Son dakika... Merkez Bankası'ndan önemli uyarı! Ödeme yaptıysanız dikkat

Son dakika... Merkez Bankası'ndan önemli uyarı! Ödeme yaptıysanız dikkat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası "Bankalar, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ve listede yer alan ödeme ve elektronik para kuruluşları ile bunların temsilcileri dışında ödeme hizmeti sunulması

Merkez Bankası, bankalar, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ve listede yer alan ödeme ve elektronik para kuruluşları ile bunların temsilcileri dışında ödeme hizmeti  sunulmasının kabahat olduğunu bildirerek, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından izinsiz  faaliyet gösteren şirketler ve bireyler hakkında soruşturma ve  kovuşturma yapılmasını teminen alakalı Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaatta bulunulmaktadır" açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, izinsiz ödeme hizmeti sunan şahıs ve kuruluşlar hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 6493 rakamlı “Ödeme ve Menkul Kıymet Uzlaşma Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” uyarınca ödemeler alanını  tertip etmekle ve sorgulamakla görevlendirilmiştir.

Son zamanlarda alakalı mevzuatın gerektirdiği izin ve yetkiler olmadan  bir kısım şirketler ve bireyler tarafından para transferi ve fatura  ödemeleri hizmetlerine aracılık edildiği ve bu emelle üçüncü  şahıslardan para tahsil edildiği güzergahında ihbar ve şikâyetler  alınmaktadır. Tahsilatı yapılmış fonların ödemelerde kullanılmayıp  mağduriyet yaratıldığına müteveccih yoğun bildirimler ile  karşılaşılmaktadır.

Ülkemizde ödeme hizmetlerinin sunulabilmesi ancak zorunlu lisansların  alınmış olması koşuluyla muhtemeldir. Bankalar, Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ile faaliyet izni almış ödeme kuruluşları ve  elektronik para kuruluşları tarafından ödeme hizmetleri yerine  getirilebilmektedir. Para transferi, fatura ödemelerine aracılık  edilmesi ve eşi ödeme hizmetlerini sunabilecek yetkili kuruluşlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası internet sitesinde liste halinde* duyuru edilmektedir. Ödeme  hizmeti sunmaya yetkili olduğu kesin tespit edilemeyen şahıslara haysiyet  edilmemesi ve bunlar aracılığı ile rastgele bir ödeme yapılmaması gerekmektedir.

Ayrıca, bankalar, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ve listede yer alan ödeme ve elektronik para  kuruluşları ile bunların temsilcileri dışında ödeme hizmeti sunulması  kabahattir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından izinsiz faaliyet gösteren şirketler ve  bireyler hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasını teminen alakalı
Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaatta bulunulmaktadır. Bu müessese ve  kuruluşların dışında ödeme hizmeti alınmaması ve legal olmayan ödeme  hizmeti sunulması iddialarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ye bildirilmesi mümkün  mağduriyetleri önleyecektir.

Zorunlu lisanslar ile izin ve yetkileri olmaksızın ödeme ve elektronik  para kuruluşu veya bunların yetkili temsilcisi gibi davranan şirket  ve şahıslarla karşılaşılması halinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası internet sitesinde yer alan  bağlantı sekmesini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Sualleriniz İçin veya e-Devlet üzerinden
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ye Mesele sekmesini kullanarak ihbarda bulunulması, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  tarafından Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaatta bulunulabilmesi  bakımından ehemmiyet talep etmektedir."

: İlginize Sürükleyebilir Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı! Bulgular tamamen değiştiİşte 3. doz tasarıyı! BioNTech olanlar kasımdan itibaren...Koronavirüsü atlatıp aşı olanlar dikkat! Çok konuşulacak araştırma

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın