Son dakika... MHP Genel Başkanı Bahçeli'den yeni anayasa açıklaması: Metin yazımı sonuçlandı

Son dakika... MHP Genel Başkanı Bahçeli'den yeni anayasa açıklaması: Metin yazımı sonuçlandı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde basın buluşması tertip ediyor. Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi yeni anayasa mevzusunda sık sık dile getirdiği…

İşte Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Aşılama çalışmalarının hedeflenen seviyeye erişmesiyle bayram ertesini karşılayacağımızı umut ediyorum. İnsanlığa musallat olan koronayı en az zararla atlatmak için devlet ve halk kenetlenmesi tezahür etmelidir, Türkiye'de bu kenetlenme sağlanmıştır.

Aşı mevzusunda güven meseleyi yaşayan vatandaşlarımızın kaygılanacağı hiçbir şey olmadığını ifade etmek isterim. Bir öbür mesele de aşıların tedarikidir. Bununla alakalı memnuniyet verici büyümeleri Sağlık Bakanımız kesintisiz vurgulamaktadır. Salgın yönetimi doğru bir biçimde yapılmaktadır.

Kovid-19 hastalığından dolayı hayatlarını kaybeden kardeşlerimizle beraber, şehit düşen kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 

Mazisi neredeyse 145 seneyi bulan anayasa münazaraları cemiyet ve devlet hayatımıza ambargo koymuştur. Devlet ile halk arasındaki karşılıklı mesullükleri temel alan anayasalar değiştirilemez metinler değildir. Anayasanın yazılması kaçınılmaz bir vazifedir. Bir cemiyet kontratı olan anayasanın, tarihin ve cemiyetin gerisine düşmeden devlet halk geçiminin kökleştirmesi yegane öğesidir.

Yeni anayasa yapmak demek halkın lüzumlarını algı etmek demektir. Muhtemel hangi teklif üzerinde konuşursak konuşulalım ilke ve felsefenin anayasanın birinci maddesinde kesin bir dille temellenmesidir.

Her anayasa önerisinin Türk halkının ruh kökünden doğması reel olmalıdır. Bugünkü siyaset sahnesinde her partinin yeni bir anayasa mevzusunda destekleyici tutumu görülmektedir. En azından herkes ittifak halinde yeni bir anayasadan bahsetmektedir.

Bir cemiyet kontratının hazırlanmasına güçlü vurgu yapıyorsak subjektif değerlendirmelerin esirliğinden şipşak sıyrılmamız gerekecektir. Siyaseti gladyatör arenasında dönüştürmek us harcı değildir.

Daha iyiyi bulmak ütopya olarak görülmemelidir. Yeni bir dünya tasarımının sıcaklıkla konuşulduğu, Kovid-19 sonrası yarıyılda bildiklerimizin tamamen dışında bir dünya tablosunu öngörüldüğü tabloda ayağımıza pranga vurduramayız.

Kendi ayağımıza mermi sıkacak kadar şuursuz olamayız. Bindiğimiz dalı kesecek kadar budala olacak halimiz de yoktur. Ne yapacaksak bunu beraber reelleştirmekle mükellefiz. Elbette karar halkındır, istem halkındır fakat bizim de ulusumuzun temsilcileri olarak taşıdığımız mesullükler vardır.

"YENİ BİR ANAYASA HAZIRLAMAK ULUSAL VECİBEDİR"

Artık uzlaşmak ve yeni bir anayasa hazırlamak ulusal vecibedir. Buna sırt dönenler fuzuli mazeretlerle konuşmaya dahi uzak olanlar demokratik hesaba şimdiden hazır olmalıdır.

18 Mart 2021 tarihinde hakikatleşen 13. Basmakalıp Büyük Kurultayımızda paylaştığım 5 stratejik hedefderi biri Türk tipi Başkanlık sistemine sahip çıkmaktır. Bir başka stratejik hedef olarak da sivil, geniş katılımlı yeni bir anayasa hazırlığını göstermiştim. Milliyetçi Hareket Partisi bu kapsamda zorunlu çalışmalarını sürdürmek ve önümüzdeki birkaç ay içinde hazırlıklarımız bitirilecektir. Grup buluşmasında da aynen şöyle demiştim: Türkiye'nin tertemiz bir anayasaya gereksinimi olduğunu görmek ve bunun da gereğini yapmak gereklidir. 

Bu tarihi vazifeye Milliyetçi Hareket Partisi ön koşulsuz hazırdır. Bu bakımsızlık edilemez vazifenin şuuruna Cumhur İttifakı egemendir. Yeni anayasa hedefi aynı zamanda Türk halkının hedefidir.

