Son dakika... Meteoroloji İstanbul için saat verdi! Prof. Dr. Orhan Şen gün gün sayıp uyardı

Son dakika... Meteoroloji İstanbul için saat verdi! Prof. Dr. Orhan Şen gün gün sayıp uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul için sağanak yağış ihtarı geldi. Bu gece saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök hengameli sağanak yağışların, yarın akşam saatlerine kadar tesirli…

Marmara bölgesinin güney ve doğusunda bu gece güçlü sağanak bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan ihtara göre, bu gece saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök hengameli sağanak yağışların, yarın akşam saatlerine kadar tesirli olacağı varsayım ediliyor.

Yağışların, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Çanakkale etraflarında güçlü, Balıkesir ile Bursa etraflarında yer yer çok güçlü olacağı öngörülüyor

Alana gelebilecek ani su baskın, su baskını, erişimde aksamalar, yıldırım, yağış anında güçlü rüzgar ve mahallî dolu yağışı gibi negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

KONYA, KARAMAN, NİĞDE VE AKSARAY'DA SAĞANAK BEKLENİYOR

Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 4 kent etrafında havanın parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batı ve kuzey kesimlerinin, zamanla bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği hipotezinde bulunuldu.
Bölgede hava sıcaklıklarında ehemmiyetli bir farklılık beklenmediği ifade edilen açıklamada, rüzgarın genellikle güney ve güneybatıdan orta güçte ve güçlü esmesinin beklendiği kaydolundu.

FIRTINA İHTARI

İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde bu gece güçlü fırtına bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan ihtara göre, bu gece saatlerinden itibaren, yarın akşam saatlerine kadar güney ve güneybatı doğrultulardan esecek rüzgarın, İç Ege Afyonkarahisar, Kütahya, Göller Yöresi Burdur, Isparta ve İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde fırtına ve yer yer ataklı güçlü fırtına biçiminde olması öngörülüyor.

Erişimde aksama, çatı uçması, ağaç ve direk yıkılması, soba ve natürel gaz kaynaklı zehirlenme gibi negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması ehemmiyet taşıyor.

PROF. DR. ORHAN ŞEN:  İSTANBUL'DA SICAKLIK 17 DERECELERİ BULACAK

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, 'Yeni haftada hava nasıl olacak?' sualine cevap verdi. Şen, canlı yayında şunları söyledi:
''Perşembe günü soğuk hava gelecek, iç bölgelerde hava sıcaklığını düşürecek. Kısa sürecek, ardından kaldığı yerden bahar devam edecek. Pazartesi - Salı - Çarşamba İstanbul'da sıcaklık 17 dereceyi bulacak.
Yavaş yavaş Doğu Anadolu'da karlar erimeye başladı. Karadeniz'in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu'da çığ tehlikeyi artıyor.
Bu gece İstanbul, Balıkesir bu hatta güçlü yağışlar var. Önümüzdeki hafta sonu Perşembe - Cuma sıcaklıklar nevsim basmakalıplarında olacak.''