Son dakika: Kuzey Kore tanımlanamayan bir füze ateşledi!

Son dakika: Kuzey Kore tanımlanamayan bir füze ateşledi!

AFP'de yer alan son dakika büyümesine göre, Kuzey Kore nir füze sınaması daha asıllaştırdı. AFP'ye konuşan Güney Kore kaynakları füzenin henüz sınıflandırılamadığının altını çizdi.

Kuzey Kore bir defa daha füze sınamaları ile dünya gündeminde.

Güney ordusuna göre, Kuzey Kore, Pyongyang'ın yeni uzun erimli seyir füzelerini zaferle test ettiğini söylemesinden günler sonra, geçtiğimiz saatlerde belirlenemeyen bir füze ateşledi.

Güney Kore kaynakları AFP'ye yaptığı açıklamada, nükleer silahlı Kuzey'in "Doğu Denizi'ne belirlenemeyen bir füze ateşlediğini" söyledi.

Füzenin tipi, erimi ve birden fazla başlığa konut sahipliği yapıp yapmadığı gibi ayrıntılar füze henüz sınıflandırılamadığı için netlik kazanmış değil.

Japonya Korunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin sınadığı varsayım edilen "balistik füzenin" Japonya'nın yetki alanlarına düşmediğini açıkladı.

Kyodo ajansına göre, Japonya Sahil Güvenliği, füzenin, Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesinin Millî Eğitim Bakanlığı dışına düşmüş olabileceğini aktardı.

Füze sınamasının, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Koreli diplomatların dün Tokyo'da hakikatleştirdiği "Kuzey Kore" mevzulu zirve sonrası yapılması dikkati çekti.

Başta Güney Kore olmak üzere bölgedeki ülkelerin, Kuzey Kore'nin bu atağı sonrası alarma geçtiği de gelen bilgiler arasında 

Kuzey Koreden dev kutlama... Korona mı savaş provası mı Bu fotoğraf çok konuşulacakKuzey Kore'den dev kutlama... Korona mı savaş provası mı? Bu resim çok konuşulacak!

Kuzey Kore son füze sınamasını birkaç gün evvel reelleştirmişti.

Kuzey Kore devlet medyasında yer alan habere göre, füze sınaması Cumartesi ve Pazar günleri yapılmış ve iki sınamada da füzeler, 1500 kmden fazla mesafe kat etmişti.

Ancak bu füze sınamalarıyla alakalı paylaşılan ayrıntılara ait henüz bağımsız beynelmilel kanallardan doğrulama gelmedi.