"YENİ ANAYASA TEKLİFİMİZİN HAZIRLIK DÜZEYİ BİTİRİLMİŞTİR"

Milliyetçi Hareket Partisi yeni anayasa mevzusunda sık sık dile getirdiği çalışmalarını tamamlamış ve metin yazımı sonuçlanmıştır. 100 maddelik yeni anayasa ismiyle yeni anayasa teklifimizin hazırlık düzeyi bitirilmiştir. İlk lafımız yerine getirilmiştir. Ön çalışma şu anda elimizdedir.

Partimiz Cumhuriyetin 100. senesinde 100 maddelik yeni anayasa tekliflerimizi halkımıza ve politik mutahaplarına bugün itibariyle duyurmaktadır.

Yeni idare sisteminin tabiatıyla çatışmayan, Türkiye'nin güçlü rolünü destekleyecek yeni bir anayasaya gereksinim vardır. Cumhuriyetin 100. seneyi yeni bir anayasa hazırlamak için büyük bir esin kaynağı olarak önümüzdedir. 

Milliyetçi Hareket Partisi bu mesullük şuuruyla cumhuriyetin 100. seneyi hatırasına alakalı çalışmasını ulusumuzun bilgisine sunmaktadır.

Demokratik bir anayasa mevzusunda sayısız rapor kamuoyunda paylaşılmıştır. İhtilaflar uzlaşma arayışlarını her seferinde sabote etmiştir. Türkiye'de politik partiler geçmişte anayasa için çalışmalar yapsa da bu teşebbüsler her kezinde yarım kalmıştır.

Geldiğimiz bu safhada politik partilerin nasıl bir anayasa istediklerini somut bir biçimde ortaya koymalıdır. İçteniz, taşıdığımız misyon ve yeni anayasa teklifimizle hazırız. Anayasa çalışmalarına bu senenin başından itibaren başlamıştık.

Teklif metnimizin maddeleri yazılırken mevzu tamlığı itinayla sağlanmıştır. Bizim anayasa teklifimizde her bir mevzu tek madde içine tertip edilmiştir.  Maddelerde kesintisiz tekerrür eden bazı hususlar ortak karar haline getirilerek yeni bir tekerrüre düşülmesi yasaklanmıştır.

Mevcut anayasa dil meblağlığını da kaybetmiştir. Anayasanın dili çok ehemmiyet taşımaktadır. Kelimeler-kavramlar arasında bir kumpassızlık göze çarpmıştır.

Anayasalarda başlangıça yer vermek yaygın uygulamadır. Günümüzde 193 ülkenin anayasasının 164'ünde başlangıç kısmı bulunmaktadır. Anayasanın kıymetlerden ayrı ve kopuk olması muhtemel değildir. Hukuk kumpasının ruhu başlangıç kısmında yansıtılmaya çalışılmıştır. Hazırlığının bitirdiğimiz anayasa teklifimizi Sayın Cumhurbaşkanımızla ve AK Parti'yle paylaşmak hedefimizdir. Ardından öbür partilere de anayasa tekliflerimizi paylaşmaktır.

Anayasayla ne devlet kurulacak ne de devlet devrilecektir. Halk, anayasayı yaparak devleti kurar. Anayasalar çağın lüzumlarıyla birlikle halkın ruh köküne bina edilmek gidişatındadır. Cumhuriyetin 100. seneyi vizyonuyla hazırladığımız anayasa teklifimizin temel özellikleri şu biçimde sıralanacaktır.

ANAYASA TEKLİFİNİN ÖZELLİKLERİ

4 kısım ve 100 maddeden oluşmaktadır. Kısa yada uzun bir anayasa değil, nitelikli temel hukuk anlayışı ile çatısı örülmüştür.

Anayasa başlangıcı Türk halkının ortak bedellerini kucaklayan bir anlayışla yazılmıştır.

Devletin genel temelleri ilk 5 maddede yer alanlar tek maddede birleştirilmiş ve 'Bu madde değiştirilemez, değiştirilmesi öneri bile edilemez' yazılmıştır.

Hakları tertip eden tüm maddelerdeki sınırlama nedenleri kaldırılmıştır. 

Anayasanın 3. kısmında 3 kısım halinde kanunuma, yürütme ve yargı başlıklarına tertip etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı'na tarafsız konumuyla politik krizlerin çözümünde arabuluculuk işlevi eklenmiştir.

Milletvekillerinin dokunulmazlığı ile düşme nedenine dair bilinmeyenlikler onarılmıştır.

Başkanlık sistemi yeni anayasa sistemi ile müessesesel yapıya kavuşturulmuş, Başkanlık ile beraber 2 başkan yardımcısı seçilmesi biçiminde tanımlanmıştır.