Son dakika... Marmaris'teki orman yangınında son durum! Mücadelede ikinci gün...

Son dakika... Marmaris'teki orman yangınında son durum! Mücadelede ikinci gün...

Muğla'nın Marmaris ilçesinde değişik noktalarda devam eden orman yangınıyla çaba 2'inci gününde... Havanın aydınlamasıyla yangına havadan müdahale yine başladı. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, güvenlik

Marmaris'te ormanlık alanda çıkan yangınla çaba son hız devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak söndürme çalışmalarına yine katıldı. Yangın, Hisarönü Semti Bördübet Semti 17 ismeler mevkiinde evvelki gün çıkmış, alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette dağılmıştı. İşte dakika dakika Marmaris'teki yangınla alakalı yaşanan büyümeler...

SAAT 10:50 BAKANLAR YANGINLA ALAKALI SON VAZİYETİ AKTARIYOR

Yangınla alakalı son vaziyeti anlatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "48 adet helikopterimiz olacak, 13 adet de uçağımız olacak. Sayı 61'e çıkacak. Arazözümüz 253 adet sahada, etkin olarak kullanılıyor. Sayın Soylu bakanımıza şükranlarımı sunuyorum, 24 adet TOMA'mız şu anda yurttaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere ormanımızda görev almış vaziyette. 2600 etrafında bir personelin sahada bu hizmeti kahraman edasıyla verdiklerini ifade etmem gerekli. Kızılayımız var, Türkiye İzcilik Federasyonu var, belki tek tek adlarını saymak hoş ama sıçradıklarımız olursa onlar bizi affetsinler. Tam Sivil Toplum Kuruluşularımız burada bu gayrete destek veriyorlar. Meteorolojik bilgiler bizim çalışmalarımıza bugün de ışık yakalıyor. Bugün sabah itibariyle artık özellikle havanın nemi yüzde 91'ler seviyesine çıktı. Bu meteorolojik bilgilerden de pozitif anlamda bereketlendik. Bugün için düne göre rutubetin yüksek olacağı güzergahında. Hava süratinin bir ölçü çoğalacağı ama dünkü seviyede olmayacağı güzergahında bilgiler var. Sıcaklık da 23 ile 34 derece arasında değişmiş olacak" dedi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün Bakan Soylu: İlk kez TSK’nın 10 ton su atan helikopterleri görevde

274 BİREY TAHLİYE EDİLDİ

Bakan Kirişci, laflarına şöyle devam etti:
AFAD'ımız da çalışmalarıyla bizim eforumuza efor katıyor. 103 aile, 274 fert, yurttaşımız hasar görmesin diye tahliye edilmiş vaziyette. Bunlara da çok büyük ehemmiyet verdiğimizi belirtmek isterim. Biz ormanımızın tırnaklarına hasar gelsin istemiyoruz, bir dalına hasar gelsin istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bize verdiği taşıt gereç dayanağı sebebiyle şükranlarımızı sunuyoruz. Geçen sene Muğla'da takribî 50 bin 500 hektarlık bir alanda vicdanlarımız yandı.

Allahın İzniyle bu yangın hakimiyet altına alınacak, beklentimiz bugün akşama doğru daha somut büyümeler olacağını bekliyoruz. Soğutma harekâtları bitirilip yangın bittikten sonra bu alanlar için rastgele bir spekülasyona alan vermeden ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Buralar ülkemizin en gözde yerleri. Orman Genel Müdürlüğü olarak tahsisini asıllaştırdığımız her türlü tahsis operasyonlarını rivayete mahal vermemek için iptal ettik. Sabahleyin, dün, bugün, buralarda tatilini yapanlardan helallik istiyoruz. Onlar buraya tatil için geldiler ama yangın sebebiyle 15-20 saniyede bir hava vasıtamızın uçuşu sebebiyle hengame, bundan dolayı helallik istiyoruz.

