Son dakika... Pfizer'dan flaş yeni aşı açıklaması

Son dakika... Pfizer'dan flaş yeni aşı açıklaması

Omicron süratle baskın varyant haline kazançken merakla beklenen haber Amerika Birleşik Devletlerinden geldi. Pfizer CEO'su Albert Bourla, Omicron varyantına özel aşının Mart ayında hazır olacağını açıkladı.

2 yıldır koronavirüsün Kovid-19 pençesinde olan dünya deyimi caizse son yarıyılda Omicron ile uyuyup kalkıyor.

Kısa müddette onlarca ülkede baskın cins haline gelen varyantın aşılara karşı daha mukavemetli olduğu kuşkusu ile pek çok ülkede 3. doz kararı verilmiş gidişatta.

Varyanta karşı kolları sıvayan Amerika Birleşik Devletlerili ilaç işletmeyi Pfizer'dan mevzu ile alakalı yeni bir açıklama geldi.

Gözden KaçmasınSon dakika... Omicron etkisi: En yaygın semptomlar değiştiSon dakika... Omicron tesiri: En yaygın semptomlar değişti!Haberi görüntüle

İşletmenin CEO'su Albert Bourla, Omicron'a karşı gözetmeyi kasteden Kovid-19 aşısının yeni bir versiyonunu üretmeye başladıklarını açıkladı.

CNBC'ye açıklamalarda bulunan Bourla, yeni aşının bu senenin mart ayında hazır olacağının altını çizdi.

Pfizer ayrıca, aşının Omicron'a karşı verdiği tepkiye dayalı olarak, BioNTech ile ortaklaşa geliştirilen mevcut aşı yöntemini iyileştirmek için çalıştığını söyledi.

Bir işletme sözcüsü CBS MoneyWatch'a yaptığı açıklamada, zorunlu görülmesi haline mevcut aşıyı aktüelleyebileceklerini belirtti.

Son dakika... Pfizerdan flaş yeni aşı açıklaması
 

DELTA'DAN 70 KAT DAHA SÜRATLİ

Öte yandan araştırmalar Omicron'un hava yollarında Delta'dan 70 kat daha süratli arttığını tanımladı.

Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan araştırmada yeni varyantın akciğerlerde Delta'ya mukayeseyle 10 kat daha yavaş arttığı bilgisine erişildi.

Yeni varyantın bronş ve akciğer dokusunda ne kadar süratli arttığını araştıran bilim insanları bu neticelerin Omicron'un neden çok bulaşıcı ancak daha hafif bir hastalığa neden olduğunu açıkladığı görüşünde.