Son dakika... Memur ve memur emeklilerine müjde! Enflasyon farkı oluşmaya başladı

Son dakika... Memur ve memur emeklilerine müjde! Enflasyon farkı oluşmaya başladı

Memur ücretlerine müteveccih zam hareketliliği Ocak ayı enflasyonunun açıklanmasıyla beraber başladı. 2021’in ikinci yarısında oluşan enflasyon yüzde 25.47 oranında hakikatleşmişti. Kamu misyonluları

Memurların gözü enflasyon sayılarında olmaya devam ediyor. Toplu kontratın yanında enflasyonda oluşacak olan farkı da kapsayan zam uyuşması memurların lehine işlemesini sürdürüyor. Ülkemizde Ocak ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 11.10 olarak hakikatleşti. Böylece memurlar ilk aydan enflasyon farkı almaya hak kazanmış oldu.

2022 VE 2023 SENEYİ ZAMLARI BELLİ

2022 senesinin ilk 6 ayı için memurlara yüzde 5 zam yapılacaktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu oranı yüzde 7.5’e yükseltildiğini duyurmuştu.

Memur ve memur emeklileri toplu kontrattan kaynaklanan zam haklarını sabit olarak alacaklar. 2022 senesinin ilk yarısı için yüzde 7.5, ikinci yarısı içinse yüzde 7 zam verilecek. 2023'ün ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 zam yapılacak.

ENFLASYON YÜZDE 7.5’İ İLK AYDAN AŞTI

Enflasyon sayısının aylık bazda yüzde 7.5’i ilk aydan aştı. Ocak ayında enflasyon aylık bazda yüzde 11.10 oranında reelleşince memurlara yüzde 3.6 oranında enflasyon farkı gelmiş oldu. Ancak memur ve memur emeklileri bu farkı Temmuz ayında alacakları ücretlerde fark olarak görecekler. Enflasyon farkı Ocak ve Haziran yarıyıllarında TÜFE’deki aylık bazdaki çoğalışlarla hesaplanıyor. Bundan sonraki süreçte önümüzdeki 5 ayın da aylık TÜFE’leri hesaplanarak memurların alacakları ücret farkı ortaya çıkacak.

EN DÜŞÜK ÜCRET 6429 LİRA

Son yapılan zamlarla beraber en düşük memur ücreti 6429 lira oldu. En düşük memur emeklisi ücreti de 4289 liraya yükselmişti.

Son dakika... Memur ve memur emeklileri dikkat Emekli ve memur enflasyon farkı oluşmaya başladı

YÜZDE 30.95 ZAM ALDILAR

2021 seneyi ikinci altı aylık yarıyılında enflasyon yüzde 25,47 hakikatleşirken, kamu misyonluları ile memur emeklilerinin aylık ve fiyatlarında enflasyondan kaynaklı çoğalış ve ilave zam ile beraber 2022 seneyi ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95 iyileştirme yapılmıştı.