Son dakika... Lavrov'dan flaş Ukrayna savaşı açıklanası! Rusya'nın yeni hedeflerini tek tek açıkladı

Son dakika... Lavrov'dan flaş Ukrayna savaşı açıklanası! Rusya'nın yeni hedeflerini tek tek açıkladı

Ukrayna'daki savaş devam ederken Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'dan deyimi caizse gündeme bomba gibi düşen laflar geldi. Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'daki yeni hedefini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaş ile alakalı Moskova'dan dikkat toplayan açıklamalar geldi.

Batı Kiev'e askeri dayanağa devam ederken, hücumlarını ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaştıran Rusya yeni savaş taktiğini açıklayarak Batı'ya deyimi caizse gözdağı verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov 'Özel İşlem' olarak belirlediği savaşta Rusya'nın tek hedefinin Ukrayna'nın doğusu olmayacağını duyurdu.

Lavrov, Batı silahlarının tedariğinin Kremlin'in hesabını değiştirdiğini de sözlerine ilave etti.

SAVAŞIN YENİ ADRESİNİ AÇIKLADI

Devlet medyasında konuşan Rus bakan 'Coğrafi hedefler artık değişik. Hedefler artık yalnızca DNR ve LNR ile değil, aynı zamanda Herson bölgesi, Zaporizhzhia bölgesi ve bir dizi başka bölge ile alakalı' dedi.

Rusya'nın hedeflerinin buradaki özerk cumhuriyetler ile hudutlu olmayacağının altını çizen Lavrov, Batı'nın Kiev'e uzun erimli füze vermesi vaziyeti için şu değerlendirmede bulundu;

'Böyle bir vaziyette Ukrayna'daki hedeflerimiz daha da ileriye gidecek.'

Daha evvel yaptığı açıklamada nükleer çatışmanın hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Lavrov, 3. Dünya Savaşı'nın 'hakikat bir risk' olduğu mevzusunda uyardı.

Lavrov, Interfax haber ajansına verdiği beyanatta, 'Risk ciddi, hakikat, hafife alamazsınız' demişti.

NATO'nun Ukrayna'ya silah takviyeyi yaparak Rusya ile 'vekalet savaşına' girdiğini belirten Lavrov, Rusya'nın bu silahları hedef alacağını belirtmişti.

PUTİN'DEN NÜKLEER EMİR

Putin savaşın ilk haftalarında 'Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri'ne 'yüksek alarma' geçme emri vermişti.

Mevzubahisi adımın NATO'nun 'kızgın açıklamaları' sonrasında verildiği açıklanmış ve Putin'in emri sonrası birliğin 'özel savaş vazifeyi gidişatına' geçtiği duyurulmuştu.