Son dakika: Pınar Gültekin olayında tüyler ürperten gelişme: Bütün aile oradaydı

Son dakika: Pınar Gültekin olayında tüyler ürperten gelişme: Bütün aile oradaydı

Yargıtay, Muğla'da Pınar Gültekin'in öldürdükten sonra cesedini varilde yakan Cemal Metin Avcı'nın annesi, babası ve ortağıyla alakalı kritik bir karar verdi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi talebesi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020 günü aniden ortadan kayboldu. Jandarma ve polis 5 gün sonra Pınar’ın kaba bir cinayete kurban gittiğini tespit etti. Gözaltına alınan Pınar’ın daha önceki sevgilisi Cemal Metin Avcı, genç kızı boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varilde yaktığını sonra da üzerine beton döktüğünü itiraf etti. Pınar’ın kısmen yanmış cesedi varilden çıkartılarak Bitlis’in Hizan ilçesinde toprağa verildi.

KARDEŞİNE DE DAVA

Cemal Metin Avcı’nın yanı gizeme telefonu bağ evinden sinyal veren kardeşi Mertcan Avcı da hapsedildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı iki kardeşe ‘canavarca hisle planlayarak öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus istemiyle dava açtı. Cemal Metin Avcı’nın ortağı Şükrü Gökhan Orhan ile annesi Ayten Avcı ve babası Selim Avcı hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Mertcan Avcı, 15 Şubat’taki mahkemede tutuksuz suçlanmak üzere özgür vazgeçildi.

‘Türkiye Elektrik Kurumu BAŞINA İŞLEYEMEZ’

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Cemal Metin Avcı’nın cinayeti türkiye elektrik kurumu başına işleyemeyeceğini iddia ederek kovuşturmaya yer olmadığına dair karara Muğla Barış Ceza Hâkimliği’nde itiraz etti. Duruşma itirazı yalanladı ve karar netleşti. Epözdemir bu defa fantastik kanun yoluna müracaat eterek itirazını Yargıtay’a taşıdı.

İZMARİTTE Deoksirübo Nükleik Asit’LARI VAR

Dosyayı araştıran Yargıtay 8. Ceza Dairesi kovuşturmaya yer olmadığıyla alakalı kararı bozdu. Yargıtay bozma mazeretinde, Adli Tıp Müesseseyi raporlarına göre Pınar Gültekin’in cesedinin bulunduğu varilden çıkan sigara izmaritlerinde Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın Deoksirübo Nükleik Asit’larının tespit edildiğini, ayrıca Selim Avcı ile Şükrü Gökhan Orhan’ın kullandıkları vasıtaların cinayetin işlendiği gün bağ konutu etrafında tespit edilmesini gösterdi. Kararda, kuşkuluların, dosyadaki mevcut tespit ve kanıtlar ışığında, isteyerek öldürme hadisesinden sonraki bir zaman diliminde hadise mahalline gittikleri doğrultusunda şüphe bulunmayan ve orada bulunma nedenlerini açıklama noktasında paradoksa düştüğü, haklarında 5271 rakamlı CMK’nın 170/2. maddesi uyarınca iddia belgesi tertip edilebilmesi için yeterli kuşku bulunduğu, kuşkululara yüklenen kabahatin işlenip işlenmediğinin, lehine ve aleyhine bir araya gelecek tüm ispatların duruşmaca, beraber tartışılıp değerlendirilmesi neticeyi tanımlanması gerektiği anlaşılmakla, kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karara müteveccih itirazın bu doğrultudan kabulü yerine yazılı biçimde reddine karar verildiğine yer verildi.

ADALET YERİNİ BULACAK

Pınar’ın ailesinin avukatı Epözdemir, Yargıtay kararıyla alakalı şunları söyledi: “Biz soruşturmanın başından beri bu cinayetin türkiye elektrik kurumu başına işlenemeyeceğini ve kabahat kanıtlarının türkiye elektrik kurumu başına yok edilemeyeceğini ifade etmiştik. Yargıtay itirazlarımızı kabul etti. Yargıtay’ın kararıyla beraber bu canice cinayeti işleyen maznun, anne ve babası ile ortakları hakkında da en kısa zamanda iddia belgesi tanzim edilecek ve yasal süreç işleyecektir. Adaletin ne kadar güç ve meşakkatli olursa olsun, geç de olsa yerini bulacağını umut ediyoruz.”