Son dakika... Milli Savunma Bakanı Akar: Ordumuza dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var

Son dakika... Milli Savunma Bakanı Akar: Ordumuza dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, "Palavrayla dolanla ordumuza ve onun komuta kuruluya dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var" açıklamasını yaptı.

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, "Palavrayla dolanla ordumuza ve onun komuta kuruluya dil uzatmayı adet haline getiren ordu bozanlar var. Fitne ve fesat peşinde koşan bu ordubozanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tatbikatlardaki ve asil halkımızın sevgisi, güveni ve duasından aldığı esinle üç kıtada icra etmekte olduğu işlemlerdeki başarılarını yasaklayamayacaklar, gölgeleyemeyecekler." dedi.

Bakan Akar, birliktesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Güçleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Güçleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Güçleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile dün Denizkurdu 2021 Tatbikatı'nın Doğu Akdeniz'deki "seçkin gözlemci günü" faaliyetlerini takip etti.

Türk Silahlı Güçlerine ait 133 suüstü gemisi, 10 denizaltı, 43 uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava vasıtasının katıldığı tatbikatta, personele ve katılımcılara hitap eden Akar, Türk Silahlı Güçlerinin ülkesinin, asil ulusunun, bölgesinin güvenliği ve barışı için yurt içinde ve hudut ötesinde başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ olmak üzere her türlü tehdit ve riske karşı azim ve kararlılıkla gayretini sürdürdüğünü belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin BM, NATO, AGİT, AB bünyesinde ve ikili uyuşmalar çerçevesinde Kosova, Bosna, Katar, Libya, Somali, Afganistan ve bir hayli coğrafyada küresel barış ve karara katkı sağladığını bildiren Akar, tüm faaliyetlerin yanı gizeme personelin kalitelerini, çağın koşullarına ve harbin değişen tabiatına en uygun emeliyle de eğitimleri sürdürdüklerini aktardı.

Ocak ayından bugüne kadar 26 tatbikatı galibiyetle icra ettiklerini ifade eden Akar, "Denizkurdu-2021 Tatbikatı da bunlardan biridir. Tasarılı olarak icra edilen tatbikatımız jenerik bir senaryoya direnmektedir. Ege ve Doğu Akdeniz’de icra edilen bu tatbikatın kasıtlarından biri de Mavi Vatanımızdaki hak, ilgi ve çıkarlarımızı koruma azim ve kararlılığımızı göstermektir." diye konuştu.

Denizkurdu-2021'in Deniz Güçleri Komutanlığı, Kara Güçleri Komutanlığı, Hava Güçleri Komutanlığı, Özel Güçler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının katılımıyla yapıldığını dile getiren Akar, "Deniz Güçlerimiz Mavi Vatan Tatbikatı’ndan sonra Denizkurdu-2021 Tatbikatı’nı da büyük bir galibiyetle icra ederek bir kere daha eforunu tüm dünyaya göstermiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, teşvik ve dayanağıyla korunma sanayinde yerlilik ve ulusallık oranının yüzde 70’lerin üzerine çıktığını aktaran Akar, yerli ve ulusal silah, taşıt ve gereçler ile her türlü malzemenin tatbikatta aktif ve zaferli bir biçimde kullanıldığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin icra ettiği tüm harekatlarda şanlı tarihi ve kültürü gereği dini, kültürel yapıların, tarihi yapıtların ve etrafın hasar görmemesi için büyük bir dikkat ve hassasiyet gösterdiğini hatırlatan Akar, "Tatbikatlarımız esnasında da deniz canlılarının korunması ve deniz lekeliliğinin önlenmesi mevzularındaki hassasiyetimizi de titizlikle sürdürmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yalnızca ülkesinin güvenliği için değil arkadaş ve kardeş ülkelerin barış, huzur, güvenliği için de gayret ettiğini belirten Akar, şunları söyledi:

"500 senelik kardeşlik bağlarımız olan Libya’da faaliyetlerimizi de bu kapsamda sürdürüyoruz. Emelimiz 'Libya Libyalılarındır' kavrayışıyla toprak tamlığını ve politik birliğini sağlamış, barış ve karar içerisinde yaşayan bir Libya’nın yaradılışına katkıda bulunmaktır. Bir Hayli ülkenin özellikle mütarekeden sonra rol kapmaya çalıştığı Libya’da ikili uyuşmalarımız çerçevesinde bulunan birliklerimiz tarafından Libyalı kardeşlerimize askeri eğitim, mayın/EYP pakliği, sağlık, insani yardım ve öteki askeri mevzularda danışmanlık yardımı verilmektedir. Yakın zamanda Hafter eforları tarafından güya bir merasim hakikatleştirildi. Bu güya merasime çok rakamda personel ile askeri harp taşıt-gereç ve malzemesi katıldı. Bu eylem, Hafter'in varlığını koruma çabalarının, Libya'daki sualin Hafter ve sponsorlarından kaynaklandığının sarih bir göstergesidir."

