Son dakika... Merkez Bankası'ndan dijital para adımı

Son dakika... Merkez Bankası'ndan dijital para adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili uzlaşma tutanakları imza atıldı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu.

Merkez Bankası, 'dijital Türk lirası' projesi için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile işbirliği platformu oluşturdu. Dijital Türk Lirası projesi birinci faz çalışma neticeleri 2022 senesinde açıklanacak.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mevcut ödemeler altyapısını bitirici kalitede dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme AR-GE projesi kapsamında kavram kanıt çalışmasının bitirilmesi ile başlayan süreç, teknoloji hissedarlarının katılımı ile bir sonraki safhaya taşınmaktadır. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji hissedarlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisine reelleştirilecektir. Bu istikamette Merkez Bankası ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili uzlaşma tutanakları imza atmış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur.

Projeye ait stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz belirtileri ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi tasarlanmaktadır. Birinci faz kaptan uygulama çalışmaları kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” kuruluş edilerek teknoloji hissedarları ile dar kapsamlı ve kapalı devre kaptan uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen neticeler güzergahında daha yaygın ve geniş katılımlı kaptan testlerin asıllaştırılacağı ileri düzey fazlara geçilecektir.

Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında spektrum gerektirebilecek testlerin yapılması da tasarlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne müteveccih almış olduğu son bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri prensiplerince yürütülmektedir. Değişik teknolojik seçeneklerin kapasite ölçümleri bitirildikten ve mimari kurguların sınamaları sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ait iktisadi, meşru ve mali ihtiyaçları karşılayıp karşılayamadığının tespiti kastedilmektedir. Birinci faz neticeleri, testlerin bitirilmesini müteakiben 2022 senesinde kamuoyu ile paylaşılacaktır."

: İlginize Sürükleyebilir Millî Eğitim Bakanlığından yeni PCR testi kararı! Kapsamı genişletildiKendini öldürmek için kiralık katil yakaladı, nedenini dinleyenler inanamadı!Taliban resmen duyurdu! Flaş ordu açıklaması...

"DÜNYADA İLK KEZ UYGULANMIŞ OLACAK"

İstanbul Üniversitesi Öğretim Misyonlusu Prof. Dr. Sefer Şener dijital para büyümelerini CNN Türk'te değerlendirdi:

"Kripto para ile dijital para tamamıyla ayrı şeyler. Dijital para dediğimiz sistemde gene devletin garantisi ve Merkez Bankaları var. Yalnızca kağıt paralarımızın dijital hali. Şöyle ayıralım kripto paraların bir yapıcısı yok. Anonim olan blok zincir teknolojisiyle tutunuyor. Bu şunu getirdi kripto paralardaki genişleme. Bir rivayetle 1 trilyon çoğalış asıllaştıran bir mecra var. Gençlik buraya doğru gidiyor. Bugünkü Merkez Bankası'nın yaptığı dijital para. Tüm dünyada Merkez Bankaları madem topluluklar ulus gençler bu kadar kripto paranın peşinden gidiyor, biz de geç kalmayalım, diyor. Bugün paranız A bankasında kredi kartına tüketiyorsunuz. Farkı var. O fark şu bankada yakalamanız gerekmeyecek. Elinizdeki yüzüğe takılacak yongayla ya da telefonunuza takılacak yongayla idareyebileceksiniz. Burada çoğalış iniş mevzubahisi olmayacak. Mevcut kullanılan paranın yerine geçecek. Daha tehlikesiz bir etrafta gizlemek demek. Merkez Bankası'nın yapmaya çalıştığı şu 1 senelik sınama süreci var. Zaferli olursa dünyada ilk kez uygulanmış olacak. Şu anda müesseseler arası yapılıyor. HAVELSAN, ASELSAN, TÜBİTAK, Merkez Bankası arasında sınama yapılacak. Zaferli olursa yansıması olacak. Talebe bursları vs veriyor devlet. Dolaysız alanına kullanımı belirleyecek. Dijital para kayıt anlamında tesirli olacak. Hem de dünya ile entegreyi süratlendirecek. Merkez Bankası'nın yeni yaptığı şeyde bankanın olmaması tasarlanıyor. Blok zincirdeki gibi... Bir bankanın haberi olmadan da devredebileceğim. İstediğiniz havale usulüyle kullanabileceksiniz. Bir sene içinde zaferli olursa ilk olacak."

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın