Son dakika... Maçka Parkı'ndaki 'uygunsuz kıyafet' davasında yeni karar

Son dakika... Maçka Parkı'ndaki 'uygunsuz kıyafet' davasında yeni karar

İstanbul Maçka Parkı'nda giysiye müdahale ettiği iddia edilen özel güvenlik görevlisi Savaş İlter ile giysisine müdahale edildiğini öne süren Çağla Köse'nin "karşılıklı hakaret" kabahatinden…

Maçka Demokrasi Parkı'nda 29 Temmuz 2017 günü yaşanan müzakerede iddiaya göre güvenlik görevlisi Savaş İlter, Çağla Köse'ye, "Böyle giyiniyorsunuz, sonra tecavüze uğrayınca 'Güvenlik bize gözetemedi' diyorsunuz" dedi. Çağla Köse de "Manyağa bak ya, polis getirmiş, hangi akla hizmet polis getirmiş?" cevabını verdi. Münakaşanın ardından taraflar birbirinden davacı oldu.

Savaş İlter hakkında "hakaret" kabahatinden 3 aydan 2 seneye, Çağla Köse hakkında da "kamu görevlisine hakaret" kabahatinden 1 seneden az olmamak üzere mapus cezası arzıyla dava açıldı.

İLK KARARDA GÜVENLİK GÖREVLİSİNE PARA CEZASI VERİLDİ

Yapılan suçlama sonunda duruşma, Savaş İlter’i “hakaret" kabahatinden 3 bin 300 TL adli para cezası çarptırıp, kararın açıklanmasının geri vazgeçilmesine karar verdi. Çağla Köse hakkında ise, "haksız fiile tepki olarak hakaret ettiği" bahanesiyle ceza vermekten bırakılmasına hükmetti.

"ZARİFÇE RİCA ETSE BU VAZİYETLER OLMAZDI"

Karar, İstinaf Mahkemesi'nce bozuldu. Bozma sonrası İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yine görülen davanın mahkemesinde Çağla Köse ve Savaş İlter hazır bulundu. Çağla Köse, "O gün gerçekten çok hazindim. Söylediğim lafın hakaret olduğunu düşünmüyorum. Karşı taraf görevini yaptığını iddia ediyor, istediği şeyi benden zarifçe rica etse bu vaziyetler olmazdı. Masumum. Salıverilmemi istiyorum. Şikayetim devam etmektedir. Münakaşayı çıkaran ben değilim" diye konuştu.

"KARŞI TARAFIN DA CEZA ALMASINI İSTİYORUM"

Savaş İlter ise "Salıverilmemi istiyorum. Karşı tarafın da ceza almasını istiyorum" dedi.

GÜVENLİK GÖREVLİSİNE SALIVERİLME, KÖSE'YE İSE CEZA VERİLMEDİ

Duruşma, Savaş İlter'i, kabahatin legal unsurlarının oluşmadığı bahanesiyle salıverilme ettirdi. Çağla Köse'ye ise hakaret lafını, haksız bir fiile tepki olarak söylediği için ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.