Son dakika... MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde üst düzey yöneticisi İzzettin İnan etkisiz!

Son dakika... MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde üst düzey yöneticisi İzzettin İnan etkisiz!

MİT'in Kuzey Irak'taki işleminde terör örgütü PKK'nın güya üst düzey idareyicilerinden İzzettin İnan tesirsiz hale getirildi.

MİT, Mayıs 2021'te tesirsiz hale getirilen 'Sofi Nurettin' kod isimli Halef El Muhammed'in yerine terör örgütünün Apollo Yüksekokullar mesullüğüne getirilen İzzettin İnan'ı tesirsiz hale getirilmesi gereken stratejik bir hedef olarak değerlendirdi. İnan'ın tesirsiz hale getirilmesi emeliyle MİT'in Gara alanındaki saha casusları görevlendirildi. Saha casusları, aylarca süren çalışmaları sonucu İzzettin İnan'ın en yakınına kadar girerek güven kazandı. İnan'ın faaliyetlerinin ayrıntılarının bilmesinin akabinde harekât için en doğru zaman tanımlandı. İzzettin İnan'ın, teşkilat kadrolarına verilecek eğitim hazırlıkları kapsamında iki teşkilat kadrosuyla buluşma halinde olduğu bilgisinin alınması üzerine, tasarlanan harekât yaşama geçirildi ve teröristler tesirsiz hale getirildi. İşlemin galibiyetle bitirildiğinin teyit edilmesi üzerine, MİT işlemde vazife alan sahadaki casuslarını, tasarlandığı biçimde Gara bölgesine güvenli bir biçimde çıkardı.

İzzettin İnan, terör örgütüne 1992'de katıldı. 2004 senesinde Serhat Eyaleti mesulü olarak görevlendirildi ve 2008 senesine kadar Türk güvenlik eforlarına müteveccih hakikatleştirilen eylemlerin yönergesini verdi. Teşkilatın Amanoslar açılımı kapsamında, 2008 seneyi sonlarında Amanoslar mesulü olarak sevk edildi. 2012 senesinde Irak kuzeyine giden İzzettin İnan, 2014 senesinde Suriye'de görevlendirildi. İzzettin İnan Suriye'de, 2014-2017 senelerinde Afrin eyalet, 2018 Tabka saha, 2019-2020 senelerinde ise Fırat bölge mesulü olarak faaliyet yürüttü.

ABDULLAH AĞAR: TERÖR ÖRGÜTÜ LİDER KADROLARINA VERİLEN EHEMMİYETLİ BİR İLETİ

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, MİT'in kritik işlemini değerlendirdi...

Teşkilatın lider kadroları artık can vereceklerini, bir biçimde yıkım edileceklerini farkındalar. MİT ortaya koymuş olduğu tesirle bir fobi içinde hayatlarını geçirmelerine sebebiyet verdi. Bu bence terörle çabadaki en ehemmiyetli kazanımlardan biri. Bu bence teşkilata vurulan darbelerden en ehemmiyetlisi. Gara onlar açısından güya kurtarılmış bölge bülten ettikleri bir alan. Suriye'de senelerce PKK tarafından sevk edilmiş, orada senelerce vazife yapmış bir terörist elebaşı ve Gara'da ele geçiriliyor. O açıdan bakıldığında da son derece değerli. Terör örgütü lider kadrolarına verilen son derece ehemmiyetli bir ileti. Senelerce süren bir takip. Hem tesirsiz haline getirilmesinde ehemmiyetli bir rol üstlenmişler hem de teyit etmişler. MİT yeniden son derece değerli bir işlemin altına imzalaydı.

Son dakika... MİTten nokta operasyon: PKKnın sözde üst düzey yöneticisi İzzettin İnan etkisiz

COŞKUN BAŞBUĞ: BU İŞLEMLER ÇOK DEĞERLİ

Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ise "Bu harekâtlara o kadar alışıldı ki... Üzerine film yapılacak vakada hadiseler. Alıştık artık. Geçtiğimiz günlerde bir terörist teslim oldu. Verdiği bilgilerde yeniden böyle bir idareyicinin tesirsiz hale getirildiği teyit edildi. Devlet teyit etmeden asla bilgiyi paylaşmıyor. Teröristin ifadesinde bu bilgiler teyit edildikten sonra paylaşılıyor" dedi.

Başbuğ, "Terör örgütünün kaptan ekibi bölme safhasında. Bir Hayliyi yaşadıkları şoku atlatmaya çalışıyor. Bunlar gerçekten teşkilatın sonunu getirecek, alanda da ciddi bir zarara neden verecek sonuçlar. 30 kmlik güvenlik holümüzün çok daha ilerisinde alana geliyor. Bu açıdan bakıldığında terörle gayretin çok daha geniş alana dağıldığını görebilirsiniz. Teşkilatın erişilemez denilen şahıslar bu şahıslar. Bu yapılan işlemler çok değerli, sonrası için işi basitleştirecek" ifadelerini kullandı.