Son dakika: Luis Campos Galatasaray'dan ayrıldığını açıkladı! 'Maalesef' diyerek başladığı açıklamada Türk futbolu için çarpıcı tespitler...

Son dakika: Luis Campos Galatasaray'dan ayrıldığını açıkladı! 'Maalesef' diyerek başladığı açıklamada Türk futbolu için çarpıcı tespitler...

Galatasaray'da Burak Elmas'ın danışması olarak misyon yaptığı öğrenilen, geride kalan yarıyılda İstanbul'a gelerek Sarı-kırmızılı ekibin maçlarını Elmas ile beraber izleyen Fransız futbol adamı Luis

Galatasaray’da başkan Burak Elmas’ın daveti ile ocak ayında İstanbul’a gelen ve danışmanlık vazifeyi mevzusunda ismi geçen Luis Campos, yayımladığı açıklama ile sarı-kırmızılı kulüple kontrat imza atmayacağını açıkladı.

Campos, yaptığı açıklamada, "Ne Yazık Ki kulüp içinde var olan kararsızlık ve bilinmezlik yoğun bir biçimde devam etmektedir. Bu sebeple gelecek sezon için yaptığımız ayrıntılı tasarılamada öngörülen adımları atabileceğimiz şartların oluşamadığını düşünüyorum. Benim çalışma metodolojim çok sarih ve nettir ancak bu büyük kulüp için tanımladığımız büyük amaçlara erişmek için yok sayamayacağım bazı kısıtlar oluştu. Bu sebeple ayrıntılı tasarılamamıza ve natürel olarak vazifeme devam etmek için gereken şartlar oluşmamıştır" ifadelerini kullandı. 

Galatasaray Başkanı Burak Elmas’ın daveti ile 19 Ocak’ta İstanbul’a gelen ve danışmanlık vazifeyi ile sarı-kırmızılı kulüpte yer alması tasarlanan 57 yaşındaki Portekizli atletik direktör Luis Campos, yayımladığı açıklama ile sarı-kırmızılı kulüple kontrat imza atmayacağını açıkladı. Kulübün içerisinde bulunduğu bilinmezliğe ve kararsızlığa vurgu yapan Campos, amaçlara erişmek için önlerinde kısıtlamalar oluştuğunu ifade etti.

"TASARININ SON DÜZEYİ 1 HAZİRAN'dA BAŞLAYACAKTI"

Mevzuyla alakalı olarak bir açıklama paylaşan deneyimli atletik direktör, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Galatasaray, Türk ulusunun tarihini temsil eden ve dünyada marka olan muazzam bir kulüp. Bu sebeple 2022/2023 sezonunda başlaması düşünülen yeni ve iddialı projenin oluşturulmasıyla alakalı Başkan Burak Elmas'ın sunduğu öneriyi büyük bir tutku ve tutkuyla kabul ettim. Tasarının ilk düzeyi Şubat ayı başında, en iyi teknik profesyonellerin atanmasıyla beraber organizasyonun yine yapılanmasını kapsıyordu. Emel, gelecek sezona hazırlanmak için olabildiğince fazla bilgi toplayıp tahlil etmekti. Tasarının son düzeyi ise 1 Haziran'da başlayacak ve bu düzey benim doğrudan müdahalemin başlayacağı zaman olacaktı. Ne Yazık Ki kulüp içinde var olan kararsızlık ve bilinmezlik yoğun bir biçimde devam etmektedir. Bu sebeple gelecek sezon için yaptığımız ayrıntılı tasarılamada öngörülen adımları atabileceğimiz şartların oluşamadığını düşünüyorum.

