Son dakika... Nüfusta, tapuda randevu krizi! 'Lütfen bizi bize dönsün'

Son dakika... Nüfusta, tapuda randevu krizi! 'Lütfen bizi bize dönsün'

Kademeli bayağılaşmayla beraber pasaport ve kimlik harekâtlarına arz çoğalırken yoğunluk sebebiyle buluşma almak dahi günler sürüyor. Elastik çalışma ve karantinadaki personel sebebiyle popülasyon…

TAPU ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde de aynı yoğunluk var. İşte bazı yakınmalar:

Zafer: Web tapu diye bir sistem yapmış devlet ama kimse buluşma alamıyor. Daha Öncekinden gider tapuya müracaat yapardık satışımız olurdu o gün içinde. Son 1 aydır kimse buluşma alamıyor. İnsanlar artık noterlerden satış yapmaya başladılar.
Berkay: Bir aydır tapu girişi yapamıyoruz bu meseleyi artık çözün. İnsanlar mağdur oluyor.

Süleyman: Yurttaşlar bu mevzuda çok mağdur. Web tapu üzerinde yapılan buluşma harekâtlarına buluşma cevabı gelmiyor. Aynı gün gelmesi gerekli. 1 hafta oldu müracaatı yapalı hali hazırda buluşma cevabı beklemekteyim.

Gözde: Tapu harekâtları için buluşma almak çok güç. Bir ay sonraya buluşma alınabiliyor. Bir ay sonrası için buluşma aldık, gittik. Bina idare tasarıyı almamız gerekiyor. Harekât için fiyat ödenmesi gerekiyor. Bunun için de telefona parola geleceği söylendi. 45 gün geçmesine karşın bir parola erişmedi. Bildirmek için gittiğimizde buluşmamız olmadığı için içeri almıyorlar. Bu parola hiç erişmezse ne yapacağız? Bu kadar olağan mı?
Son dakika... Nüfusta, tapuda randevu krizi Lütfen bizi bize dönsün
EHLİYET, kimlik ve pasaport harekâtlarının yapıldığı popülasyon müdürlükleri, kademeli sıradanlaşmanın başlaması, yurtdışı seyahatlere izin çıkması sebebiyle artan arzı karşılayamaz gidişatta. Yalnızca buluşma ekranının açılması için dahi günlerce beklemek gerekiyor. Yetkililer yoğunluğu, bayram tatilinin uzunluğu, koronavirüs temaslı personelin raporlu olması ve elastik çalışma sebebiyle bir hayli personelin işe gelmemesine bağlıyor. Bir yetkili, “Aşinayı gibi, bayram tatilinin uzun olması, elastik çalışma nedeniyle çoğu personelin izinli olması, yurtdışı uçuşların açılması ve spor yarışmaları sebebiyle yurtdışına gidişlerin çoğalması gibi gidişatlar göz önüne alındığında, yaşanan bu gidişat sıradan görünüyor” dedi. Buluşma alamayanlar ise seslerini internet sitelerine yaptıkları şikâyetlerle duyurmaya çalışıyor:

İKİ HAFTADIR BULUŞMA ALAMADIM

Mehtap: Pasaport için buluşma almam gerekli en acilinden. Bütün 2 haftadır buluşma arıyorum. Sabah akşam siteyi yenilemekten, 199’u aramaktan usandım, bıktım. O kadar makûs işliyor ki sistem. Buluşmaların yüzde 100’ü dolu.

Sare: Kimliğimi kaybettim, kayıp bülteni verdim fakat günlerdir buluşma alamıyorum. Ehemmiyetli işlerim için lüzumum var fakat hiçbir biçimde boş alan bulamıyorum. Sabah akşam giriyorum buluşma sistemine. Hiçbir biçimde ne bana yakın olan ne de bana uzak olan hiçbir popülasyon dairesinden buluşma bulamıyorum. Acil lüzumum var kimliğime.

Nil: 1.5 aydır ehliyet için buluşma alamıyorum. Arıyorum telefonda müzik dinletiyorlar. Bir çözüm bulunmalı buna.

EVLENİYORUM AMA KİMLİKLERİM DAHA ÖNCEKİ

Eda: Konutluluk sebebiyle kimlik ve pasaporttaki soyadımın değişmesi gerekli, 7 Nisan’dan beri buluşma almaya çalışıyorum. Haziranda düğünüm olacak. Gideceğim, buluşmasız almayacaklar. Lütfen artık çözümünü bulun.

Zeynep: Sürücü dokümanı için popülasyon müdürlüğünden buluşma almaya çalışıyorum. Bir aydır sabah akşam bakmama karşın her ilçenin doluluk oranı yüzde 100. Bu nasıl oluyor kavramıyorum. Telefonla arıyorum yeniden olmuyor. Lütfen bu hizmete bir çözüm bulun.

EHLİYET DOSYAM HAZIR

Ümran: Ben ehliyet dosyamı 2 aydır elime almışım fakat popülasyon müdürlüklerine müracaat ettim elim boş kaldı. ‘Buluşmalı alıyoruz’ diyorlar ama buluşma alamıyoruz. Nasıl alabiliriz, başka nereden müracaat etebiliriz buluşma sistemine? Lütfen şikâyetimi görün.

Şehriban: Uzun vakittir popülasyon müdürlüğü için buluşma almak istiyorum. Her seferinde buluşmalar dolu. Aylardır operasyonlarımı hakikatleştiremiyorum. İkametgâh farklılığı yapmak istiyorum, bunun suratından ne istediğim mektebe kayıt olabiliyorum sarih lise ne de ehliyet imtihanına girebiliyorum. Aylardır bu buluşma sistemi böyle dolu.