Son dakika: Milli Savunma Bakanı Akar, 'Koca Yusuf'un kokpitinde... 'Esen 01'den pilotlara mesaj

Son dakika: Milli Savunma Bakanı Akar, 'Koca Yusuf'un kokpitinde... 'Esen 01'den pilotlara mesaj

Hava Güçleri Komutanlığının yeni uçuş eğitim seneyi, Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Güçleri Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinin reelleştirdiği uçuşla başladı. Akar'ın birinci

Hava Güçleri Komutanlığının yeni uçuş eğitim seneyi, 12. Hava Eriştirme Ana Üs Komutanlığında tertip edilen törenin ardından başladı.

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, 2021-2022 Uçuş Eğitim Seneyi Açılış Töreni'ne birliktesiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Güçleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Güçleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Güçleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldı.

Merasimde konuşan Akar, Türk Silahlı Güçlerinin hem yurt içi hem de hudut ötesinde ehemmiyetli faaliyetler yürüttüğünü belirtti.Son dakika: Milli Savunma Bakanı Akar, Koca Yusufun kokpitinde... Esen 01den pilotlara mesaj
Akar, "Ortak harekatın ufalamaz temel unsurlarından biri olan Hava Güçleri Komutanlığımızın gerek operasyonel gerekse barış misyonlarında elde ettiği zaferler herkesin bilindiği üzereyidir. Son olarak Afganistan'dan tahliye misyonunu hem teknik hem yönetimsel hem de beynelmilel ilişkiler anlamında büyük bir galibiyetle icra ettiniz." diye konuştu.

Türk Hava Güçlerinin 110'uncu kuruluş sene dönümünün kutlandığını hatırlatan Akar, "Dünyanın en köklü hava güçlerinden biri olarak vazifelerinizi büyük fedakarlık ve kahramanlıkla yaptınız, yapmaya devam ediyorsunuz." dedi.Son dakika: Milli Savunma Bakanı Akar, Koca Yusufun kokpitinde... Esen 01den pilotlara mesaj

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendisine verilen misyonları en iyi biçimde yerine getirmek için sonuna kadar gayretine devam edeceğini vurgulayan Akar, "Ülkemizin ve ulusumuzun birliği, tamlığı, hakimliği ve bağımsızlığı ile milletimizin ve hudutlarımızın güvenliği için sonuna kadar gayret edeceğiz." diye konuştu.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhuriyet yarıyılının en yoğun yarıyılını yaşadığını belirterek, "En ehemmiyetli vazifemiz terörle gayret. Bu mevzuda yoğun bir gayret içindeyiz. Terörist nerede, amacımız orası. En son terörist tesirsiz hale getirilinceye kadar teröristlerin peşinden gitmeyi sürdüreceğiz. En son teröristi de tesirsiz hale getirip asil ulusumuzu bu terör belasından kurtaracağız." ifadelerini kullandı.

Korunma sanayisinde yaşanan ehemmiyetli büyümelere de değinen Akar, şunları söyledi:

"Cephanemizi, helikopterimizi, İHA'mızı, SİHA'mızı, obüslerimizi, MİLGEM'lerimizi planlıyoruz, üretim ve ihraç ediyoruz. Allahın İzniyle yakın bir gelecekte Ulusal Muharip Uçağımızı da yapacağız ve rastgele bir biçimde dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Allahın İzniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, destek ve teşvikleriyle yüksek teknolojiye dayalı korunma sanayimizdeki yerlilik ve ulusallık oranımızı daha yükselterek ülkemizin ve ulusumuzun güvenliğini kendi silah, taşıt, gereç ve cephanemizle gözetecek hale geleceğiz. Gayretimiz bunun içindir."

UÇAN KALE KAYSERİ’DEN HAVALANDI

Konuşmalar sonrasında dua okunması ve kurban kesilmesinin ardından yeni uçuş eğitim senesinin ilk uçuşu, Ulusal Korunma Bakanı Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi tarafından asıllaştırıldı.

Uçuş evveli Akar, birliktesiki komutanlarla 221. Filo Komutanlığına geçti. Burada kaptanlarla toplanan, onlarla sohbet eden Akar, daha sonra uçuş brifingi aldı.

Brifingin ardından Akar ve komutanlar, "Koca Yusuf" olarak da adlandırılan A400M uçağına geçti. 1. kaptan koltuğunda Akar, 3. kaptan koltuğunda da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in bulunduğu Türk Silahlı Kuvvetlerinin uçan kalesi, 12. Hava Eriştirme Ana Üs Komutanlığı pistinden havalandı.

"ESEN 01"DEN KAPTANLARA İLETİ

Uçuşu sırasında Hava Güçleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün kullandığı jetin de eşlik ettiği Koca Yusuf, misyon uçuşunu galibiyetle bitirdi.

Uçuşun sonunda "Esen 01" çağrı koduyla personele telsizden hitap eden Bakan Akar, şunları söyledi:

"Hava Güçleri Komutanlığımızın yeni uçuş eğitim senesini kutluyorum. Bundan sonra da allahın izniyle bugün şu anda olduğu gibi emniyetli, huzur ve güven içinde vazifeler temenni ediyorum. Size verilen tam misyonları bugüne kadar en hoş biçimde yaptınız. Bundan sonra da aynı biçimde yerine getireceğinize müteveccih inancımız bütündür. Özellikle son olarak Afganistan'dan tahliye misyonu buna en hoş misaldir. Bu uçaklarla bunu sizler muvaffak oldunuz. Bizim size güvenimiz bütün. Sizlere kazasız belasız vazifeler diliyorum. Hepinize emniyetli uçuşlar, 2021-2022 Uçuş Eğitim Seneyi hayırlı, uğurlu olsun."