husumetine müteveccih hareket eden Avrupa'nın içindekiler belki bölgedeki işlemleri bu istikamette tepki gösterebilir.

Özel güçlerimiz inmiş teröristleri tesirsiz hale getiriyor. Dediğim hattın her noktasında Türkiye Cumhuriyeti özel harekatı yapabilecek eforda.

Bazı propagandalar var. Palavra... Söylemlerin dışında çatlak ses çıkacağını düşünmüyorum.

İşte Terör uzmanı Abdullah Ağar'ın harekâta ait değerlendirmeleri...

Geçmiş senelerde yapılan harekatlarımız var. Pençe1-2-3 ve Pençe Kaplan... Şimdi bu harekatlarla beraber son derece ehemmiyetli bir alan kalıcı bir biçimde tesir altına alındı. Ama arada kalan bölgelerde, mahallî idarenin hakimiyet etmiş olduğu alanla Mehmetçiğin hakimiyet ettiği alanların dışında terör örgütü mevcut. Şimdi bu alanlar üzerine başlatılan bir harekat kendisini gösteriyor. Net olarak Metina, Avaşin ve Basyan bölgelerinde bir ekip noktalarda vuruşlar var. Vuruşlardan maksadım, Mehmetçiğin teröristin kalbine saplandığı vuruşlar var. Yapılan hava akınlarının hacmine, taarruz helikopterlerinin yaptığı vuruşlara, yapılan topçu atışlarına bakarak bu son derece büyük bir harekat olduğu kendisini gösteriyor.

Sarihçesi Kandil harekatı dahil gelebilir. Bundan sonraki süreçte PKK'nın bu bölgelerde pek fazla varlığı kalmayacak. Geriye bir Kandil kalacak.

Benim idrakim bana şunu söylüyor: Bir uyuşma var gözüküyor, Irak Merkezi Hükümeti ve Irak Bölgesel Yönetimi'yle.

Harekat açıklaması bugün geldi ama harekat reelinde dün başladı. Şu ana kadar benim varsayımım 25-30 kadar teröristin tahrip edildiği doğrultusunda.

"OK GİBİ CİĞERLERİNE SAPLANIYOR"

Terör uzmanı Abdullah Ağar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da " Mehmetçik Zap, Metina, Avaşin Basyan ve Gara’da ok gibi ciğerlerine saplanıyor. Tüm bölgelerde hava akınları, helikopter ve topçu taarruzları ve bazı bölgelerde hava hücüm harekatları var. Mahallî kaynaklar kara harekatının başladığı haber veriyor" ifadelerini kullandı.

Mehmetçik Zap, Metina, Avaşin Basyan ve Gara’da ok gibi ciğerlerine saplanıyor.

Tüm bölgelerde hava akınları, helikopter ve topçu taarruzları ve bazı bölgelerde hava hücüm harekatları var.

Mahallî kaynaklar kara harekatının başladığı haber veriyor. pic.twitter.com/ldy5ArOiG3

Abdullah Ağar @abdullahagar2 April 23, 2021

İşte Terör ve güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ'un açıklamaları...

Terör örgütünün son çırpınışları öğrenilen bir mevzuydu. Bahar alarmıyla beraber bir ekip sızma teşebbüsler istikametinde alınan istihbari bilgiler vardı. Bu bilgileri yalnızca almak yetmiyor, gayret etmek gerekiyor tasarıyı bozmak için.

Çok geniş kapsamlı bir harekât tasarlandı. Şu an özel güçlerimiz bölgeye inmiş vaziyette. Teşkilatın bana göre Metina bölgesindeki tertiplenme tasarılamasını yerle bir edecek bir harekât.

ben bu harekâtın yalnızca bugün ve bu saatler içinde değil önümüzdeki günlerde konuşulacağını özellikle adlandırmak isterim.

Bizim kast ettiğimiz alan Kandil'de başlayan Sincar'da biten bir bölge.

Daha Önceki Hava Güçleri İstihbarat Daire Başkanı Gürsel Tokmakoğlu'nun değerlendirmeleri...

Harekâtın merkezi olarak Metina ve Zap'ı görmek muhtemeldir. Arazi burada çok engebeli. Hava Güçleri amaçları vuruyordur. Ama bu bölgede şayet siz hakimiyeti bütün olarak sağlamak istiyorsanız vurduğunuz yere elinizin dokunması gerekiyor. Başka Bir Deyişle teröristin arınıldığından emin olmanız gerekiyor. Hemen birliği oraya geldiriyorsunuz, o bölgedeki arınılmamış kesimi alıncaya kadar faaliyetinizi devam ettiriyorsunuz. MİT'in işlemi stratejik olan hususlara işaret ediyordu. Terörist Hüseyin İnal ile alakalı bir harekât yapılmıştı. MİT bununla alakalı mevzuyu çok uzun zamandır takip etmekteydi. Belirttiğiniz o terörist Yunanistan'da eğitim görmüş, tehdit oluşturan şahıslardan birisiydi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı işlemleri muhtelif biçimlerde açıklayabiliyoruz. Pençe işlemi ismini kullandığımız zaman MİT Türk Silahlı Kuvvetleri harekâtlarıdır. Pençe - Kartal, MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri hava güçleri. Pençe - Kaplan bu defa kara güçleri. Hem kara hem hava unsurlarının müştereken yaptığı bir işlemse zati burada Türkiye'de hazırlık sürecinin iyi yapıldığı daha geniş bir alan hakimiyet elde etmek için yapılan faaliyetler olduğunu görüyoruz.

GÜNGÖR YAVUZASLAN: BU BÜYÜK KANDİL İŞLEMİNİN HABERCİSİ

Gazeteci Güngör Yavuzaslan, "İlk evvel harekâtın tarihi 24 nisan. Ummanın değişik tarafından bir likeni işlemi olduğu dakikalarda, aziz Mehmetçiklerimiz hududumuzun hemen 30 kilometre değişik tarafında Metina Zap Avaşin Basyan'a Türk ulusunun eforunu gösteriyor. "Metina'nın en stratejik noktalarının mavi ve bordo bereliler tarafından hakimiyet altına alındığını mahallî kaynaklar bize bildirildi. Teröristler bulundu, tahrip edildi ve komandolarımız yerleşiyor. Artık terör unsurları hududumuzun değişik tarafında. Bu istisnai bir harekât. Tarihi itibariyle ben çok önem veriyorum. Türkiye burada, özel güçler, F-16'larla SİHA'larla terör örgütünü arına arına gidiyor. Bu büyük Kandil işleminin habercisi" açıklamasını yaptı.

CAN ACUN: METİNA BÖLGESİNDE DE TÜRKİYE DAHA KALICI OLACAK BİÇİMDE ÜSLENECEKTİR

SETA Dış Siyaset Analisti Can Acun, "PKK'nın korunma alanları olarak ifade ettiği Gara'ya kadar başlayıp Zap'a kadar uzanan alanın arınılmasını öngörüyoruz. Son senelerde artık kalıcı bir biçimde yerleşmeye başladığımızı gördük. Metina bölgesinde de Türkiye daha kalıcı olacak biçimde üslenecektir. Son amaçlarımızdan bir tanesi elbette Sincar olacaktır." değerlendirmesini yaptı.