Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kılavuzunu yayımladı!

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kılavuzunu yayımladı!

Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi LGS rehberini yayımladı. LGS kapsamında 6 Haziran 2021’de uygulanacak merkezi imtihanın müracaatları, 5-14 Nisan 2021 arasında…

2020-2021 eğitim öğretim seneyi sonunda imtihanla talebe alacak ortaöğretim müesseselerine ait merkezi imtihan müracaat ve uygulama rehberi, Bakanlığın 'www.millî eğitim bakanlığı.gov.tr' internet adresinden açıklandı. Rehberde listesi ve kontenjanları verilen merkezi imtihanla talebe alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim müesseselerine talebe seçmek emeliyle yapılacak merkezi imtihanla alakalı usul ve temellere yer verildi.

TALEBELERİN MÜRACAAT YAPMASINA GEREK YOK

LGS kapsamında 6 Haziran 2021'de uygulanacak merkezi imtihanın müracaatları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak asıllaştırılacak. Otomatik müracaat operasyonu, yurtiçinde eğitim alan tüm 8’inci sınıf talebeleri için asıllaştırılacak. Yurt dışında e-Mektep sistemine kayıtlı olmayan mekteplerde öğrenim gören talebeler ise müracaatlarını yayımlanan rehberde bulunan formu doldurarak yapacak. Böylece talebelerin ve velilerin imtihan müracaatı için fiziki bir müracaat yapmasına gerek kalmayacak. Müracaatı Bakanlık tarafından otomatik reelleştirilen talebelerin imtihana katılma gerekliliği bulunmayacak. İmtihana katılmak isteyen talebeler rastgele bir müracaat harekâtına gerek dinlemeden imtihana katılabilecek. Talebelerin, resimli imtihan giriş evrakı 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Mektep müdürlükleri bu tarihten itibaren talebelerinin imtihan giriş evraklarını alacak ve damgalayarak talebelere teslim edecek.

İMTİHANDA FARKLILIK YOK

LGS merkezi imtihanında seanslar, imtihan zamanları, sual rakamları ve ders dağılımlarında rastgele bir farklılık yapılmadı. Geçen sene olduğu gibi 2021 senesinde de imtihan uygulaması iki seans halinde asıllaştırılacak. Talebelere hepsi çoktan seçmeli cinsinde toplam 90 sual sorulacak. Birinci seans 09.30'da, ikinci seans ise 11.30'da başlayacak. Birinci seansta talebelere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Edep Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 sual sorulacak ve 75 dakika cevaplama süresi verilecek. İkinci seansta ise talebelere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 sual sorulacak ve talebelerin cevaplaması için 80 dakika zamanları olacak. Sözel ve rakamsal kısımlardaki her bir alt test için doğru ve yanlış yanıt rakamları tanımlanacak. Her bir talebenin, her bir alt testine ait çiğ puanı, alakalı teste ait doğru yanıt rakamından yanlış yanıt rakamının üçte biri çıkarılarak bulunacak. İmtihan neticeleri, 30 Haziran 2021’de 'www.millî eğitim bakanlığı.gov.tr' internet adresinden duyuru edilecek. Talebelere imtihan netice evrakları posta yoluyla gönderilmeyecek.

174 BİN 160 TALEBE YERLEŞTİRİLECEK

Açıklanan rehberin ekinde merkezi imtihanla talebe alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim müesseseleri de yer aldı. Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi imtihan puanına göre talebe yerleştirilecek. Bu kapsamda, imtihanla talebe alan mekteplere toplam 174 bin 160 talebe yerleştirilecek. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan parçaladı.