"VİCDAN SAHİBİ HERKES SORMALI"

Bakan Akar, bu kadar askeri ekipmanın Hafter eforlarının eline nasıl geçtiği sualini, us vicdan sahibi ve Libya’nın kararını isteyen herkesin sorması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Görülüyor ki IRINI Harekatı yalnızca Milli Birlik Hükümeti için uygulanmaya çalışılan, bu istikametiyle de yanlı ve meşruiyeti kavgalı bir faaliyettir. Politik süreci negatif etkileyip kararsızlığa neden olmaktadır. Tüm bu provokatif teşebbüslere karşın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin haklı davasına yardımımız devam edecektir. Ayrıca bölge barışına katkı sağlamak kastıyla başta Mısır olmak üzere alakalı ülkelerle çalışmalarımız, temaslarımız devam etmektedir."

Türkiye'nin bölgesindeki ve dünyadaki tüm meseleleri beynelmilel hukuka uygun olarak, barışçıl usullerle ve iyi komşuluk ilişkileri içerisinde çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan Akar, "Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki meselelerin de diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine samimiyetle inanıyor ve bunun için mücadele sarf ediyoruz." dedi.

Bunun için Yunanistan ile istişari görüşmeler, NATO Ayrıştırma Usulleri Buluşmaları ve Güven Artırıcı Temkinler çerçevesinde buluşmaların yapıldığını hatırlatan Akar, şunları kaydoldu:

"Bizler her zaman pozitif gündeme odaklanmak istiyoruz. Barış ve karar için en doğru, en kolay çözümün, birbirimizin hakkına, hukukuna riayet edilmesi ve böylece iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesiyle muhtemel olacağı da artık anlaşılmalıdır. Her zaman belirttiğimiz gibi, biz bu coğrafyanın zenginliklerinin bölge ülkeleri arasında beynelmilel hukuk çerçevesinde ve adaletli bir biçimde paylaşılmasından, barış içerisinde müreffeh bir geleceğin beraber inşa edilmesinden yanayız. Sarihçe ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında netlikle gözümüz yoktur. Ancak Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki hak, ilgi ve çıkarlarımızı gözetmekte azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz."

Bakan Akar, son yarıyılda Türk Silahlı Güçlerine müteveccih bazı söylemlere de tepki göstererek şunları kaydoldu:

"Palavrayla dolanla ordumuza ve onun komuta kuruluya dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var. Fitne ve fesat peşinde koşan bu ordubozanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tatbikatlardaki ve asil halkımızın sevgisi, güveni ve duasından aldığı esinle üç kıtada icra etmekte olduğu işlemlerdeki başarılarını yasaklayamayacaklar, gölgeleyemeyecekler. Türk Silahlı Güçleri, yurt içinde, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde, Kıbrıs’ta, Azerbaycan’da, Libya’da, Doğu Akdeniz’de ve daha bir hayli coğrafyada, hem ülkemizin hem de arkadaş ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu gözetmek, bölgesel ve küresel barış ve karara katkı sağlamak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla çabasına devam edecektir. Türk Silahlı Güçleri, binlerce senelik şanlı tarihimizden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleksel bedelleriyle, usun ve bilimin ışığında, tüzük çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yönergeleri güzergahında, sıralı amir ve komutanların emir ve emrinde, ulusunun emrinde, vazifesinin başındadır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın."

Laflarının sonunda şehitlere rahmet, gazileri şifa dileklerini ileten Akar, tatbikatı galibiyetle hakikatleştiren personeli de kutladı.

DENİZDE GÖVDE ŞOVU

Konuşmasının ardından Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, tatbikatta misyon alan unsurların denizdeki merasim geçişini takip etti. Fırkateynlerden, mayın gemilerine, denizaltılara kadar Deniz Güçleri Komutanlığının gücünün gözler önüne serildiği merasim geçişine uçaklar ve helikopterler de katıldı.

Geçişin ardından telsizle tatbikata katılan unsurlara seslenen Bakan Akar, "Mavi Vatanımızdaki deniz hak, ilgi ve çıkarlarımızın korunması kastıyla verilecek her türlü misyonu icra etmeye hazır ve kararlı olduğunuzu bir kere daha tüm dünyaya gösterdiniz." diye konuştu.

Son derece zaferli geçen tatbikattan dolayı personeli tebrik eden Akar, laflarını "Denizleriniz sakin pruvanız neta olsun." ifadesiyle bitirdi.

Merasim geçişinin ardından Bakan Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, zaferli geçen tatbikatı adetlere uygun olarak personelle pasta keserek kutladı.

"Denizkurdu 2021" yazılı pastayı kesen Akar, "Büyük bir iftiharla bir tatbikatı daha galibiyetle tamamladık. Bir kere daha gördük ki Türk Deniz Güçleri, her zamankinden daha güçlü, her zamankinden daha yüksek bir moral ve motivasyonla vazifesinin başında." dedi.

Pastadan ilk dilimi salondaki çavuş rütbesindeki askere ikram eden Akar, tekerrür tüm personeli tebrik etti.