Son dakika... MASAK'tan kripto para piyasası için rehber

Son dakika... MASAK'tan kripto para piyasası için rehber

Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti MASAK, kripto para piyasası için bir rehber hazırladı. Rehberde mükellefliklerini yerine getirmeyen hizmet sağlayıcılarına 4 milyon liraya kadar para cezası…

Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti MASAK, kabahat kazançlarının aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair temkinler kapsamında mükellef sayılan işletmelere kripto varlık hizmet sağlayıcılarının da dahil edilmesinin ardından, bu hizmet sağlayıcıların uyması gereken temelleri tanımladı. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, 1 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Kabahat Kazançlarının Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Temkinler Hakkında Yönetmelik'le MASAK mükellefleri arasına ilave edilmişti. Bu kapsamda MASAK, internet sitesinden, kripto hizmet sağlayıcılara ait rehber yayımladı.

Buna göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıların tabi oldukları mükelleflikler, alıcının tanınması, kuşkulu operasyon bildirimi, bilgi ve belge verme, aralıksız bilgi verme ile muhafaza ve takdim olarak tanımlandı. "Alıcının tanınması mükellefliği" kapsamında alıcılara müteveccih "kimlik tespiti" yapılacak. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları ile bu platformlardan hizmet alacak kullanıcılar arasında kontrat yapılması temel olduğundan, kimliğe ait bilgilerin alınması ve bu bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi suretiyle kontrat yapılan kullanıcılar ve bu kullanıcıların ismine veya hesabına hareket edenlerin kimliğinin tespit edilmesi ehemmiyet taşıyor.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, devamlı iş ilişkisi kuruluşu dışında da kuşkulu operasyon bildirimini gerektiren vaziyetlerde meblağ korumadan, daha evvel elde edilen alıcı kimlik bilgilerinin yeterliliği ve doğruluğu mevzusunda kuşku olduğunda meblağ korumadan, operasyon meblağı ya da birbiriyle irtibatlı birden fazla operasyonun toplam meblağı 75 bin lira veya üzerinde olduğunda, kimlik tespiti yapmak zorunda olacak. Kimlik tespitinin, iş ilişkisi kuruluşundan veya operasyon yapılmadan evvel bitirilmesi gerekecek.

10 GÜN İÇİNDE MASAK'A BİLDİRİLECEK

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının alıcıları ile surat surata gelmediği vaziyetlerde, kurye ve dış destek üniteleri destek hizmeti kuruluşları aracılığıyla kimlik tespit mükelleflikleri yerine getirilebilecek. "Kuşkulu operasyon bildirim mükellefliği", tüzel şahıs mükellefin kanuni temsilcileri tarafından yerine getirilecek. Bu bireyler kuşkulu olabilecek operasyonlar hakkında, yetki ve ihtimalleri miktarında araştırma yaparak edinilen bilgi ve belirtileri değerlendirmek ve kuşkulu olduğuna karar verdiği harekâtları MASAK'a bildirmekle mesul olacak. Kripto varlık hizmet sağlayıcısı tüzel şahsın kanuni temsilcisi tarafından "Elektronik Etrafta Kuşkulu Operasyon Bildirimi Vaat Formu" tertip edilerek ıslak imzalı olarak MASAK'a iletilecek. Kuşkulu operasyonlar, kuşkunun oluştuğu tarihten itibaren en geç 10 iş günü içinde, gecikmesinde mahzur bulunan hallerde ise şipşak bildirilecek.

"Bilgi ve belge verme mükellefliği" kapsamında bu firmalar, Başkanlık ve teftiş personelleri tarafından istenilecek her türlü bilgi, belge ve bunlara ait kayıtları, bu kayıtlara ulaşımı sağlamak için lüzumlu tüm bilgi ve parolaları bütün ve doğru olarak vermekle mesul olacak. "Aralıksız bilgi verme mükellefliği" kapsamında da kripto varlık hizmet sağlayıcılar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığınca tanımlanan usul ve temeller dahilinde aralıksız bilgi verilmesi gerekli olacak. Mükellefler, taraf oldukları veya aracılık ettikleri harekâtlardan, Bakanlıkça tanımlanacak meblağı aşanları Başkanlığa bildirecek.

"Muhafaza ve takdim mükellefliği" kapsamında da mükellefliklere ve harekâtlarına ait her türlü civardaki belge tertip etme tarihinden, defter ve kayıtları son kayıt tarihinden, kimlik tespitine ait belgeler ise son operasyon tarihinden itibaren 8 sene vakitle muhafaza edilecek ve istenmesi halinde yetkililere verilecek.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Rehberde, mükellef işletmelere müteveccih yaptırımlar mevzusunda da bilgi verildi. Buna göre, yapılan teftişler soncunda tanımlanan mükellefliklerin ihlal edildiğinin tespiti halinde, MASAK tarafından alakalı yasada tanımlanan ölçülerde ve operasyon başına yönetimsel para cezası verilecek. Üst meblağdan ceza uygulanan mükellefler nezdinde takip eden senede aynı neviden bir mükelleflik ihlali olması gidişatında bu hadler iki kat olarak uygulanacak. Tek bir ihlal için verilecek para cezaları, alıcının tanınması mükellefliği ile aralıksız bilgi verme mükellefliğinin ihlalinde 30 bin lira, kuşkulu operasyon bildirimi mükellefliğinin ihlalinde 50 bin lira olarak uygulanacak. Alakalı yasaya göre, bilgi ve belge verme ile muhafaza ve takdim mükellefliklerinin ihlali halinde bir seneden üç seneye kadar mapus ve 5 bin güne kadar adli para cezası da verilebilecek.

Son dakika... MASAKtan kripto para piyasası için rehber

REHBERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara