Son dakika... Moody's'ten not artışı mesajı

Son dakika... Moody's'ten not artışı mesajı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in yaptığı izaha göre ekonominin yapısal balanssızlıklarına yanıt veren ve bu arada ülkenin tabiatında var olan kuvvetli istikametlerinden faydalanan kararlı…

Beynelmilel kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk lirasının güçlenmesini, anapara girişlerinin yaşanmasını sağlayan para siyasetlerindeki değişimin Türkiye’nin kredisi açısından pozitif bir öğe olduğunu bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Londra’daki idare merkezi ANADOLU AJANSI muhabirinin suallerini cevapladı.

Moody’s’in izahında, “Para biriminin güçlenmesine, sermaye girişlerinin yenilenmesine, döviz rezervlerindeki azalışın durdurulmasına sebep olan ve kasım ayından bu yana devam eden siyaset farklığı, net bir pozitif kredi unsurudur." ifadeleri kullanıldı. İzahta, “Daha meblağlı politika çerçevesinin savunduğunu görmemiz gerekiyor. Ayrı olarak, devam eden yüksek dolarizasyon düzeyinden görülebileceği gibi, yurt içi güvenin daha geri kazanılmamış olduğunu dikkate alıyoruz.” ifadesi bulundu.

NOT VE GÖRÜNÜMÜ POZİTİF İSTİKAMETTE ETKİLEYEBİLECEK UNSURLAR

Moody’s’in izahında Türkiye’nin kredi notu görünümünün “negatif” olması nedeniyle, görünümün direk pozitife çevrilmesinin veyahut reytinginin artırılmasının çok düşük bir ihtimal olduğu belirtilirken, gelecek dönemde hangi gelişmelerin Türkiye’nin not görünümünü pozitif istikamette etkileyebileceğine ait şu ifadeler kullanıldı:
“Son vakitlerdeki daha meblağlı maliye ve para siyasetlerine geçişin kalıcı olması, enflasyonda düşüşe, para biriminin güçlenmesine ve dolarizasyonda azalmaya yansıması vaziyetinde, derecelendirme görünümü dengelenebilir (durağan görünüm). AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Avrupa Birliği ile gerilimlerde devam eden bir azalma da pozitif olacaktır. Ekonominin yapısal balanssızlıklarına yanıt veren ve bu arada ülkenin tabiatında var olan kuvvetli istikametlerinden istifade eden kararlı bir dizi ekonomik reform, orta vadede yukarıya doğru not baskısına sebep olabilir.”

ILIMLI BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK UNSURLAR

Moody's, Türk ekonomisinin büyüme görünümüne ilişin değerlendirmesinde, “2020'deki kuvvetli büyüme, ehemmiyetli ölçüde sürdürülebilir olmadığını düşündüğümüz kuvvetli kredi genişlemesinden kaynaklandı. Bu yüksek enflasyona da katkı sağladı.” ifadeleri kullanıldı.

İzahta, “Daha kuvvetli bir global büyümenin yaşanması ve yaz aylarından itibaren yabancı turistlerin gelecek olması bu sene Türkiye ekonomisine bir miktar destek sağlayacak olsa da, büyümeyi ılımlı hale getirecek başka etkenler de var; bilhassa çok daha ılımlı kredi büyümesi ve yüksek ürem oranları.” yorumunda bulunuldu.

MOODY'S TÜRKİYE’YE AİT BÜYÜME TAHMİNİNİ 24 ŞUBAT'TA REVİZE ETMİŞTİ

Moody’s’in 24 Şubat 2021'de yayımlanan “Global Ekonomik Görünüm” aktüelleme raporunda, önceden kuruluşun Türkiye ekonomisine ait büyüme tahminleri 2021 için yüzde 3,5’ten yüzde 4’e, 2022 için yüzde 4’ten yüzde 5’e yükseltilmişti.

Moody’s en son 4 Aralık 2020'de Türkiye’nin notuna ve görünümüne ait olarak rastgele aktüelleme yapılmadığını duyurmuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu, 11 Eylül 2020'de takvim dışı bir değerlendirmeye gittikçe Türkiye'nin kredi notunu "B1"den "B2"ye düşürmüş ve not görünümünü "negatif" olarak bırakmıştı.

Moody’s’in reyting takvimine göre Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ait değerlendirmesini 4 Haziran 2021'de yapması bekleniyor.