BAKAN SOYLU: İLK KERE Türk Silahlı Kuvvetleri STOKUNDA BULUNAN HELİKOPTERLER GÖREV BAŞINDA

Yangın bölgesinde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Şu anda 15 çalışma grubumuz çalışmasına devam etmektedir. Sabaha kadar kara çalışmalarımız devam etti. Tam sektörlerle beraber koordinasyonuyla sabaha kadar devam etti. Bugün değişik bir şey var. İlk kere Türk Silahlı Kuvvetleri stokunda bulunan, bir kezde 7-10 ton su atan Chinook helikopterleri de şu anda görev başındadır" diye konuştu.

Bakan Soylu, şunları söyledi:
"Bir ifade daha ortaya koymak gerekir bunlarla beraber: Biz ilk yangınımızı yaşamıyoruz. Türkiye'nin afetler ve yangınlar mevzusunda kabul edilmiş bir üstünlüğü bulunmaktadır. Bu yangınlarda büyük bir çaba ortaya konularak ardından zelzeleler, su baskınlar, tam bunlarla çaba ortaya konulmuştur. Her bir canlıyı gözetmeye müteveccih kavrayışı devam etmektedir. Hiçbir gün siyaset devşirmedik.

'NASIL KEŞMEKEŞ OLUŞTURABİLİRİM' BİÇİMİNDE BİR KAVRAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Yurttaşlarımıza şunu söylemek istiyorum; soruna destekçi olmaktan ziyade bu sorunda 'nasıl keşmekeş oluşturabilirim' biçiminde bir kavrayışla karşı karşıyayız. Ne yapmak istediklerini, görevlerinin ve görevlerinin ne olduğunu öğrenmiyorum. Bu mesullük sanki yalnızca hükümete ait bir mesullük, bunlara nasıl çelme takarız kavrayışıyla, Aydın'a giderken uğrayayım, arkadaşlar alışverişte görsün kavrayışı kabul edilemez bir kavrayıştır. Sorunun lojistiğinin ve öteki tam desteklerinin nasıl sağlanacağını, aynı zamanda kamu taşıtlarının nasıl ortaya konulabileceğini bir program ve çerçeve içinde her şeyini yapmıştır. Gece görüşlü vasıtalar nerede diyor? Bir ana muhalefet partisi genel başkanı açıklama yapacaksa, devletin anane ve adabına uygun bir biçimde... Ki bu ne zaman olduysa kendisine bilgiyi vermişizdir. Tüm bilgiler kendilerine iletilmektedir. Türkiye'nin hava taşıtı açısından aldığı ihtiyatlar bugün Marmaris'teki yurttaşlarımız da görmektedirler ki senkronize bir çalışma başından beri devam etmektedir ve devam edecektir.

SÖYLEYECEĞİNİZ LAFIN ARTTA OLACAKSINIZ

Hani geçen yıl belediyelerinizden takviye topluyordunuz. Yapacağınız işin, söyleyeceğiniz lafın artta olacaksınız. 3-4 saatlik uykularla ayaktayız, insanların emeklerine yazık. Eksik kim? Çok para toplayacaksan belediye otobüslerini tamir ettirmek için para topla. Söz söylemek için söz söylemek, Türkiye'nin bunu kaldıracak bir eforu yoktur."

07.30 MARMARİS'TE YANGINA HAVADAN MÜDAHALE

21 Haziran günü Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bördübet Yedi İsmeler mevkiindeki ormanlık alandı başlayan yangın 36. saatine girerken, havanın aydınlanmasıyla beraber takımların havadan müdahalesi de başladı. Sabahın ilk ışıklarında yangın mesaisine başlayan hava takımları, Marmaris’te sanki baş döndüren bir hava trafiğine neden oldu. 27 helikopter ve 14 uçaktan oluşan yangın söndürme takımının hava trafiği drone görüntülerine de yansıdı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün Bakan Soylu: İlk kez TSK’nın 10 ton su atan helikopterleri görevde

03:20 OGM: 2 BİN 604 PERSONEL, 253 ARAZÖZ, 26 SU TANKERİ GÖREV YAPIYOR

Orman Genel Müdürlüğü OGM, yangına toplam 2 bin 604 personelin, 253 arazöz, 26 su tankeri ve öteki kamu vasıtaları ile toplam 598 taşıt ile müdahale edildiğini bildirdi. Ayrıca, sabahın ilk ışıklarıyla beraber 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopterin ve 14 uçağın yangına müdahale edeceğinin bilgisini verdi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün Bakan Soylu: İlk kez TSK’nın 10 ton su atan helikopterleri görevde

