Son dakika... Özel okullarda zam oranı belli oldu

Son dakika... Özel okullarda zam oranı belli oldu

1 milyon aileyi ilgilendiren özel mekteplerdeki zamlara ait olarak yeni tarife tanımlandı. Tarifeye göre azami olarak yüzde 36.73 oranında zam yapılabilecek.

Türkiye'de bulunan özel mekteplerin zammına ait ayrıntılar belirli oldu. Yöntem gereği 2021 seneyi ÜFE ve TÜFE'nin ortalaması bir araya gelip ikiye ayrılınıp sonrasında da 5 puan ilave edilmesiyle ortaya çıkan sayı zam olarak maliyetlere yansıyacak.

CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş canlı yayında yönteme göre hesabını yaptı. Böylece ortaya çıkan sayı yüzde 36,73 oldu.

Gözden KaçmasınTrafik kazasında hayatını kaybeden Ahmet Çalıkın en büyük hayali... Transfer süreci, Galatasaray, İlhan Cavcav, Dursun Özbek...Trafik kazasında yaşamını kaybeden Ahmet Çalık'ın en büyük hayali... Transfer süreci, Galatasaray, İlhan Cavcav, Dursun Özbek...Haberi Görüntüle

Türkeş'in açıklamaları şöyle:

"Zam uygulama sürecine Ulusal Eğitim Bakanlığı dur dedi. Zam münakaşalarına son nokta konuldu. Özel mekteplere uygulanacak zam 1 milyon aileyi ilgilendiriyor. Özel mekteplerde üst fiyat çoğalışı değerlendiriliyor. Eğitim fiyatı bir evvelki seneye göre duyuru edilen eğitim fiyatına başka bir deyişle 2022 seneyi için 2021 senesinin ÜFE ve TÜFE ortalamaları bir araya gelerek 2'ye dağılınmasıyla elde edilen sayıya en fazla 5 puan daha ilave edilerek tanımlanıyor. 2021 senesinde ÜFE 43.86 TÜFE ise 19.60 olarak tanımlandı. Bu iki sayıyı toplayıp 2'ye parçaladığımızda 31,73 sayısını elde ediyoruz. Buna 5 puan daha ilave edildiğinde yüzde 36.73 zam oranı ortaya çıkıyor. Böylece özel mektepler azami olarak yüzde 36,73 oranında zam uygulayabilecek. Özel Mektepler Birliği başta olmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı bu sayıyı takdim edecek. Millî Eğitim Bakanlığı, özel mektepler bu tarifenin dışında adım atarsa şikayet edilmesini arz ediyor."

Gözden KaçmasınHDPli vekilin teröristle fotoğrafı... Bahçeli: TBMMde terörist istemiyoruz, dokunulmazlığı kaldırılmalıHDP'li vekilin teröristle resmi... Bahçeli: Türkiye Büyük Millet Meclisinde terörist istemiyoruz, dokunulmazlığı kaldırılmalıHaberi Görüntüle