Son dakika: Okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu! Öğrenci neredeyse telefi eğitimini orada alacak

Son dakika: Okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu! Öğrenci neredeyse telefi eğitimini orada alacak

Son dakika haberine göre mekteplerde karşılama eğitiminin ayrıntıları belirli oldu. Buna göre karşılama eğitiminde yer kısıtlaması olmayacak, talebe hangi şehirdeyse orada derse girebilecek.…

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber'de yer alan habere göre 18 Haziran’da karneler dağıtılacak. İsteyen talebeler, 2 Temmuz’a kadar mekteplere gidebilecek. Hocalar yeniden mekteplerde olacaklar. Hem duygusal açıdan talebeler desteklenecek hem de derslerde takıldıkları her şeyi hocalarına sorup noksanlarını bitirebilecekler.

KARŞILAMA 5 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

Daha sonra 5 Temmuz’da “Karşılama Eğitiminde Ben de Varım Programı” başlayacak. Bu program hocaların gönüllüğüne göre yürütülecek. Çocuklar bilim ve sanat faalliklerine katılacak.

BAKANLIKLAR VE BELEDİYELER DE DESTEK OLACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile belediyeler de sürece katkı sağlayacak. Ulusal Eğitim Müdürlükleri’nin hakimiyetinde, çocuklar yaz süresince kamplar ve sarih alanlarda faallikler yapabilecek.

ŞEHİR KISITLAMASI OLMAYACAK

Karşılama eğitiminde yer kısıtlaması da olmayacak. Ankara’da bulunan bir talebe dilerse, Bursa’da bu eğitimlere katılabilecek. Talebeler kendine en yakın mektebe başvuru edebilecek.

'TATİL DOSTUM' AKTİFLİK KİTABI

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca ilkokullarda, anaokullarında ve öbür yaş gruplarında bu program süresince yapılabileceklerle alakalı bir kitap da hazırlandı. “Tatil Dostum Aktiflik Kitabı” mekteplere sevk edildi. Muamma, bulmaca ve oyunlar kitapta toplandı.

Bu süreçte mekteplere kırtasiye desteği de yapılacak.

NOKSAN OLDUKLARI MEVZULAR TANIMLANACAK

Talebelerin hangi derslerde hangi mevzularda yetersizlikleri olduğu tanımlanacak. Alıştırma Terbiye Heyeti ve mekteplerde hocalar talebelerin hangi mevzularda noksanları olduğunu tanımlayacak. 3. sınıf talebesinin noksan mevzuları hoca tespit edip, 4. sınıfta da bu mevzuların üzerine eğilecek. Alıştırma Terbiye Heyeti’nun yaptığı tespitler ışığında da mevzuların bitirilmesi sağlanacak.

Yaz süresince de mektepler sarih olacak. Liderlik, takım ruhu, bir arada iş yapma kazanımları yaz yarıyılında ön tasarıya çıkarılacak. Sistem hem merkezi hem de Bakanlığın koordinesiyle yerel olarak işleyecek. Mekteplere de kendi mekteplerindeki tespitler üzerinden mevzu dağılımı ile karşılama izni verilecek.