Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı! Tehlike çok büyük: Karadeniz de ölür

Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı! Tehlike çok büyük: Karadeniz de ölür

İklim Farklılığı ve Siyaset Araştırma Derneği İdare Heyeti abonesi Gülşah Deniz Atalar, Marmara’daki deniz salyasının, Karadeniz’i de yok edebileceğini söyledi

Marmara’daki deniz salyası istilasını masaya yatıran Türkiye Büyük Millet Meclisi Küresel İklim Farklılığını Araştırma Komiteyi’nda ehemmiyetli değerlendirmeler yapıldı. İklim Farklılığı ve Siyaset Araştırma Derneği İdare Heyeti abonesi Gülşah Deniz Atalar, şunları söyledi:

TUNA’DAN ATIK GELİYOR

“Karadeniz hudutlu su yenilemesine sahip ve genetik başkalaşımı az. Dünyanın en büyük oksijensiz su kütlesi. Zati muhakkak bir derinlikten sonra canlı yaşamıyor. Tuna Nehri suratından Batı Balkan ülkelerinin tam lekeliliğinin de taşındığı bir deniz. Özellikle Tuna’dan kaynaklı Karadeniz çok kirleniyor.

BİYOLOJİK ANTRE

Bilim insanları Marmara Denizi’ni su canlıları için kuluçkalık, etraf denizler için biyolojik antre ve genetik materyal havuzu olarak nitelendiriyor. Marmara Denizi alt akıntı yoluyla Karadeniz’e oksijen taşıyor, canlı bir su. Ama şu anda bu müsilaj sebebiyle belki Karadeniz’e de oksijen taşıyamadığımız için Türkiye’nin balık ekonomisinin yüzde 60’ının asıllaştığı denizin can vermesine sebebiyet verecek bir gidişat var. Zira Marmara Denizi can verirse peşinden Karadeniz de can verir.

MERCANLARA YUVA

Marmara adalarında siyah mercan ormanları bulunmakta. Bu cins yüksek oranda biyoçeşitliliğe sahip alanlar korunmalı ve bir an evvel özel koruma bölgesi bülten edilmeli. Şu an yaşadığımız müsilaj natürel ki yalnızca karasal ve konutsal atıktan değil, bir sürü nedeni var. Denizlerimizi gözetmeden iklim farklılığıyla gayret edemezsiniz. ”

2 AYDA 150 TON SALYA TOPLANDI

Marmara Denizi’ni tehdit eden deniz salyası teknelerle arınılmaya çalışılıyor. Kocaeli Megakent Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Marmara Denizi’ni saran deniz salyasına müsilaj karşı tesirli bir gayret verdiklerini belirterek, 2 aya yakın bir vakitte İzmit Körfezi’nden 150 ton deniz salyası topladıklarını söyledi.
Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı Tehlike çok büyük: Karadeniz de ölür
MÜESSESE: ACİL EYLEM TASARIYI AÇIKLANACAK

ETRAF ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, Marmara Denizi'ndeki müsilaj meselesiyle alakalı acil eylem tasarıyı hazırladıklarını belirtti. Murat Müessese şöyle konuştu: “Müsilajla alakalı şu an bilim adamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, bakanlığımız, Şehirler Bankası Genel Müdürlüğümüz, Marmara Belediyeler Birliği ile ortak çalışma yürütüyoruz. Tüm Marmara belediyelerinin dahil olduğu ortak usla çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu hafta Etraf Haftası; 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ülkemizin 7 bölgesinde çok ehemmiyetli etraf yatırımlarını İstanbul'da halkımıza paylaşacağız. Pazar günü de müsilaja ait adımlarımızı paylaşacağız.”
Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı Tehlike çok büyük: Karadeniz de ölür