"YOK SAYAMAYACAĞIM KISITLAR OLUŞTU"

Benim çalışma metodolojim çok sarih ve nettir ancak bu büyük kulüp için tanımladığımız büyük amaçlara erişmek için yok sayamayacağım bazı kısıtlar oluştu. Bu sebeple ayrıntılı tasarılamamıza ve natürel olarak vazifeme devam etmek için gereken şartlar oluşmamıştır. Netice olarak kulübün spor danışmanı olarak kontrat imza atmayacağımı hem kulübümle spor kamuoyu ile paylaşmak zorunda kaldım. Başkan Burak Elmas ve idare takımına bana dinledikleri güven için teşekkür ederim. Galatasaray'ın atletik projesini değiştirip çağdaşlaştırmak gösterdikleri mücadeleden dolayı onları tebrik ederim. Son olarak teknik direktör Domenec Torrent'e ve takımına bağlılıklarından dolayı takdirlerimi sunarım ve kendilerine galibiyetleri dilerim. Bu tecrübe sayesinde Galatasaray kulübünün mistik ve büyük yapısını tanıma kaderim oldu.  

CAMPOS'TAN TÜRK FUTBOLU İÇİN DİKKAT TOPLAYAN TESPİTLER

Türk futbolunda yer aldığım aylar daha evvelden de sahip olduğum bazı hususları yerinde görmeme neden oldu: 

-Çok fazla iyi oyuncu ve genç hüner var;

-Çok yetkin alıştırmanlar var;

-Çok istekli taraftarlar var ve bu taraftarlar olağandışı ve neredeyse eşsiz bir biçimde kulüplerini bir deve dönüştürüyorlar.

Türk futbolunun dünya futbolunda seçkin bir yerde olmadığını öğrenerek ve hak ettiği yerde olabilmesi için bir şey yapamadan gitmek beni üzüyor. 

İyi bahtlar GALA."

Atletik direktörlüğe Sensibile'yi önermişti

Burak Elmas'ın danışmanı olarak misyon yapan Campos, Galatasaray'da atletik direktörlük vazifeyi için PAsquale Sensibile'yi önermiş ve Sensibile Sarı-kırmızılı ekipte vazifeye başlamıştı.

Adı Celta Vigo ile anılmıştı

Campos'un Galatasaray'daki misyonuna başladığı günlerde transfer haberleriyle ünlü Fabrizio Romano, Fransız futbol adamının Celta Vigo'nun atletik direktörü olacağını iddia etmişti.

LUİS CAMPOS KİMDİR?

Bütün ismi Luis Filipe Hipolito Reis Pedrosa Campos olan, Luis Campos ismiyle öğrenilen teknik adam, 6 Eylül 1964 senesinde Portekiz'in Esposende şehrinde dünyaya geldi. Futbol kariyerine teknik direktör olarak ülkesinde başlayan Campos, Leiria, Esposende, Desportivo Aves, Esposende, Leça, Penafiel, Gil Vicente, Vitoria Setubal, Varzim ve Beira-Mar'da misyon aldı.

Temelinde UEFA Pro Lisans sahibi bir teknik direktör olan Campos, Portekiz’de vasat ekiplerde çalıştıktan sonra 2004’te dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes için futbolcu izlemeye başladı. Dünyanın dört bir yanında oyuncu araştırması yapan Campos, 2012’de Jose Mourinho’nun isteği üzerine Real Madrid’de scout şefi oldu; bir sene sonra da Monaco Kulübü’nde transfer harekâtlarının başına getirildi.

Monaco’da çalıştığı 4 senede kendisinin keşfedip toplam 142.75 milyon Euro maliyetle transfer ettiği Martial, Lemar, Fabinho, Bernardo Silva, Kondogbia, James Rodriguez, Ronny Lopes, Carillo ve Saint-Maximin, toplam 480 milyon Euro’ya satıldı. Monaco’ya transferden 337,25 milyon Euro kazandıran Campos, 2017’de Lille Kulübü’ne atletik direktör oldu.

Becerilerini burada da gösteren Luis Campos’un toplam 54.9 milyon Euro’ya transfer ettiği Nicolas Pepe, Osimhen, Leao, De Preville, Mendes ve Malcuit 225.4 milyon Euro’ya satıldı ve kulüp 170.5 milyon Euro kâr etti. Türkiye’den Zeki Çelik, Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz ve Mustafa Kapı’yı da Lille’e götüren Campos, Aralık 2020’de Fransız kulübünden ayrıdı.

Fatih Terim ile yollarını ayıran ve Torrent'i ekibin başına getiren Galatasaray'da başkan Burak Elmas, danışman olarak Campos ile çalıştı.