01:45 YANGININ GÖNÜLLÜ KAHRAMANLARI

Marmaris’te geçen yaz çıkan orman yangınında kurulan “Yelken Gönüllüleri” takımı, sloganları “Ateş beklemez” istikametinde yangın bölgesinde etkin olarak çalışıyor. Yangının başlamasının hemen ardından toplanan gönüllüler Değirmenyanı mevkiinde devam eden alevlere müdahale ederek, yangın söndürme takımlarına destekçi oluyor.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün Bakan Soylu: İlk kez TSK’nın 10 ton su atan helikopterleri görevde

Yelken Gönüllüleri azası Soner Kasap, “Dün gece saat 03.00’deri beri çalışmalara destek veriyoruz. Sahadayız ve devam ediyoruz” dedi.

Toprak ve taş tabanda uyuyarak dinlenen gönüllülerden Sertaç Soğancı ise, Yelken Gönüllüleri olarak alevleri söndürmek için uğraş verdiklerini, ormanı gözetmek için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

20:54 BAKAN KİRİŞCİ VAKA YERİNDEN SON VAZİYETİ AKTARDI

CNN Türk canlı yayınına katılarak son vaziyeti aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Bütün yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu'ndayız. Alınması gereken tüm temkinler alındı. Hava sıcaklığının ve rüzgarın çoğalmasıyla beraber belli bölgelerde anormal yangın oluştu. Tam hava ve yer taşıtlarımız buralara yönlendirildi. Bizim gece görüş özelliği taşıyan hava taşıtlarımız 4 Temmuz haysiyetiyle stoklarımıza girmiş olacak" dedi. Meteorolojik bilgileri paylaşan Bakan Kirişci, "Sabah 6-9 arası rutubet yüzde 91 olarak görülüyor. Sabah ve akşam 18:00 arasındaki saatler bizim için son derece değerli. Bu 3 saatte rüzgarın bugün yaşadığımız kasvet gibi olmayacak" diye konuştu. Muhalefetin tenkitlerine de cevap veren Kirişci, "İstediğiniz ülkenin helikopter ve uçak stokuna rahatlıkla bakıp Türkiye'nin stokuyla karşılaştırabilirsiniz. Şayet geçen seneden ders alınmadılar diyorlarsa matematikle bir problemleri var demektir" ifadelerini kullandı.

20:31 KİRİŞCİ: VATANDAŞLARIN PARASAL ZAİYATI YOK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının mesken yerlerini tehdit ettiği Değirmenyanı mevkisindeki çalışmaları takip etti. Alevlerin arasından kurtarılan ’Tarçın’ adlı köpeği kucağına alıp seven Bakan Kirişci, bölge ulusuyla da sohbet edip arzlarını dinledi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün Bakan Soylu: İlk kez TSK’nın 10 ton su atan helikopterleri görevde

Yangınla ilgili son gidişatı da aktaran Kirişci, "Yangının dünkü seyrini ifade etmiştik. Bugün gün içerisinde oldukça iyi gidiyordu, ancak emin yerlerde sıcaklığın anormal çoğalışından kaynaklı olarak negatiflikler var, allahın izniyle oralar da hakimiyet altına alınacak. Hem hava hem de kara araçlarmız çok şükür iyi seviyede, tek bir ağacımız tek bir dalımız dahi yanmasın istiyoruz. Şu ana kadar yurttaşımızın rastgele bir parasal zaiyatı yok, tahliye mevzusunda zamanında alınan ihtiyatlarımız vardı" dedi.

19:47 YANGIN KRİZ MERKEZİ İHTİYAT EMELLİ BOŞALTILIYOR

Marmaris yangınının idarendiği kriz merkezini, yanaşan alevler sebebiyle ihtiyat emeliyle boşaltma operasyonu başlatıldı. Kriz merkezi alanında bulunan iş cihazları, vasıtalar ve helikopter başka bölgelere kaydırılmaya başlandı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında ikinci gün Bakan Soylu: İlk kez TSK’nın 10 ton su atan helikopterleri görevde