Son dakika: Marmara'daki kâbusla ilgili korkutan rapor: Böylesi daha önce görülmedi

Son dakika: Marmara'daki kâbusla ilgili korkutan rapor: Böylesi daha önce görülmedi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ araştırma gemisi Bilim-2, Marmara Denizi'ndeki müsilaj meseleyi için 3 gündür çalışma yürütüyor. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Azası ve Enstitü Müdürü…

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ araştırma gemisi Bilim-2, son yarıyılda Marmara Denizi'nde görülen deniz salyalarının yaradılışıyla alakalı araştırma yapmak için 3 gündür Marmara Denizi'nde çalışma yürütüyor. 15 bilim insanından oluşan toplam 25 şahsiyet tayfasıyla 4 gün daha analiz yapacak Bilim 2 gemisi topladığı bilgileri Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'na sunacak.

"BU DERECE BİR VAZİYETLE HİÇ KARŞILAŞMAMIŞTIK"

Araştırma gemisi 3 günlük analizin arkasının dün akşam Haydarpaşa'ya döndü.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Azası ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu 3 gündür Marmara Denizi genelinde süren çalışmalarıyla alakalı olarak ," Son gördüğümüz gidişat gerçekten müsilaj çok yaygın. Yalnızca gördüğümüz deniz yüzeyinde değil, tam deniz su sütununda da jelimsi bir yapı egemen. Bu derece bir vaziyetle hiç karşılaşmamıştık. Oksijen seviyeleri ciddi bir biçimde eksilmiş gidişatta süratle ihtiyat almamız gerekiyor. Müsilaj ilk kez olmuyor evet ama bu kadar yaygın bir şekilde ilk kez" diye konuştu.

Son dakika: Marmaradaki kâbusla ilgili korkutan rapor: Böylesi daha önce görülmedi

"ARITILMADAN GİREN DEŞARJLAR ÇOK ETKİLEMİŞ"

Arıtmanın üst seviyelerde yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Barış Salihoğlu," Özellikle deşarjlardan arıtılmadan giren deşarjlar çok etkilemiş. Havzadan derelerden giren zirai girdiler olsun, sanayi girdileri olsun bunlar çok etkilemiş. Gördüğümüz kadarıyla bu yiyecek tuzu dediğimiz bu lekeliliğin en azından süratle yarı yarıya eksiltilmesi gerekli. Süratle yarı yarıya eksiltilirse 5-6 senelik bir süreçte o oksijendeki eşik kıymetleri azıcık aşmaya başlarız. Azıcık iyileşmeye başlar. Sabır gerekiyor, süratli ihtiyat almak gerekiyor" diye konuştu.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA EN LEKELİ 5 NOKTA

Atık suların özellikle boğazda boğaz alt suyuna deşarj verildiğini anlatan Salihoğlu, "Bunların Karadeniz'e gideceği zannediliyor. Alt su Karadeniz'e geçiyor ama bunun ciddi bir kısmı üst suya karışıyor ve Marmara'ya geri dönüyor. Biz hem bakanlıkla hem de belediyelerle yakın çalışıyoruz. Nerelerde arıtmalar var biliyoruz, hangi seviyede arıtıldığını öğreniyoruz. Misalin Kadıköy, Yenikapı, Üsküdar, Baltalimanı ve Paşabahçe ön arıtma kuruluşlarında iyileşme tasarılarının yapılması tekliflerimiz arasında. Yalnızca deşarjlar değil derelerde çok ehemmiyetli özellikle Susurluk havzasındaki tüm ırmaklarda onların lekelilik oranlarını düşürmeye müteveccih çalışmalar yapılmalı. Bunlar tekliflerimiz arasında" dedi. Salihoğlu ayrıca bu çalışmaların denizde yapılmasının ehemmiyetli olduğunu söyleyerek, "40 senelik bir gemi bir hayli teknolojik aygıtla donatılmış ama yeni bir gemiye de lüzumumuz var" diye konuştu.

Son dakika: Marmaradaki kâbusla ilgili korkutan rapor: Böylesi daha önce görülmedi

"LABORATUVARDA İLERİ ÖLÇÜMLERİ YAPILIR"

ODTÜ Deniz Bilimleri Öğretim Vazifelisi ve Bilimsel Sefer Koordinatörü Dr. Hasan Örek ise, her sene kumpaslı olarak Marmara Denizi'ne gelen geminin bu yıl sefer rotasını ve istasyonlarını deniz salyası sebebiyle değiştiğinden bahsetti. Örek kullandıkları makinelerle alakalı bilgi vererek, "Deniz bilimlerindeki en temel aygıtımız bu makine. CTD dediğimiz bir makine. Klorofil, oksijen, ışık, fluluğu gösteren ek sensörleri var. Bu aygıtın ağzı sarih biçimde denize sarkıtılır. Bu bilgiler kablo takviyesiyle içeride bilgisayara aktarılır ve canlı olarak izlenir. Bu bilgilere bakarak hangi derinliklerden misal alacağımıza karar veririz. Bu yukarıya geldikten sonra şişelere misaller alınır. Oksijen, yiyecek tuzları ve canlılarla alakalı misaller alınır bir kısmı gemi üzerinde ölçülür. Bir kısmı da ya dondurularak ya da içerisine zorunlu kimyeviler ilave edilerek gemide muhafaza edilir. Daha sonra seyrüsefer bitiminde laboratuvarlarda ileri ölçümleri yapılır. İlk gözlemlerimizde şunu gördük. Marmara 'da kıyı sarih korumaksızın her yerde su sütununda müsilaj var" diye konuştu.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün Bilim-2 araştırma gemisi, 2017'den bu yana yürütülen Marmara Denizi Tümleşik Modelleme Sistemi MARMOD Projesi kapsamında çalışma yürütüyor.