Son dakika... Marmaris yangınında 3'üncü gün... Havadan müdahale yeniden başladı

Son dakika... Marmaris yangınında 3'üncü gün... Havadan müdahale yeniden başladı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde değişik noktalarda devam eden orman yangınıyla çabada 3'üncü güne girildi. Alevler rüzgarın tesiriyle Marmaris rotasına doğru ilerlemeye başladı. Yangının duman ve külleri

Marmaris'te ormanlık alanda çıkan yangınla çaba son hız devam ediyor. Orman emekçileri ve itfaiye takımları, gece süresince yangına karadan müdahale etti. Sabah erken saatlerde ise havadan müdahale yine başladı. Bördübet mevkisindeki yangının duman ve külleri rüzgarın tesiriyle ilçe merkezine kadar geldi. Asparan mevkisinden ilçe merkezine gelen yol trafiğe kapatıldı. İlçe merkezine erişim İçmeler Mahallesi'nden sağlanıyor. Yangın sebebiyle Datça-Marmaris karayolu da trafiğe kapatıldı. İşte Marmaris yangınında dakika dakika yaşanan büyümeler...

06:00 METEOROLOJİ HAVA GİDİŞATI RAPORUNU AÇIKLADI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava gidişatı raporuna göre bugün Güney Ege'de rüzgarın batı ve kuzeyden güçlü 40-60 kilometre/sa esmesi bekleniyor. Marmaris'te bugün en düşük hava sıcaklığı 24 derece, azami hava sıcaklığı ise 34 derece olacak. Nem oranı ise en düşük yüzde 31, azami yüzde 73 olarak varsayım ediliyor.

Son dakika... Marmaris yangınında 3üncü gün... Havadan müdahale yeniden başladı

03:55 ANKARA İTFAİYESİ MARMARİS'E HAREKET ETTİ

Marmaris'te devam eden orman yangınına karşı çabada bir destekte Ankara'dan geldi. Ankara Megakent Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "14 taşıt ve 32 mesai dostumuzdan oluşan takımımız yangına müdahale için Marmaris'e doğru yola çıktı. Takımlarımız sahada, bizler de dualarımızla yanındayız" dedi.

00:47 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in direktifi istikametinde Türkiye’deki orman yangınlarının şiddetlenmesinin önlenmesi ve söndürülmesine destek emeliyle yola çıkan BE-200 CS amfibi uçağı 11 şahsiyet takımla Muğla’nın Dalaman Havalimanı'na akşam saatlerinde iniş yaptı.

Son dakika... Marmaris yangınında 3üncü gün... Havadan müdahale yeniden başladı

00:33 BAKAN YANIK: BÖLGEDEKİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN 200 BİN TL AKTARDIK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yangınla çabada Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi paylaşarak, "Bölgedeki yurttaşlarımızın acil ve temel gereksinimlerinin karşılanabilmesi için Sosyal Takviyeleşme ve Dayanışma Vakfımıza 200 bin TL aktardık" dedi.

Bakan Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Muğla Marmaris’te devam eden orman yangınına ait çalışmalarımız devam ediyor. 34 uzman personelimiz afetderi etkilenen 131 şahsa psikososyal destek verdi. Yangınla çaba eden takımların anlık gereksinimlerinin karşılanabilmesi için hazır giyim malzemelerinin dağıtımına AFAD iş birliğinde başladık. Süreci yakından takip ederek yurttaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kaydoldu.

23:30 BAKAN KOCA YANGINDAN ETKİLELEN VATANDAŞLARIN SAYISINI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

"Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Bördübet mevkiinde alana gelen orman yangınında, son gidişat itibariyle yangından 29 şahıs etkilendi. Bunlardan 12’si vaka yerindeki sağlık araçlarıyla sağlık kurumuna nakledildi, 17 şahıs ise nakle gereksinim dinlemedi. Sağlık Kurumunda rehabilitasyonu devam eden 2 şahıs var"

Son dakika... Marmaris yangınında 3üncü gün... Havadan müdahale yeniden başladı

23:09 KONUTLARI TAHLİYE EDİLEN AİLELERE 3 BİN TL ÖDEME REELLEŞTİRİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin de katıldığı Afet Koordinasyon Merkezinde bilgilendirme buluşması tertip edildi. Buluşmada yangına ait rakamlar paylaşıldı. 61 hava vasıtasının yangına müdahale ettiği ifade edilirken, 1012'si orman emekçisi olmak üzere 3 bin 214 personelin de sahada olduğu belirtildi. Vasıtanın da yer aldığı açıklandı.

Yangın bölgesinde yarın sabah saatlerinde rüzgarın 60-70 kilometre süratle esmesini beklediklerini söyleyen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yangınla beraber rüzgar süratinin daha da yükselebileceğini ifade ederek, “Bu arazide fırtına oluşturacak neredeyse. Yarın öğleye kalmadan yangını hakimiyet altına almak istiyoruz. Yangını İçmeler’e erişmeden durdurmak için takımları yerleştirdik” dedi.

Son dakika... Marmaris yangınında 3üncü gün... Havadan müdahale yeniden başladı

131 hane ve 435 bireyin tahliye edildiğini söyleyen Bakan Kirişci, “Beklentimiz yarın bu yangının neticelenmesi. Rüzgar olmasa daha iyi olurdu ama ümitsiz değiliz. Çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Konutları tahliye edilen ailelere 3’er bin TL ödeme hakikatleştiriliyor” diye konuştu.