Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan faiz açıklaması

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan faiz açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Ekonominin yine dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç arz ve  kredi gelişmesi sağlanması için sıkı para siyaseti duruşu gerekiyor" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir videokonferans hakikatleştirdi.

Başkanın Yatırımcı buluşmasında yaptığı açıklamalarda öne çıkan iletiler şöyle:

1. 2021 senesinin ilk çeyreğindeki sihrime ve gelişmenin bileşenleri Nisan Enflasyon Raporumuzdaki görünümle geçimli reelleşti. İktisadi  faaliyet güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü.

2. Halihazırda ihracattaki güçlü çoğalış meylinin, altın ithalatındaki  besbelli gerilemenin ve fertsel kredilerdeki yavaşlamanın dış balansta beklenen iyileşmeyi desteklemesini bekliyoruz.

3. Son yarıyılda aşılamaya dair pozitif büyümeler, turizm başta olmak üzere salgından negatif etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin olağana dönmesine ve cari balanstaki süregelen iyileşmeye ehemmiyetli miktarda katkıda bulunacaktır.

4. Ekonominin yine dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç arz ve  kredi gelişmesi sağlanması için sıkı para siyaseti duruşu gerekiyor.

5. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 senesinde orta vadeli yüzde 5 amacına erişinceye kadar siyaset faizini, güçlü dezenflasyonist tesiri muhafaza edecek biçimde, reelleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir seviyede  oluşturulmaya devam edeceğiz.

6. Nisan Enflasyon Raporu varsayım patikasındaki besbelli düşüşün üçüncü çeyreğin sonunda, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağı düşünülüyor. Bu görünüm, bizim dezenflasyon süreci süresince siyaset faizini enflasyonun üzerinde yakalama kararlılığımızla beraber yorumlanmalıdır.

7. "Para ve Kur Siyaseti" Metnini 2021 senesinde uygulayacağımız siyasetler ve bağlantı taktiği açısından bir yol haritası olarak görüyoruz. Senenin ilk iki çeyreğinde olduğu gibi bundan sonra laf  mevzusu yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Önümüzdeki yarıyılda  para ve kur siyasetleri, bu metinde belirtilen temellere göre uygulanacaktır.

8. Sadeleştirilmiş operasyonel para siyaseti çerçevesini  koruyacağız. Bu çerçevenin, aktarım mekanizmasını kuvvetlendirdiğine ve para siyaseti duruşu irtibatının daha sade ve net biçimde kurulmasına  imkân verdiğine inanıyoruz. Bu bağlamda, bir hafta vadeli repo faiz oranı, temel siyaset taşıtımız olmaya devam edecektir.

9. Kararlarımızı bilgi odaklı bir yaklaşım içinde, enflasyon başta olmak üzere tüm makroekonomik bilgi akışını göz önünde bulundurarak, transparan ve öngörülebilir bir biçimde almaya devam edeceğiz.

10. Piyasalardaki haklı bir bahaneye katlanmayan erken hafifleme temennilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası yasayla kendisine verilmiş maliyet kararı emeline bağlıdır.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara