Son dakika... PKK'ya ağır darbe: 11 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika... PKK'ya ağır darbe: 11 terörist etkisiz hale getirildi

Eren-Kış Operasyonları kapsamında Ağrı Şehir Jandarma Komutanlığınca tespit edilen 100 metre uzunluğundaki mağarada 80 gün süren çalışmalar neticeyi, aralarında PKK’nın Ağrı Dağı mesulünün de bulunduğu

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda 'Ara-bul-yok et' taktiğiyle Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi Ağrı Dağı kırsalında, 19 Şubat'ta 'Eren Kış-9 Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Emre Dokumacı Operasyonu' başlatıldı. Hava Güçleri, JİHA ve SİHA yardımlı operasyonda Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı emir emrinde; jandarma komando, jandarma özel harekat JÖH, polis özel harekat PÖH ve güvenlik korucu timlerinden oluşan bin 592 personel ve 82 tim görev aldı.

KOMANDOLAR ÇEMBERE ALDI

Arazi arama- tarama faaliyetlerinde PKK/KCK’lı teröristler tarafından kullanılan yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 28 metre derinliğinde 'Y' harfi biçimindeki mağara tespit edildi. Mağarada teröristlerin bulunduğunun tanımlanması üzerine operasyon başlatıldı. Yer altındaki natürel mağara bölgesi, komandolar tarafından evvel çembere alındı, ardından teröristlere 'teslim ol' çağrıları yapıldı. Teröristlerin ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Savaş uçakları tanımlanan maksatları bombaladı.

Son dakika... PKKya ağır darbe: 11 terörist etkisiz hale getirildi

80 GÜN SÜRDÜ

Çatışmanın ardından mağaranın olduğu bölgeye iş aygıtları sevk edildi. İş aygıtları 1,5 km yol açarak bölgeye erişti. Güvenlik tedbirleri eşliğinde 7 ekskavatör, 2 dozer, 2 rok cihazı ve teknik aygıtlarla bölgede çalışma yapıldı. 80 gün süren çalışmalar neticeyi, bölgeden 14 bin 770 kamyon hafriyat çıkarılarak yer altı mağarası ortaya çıkarıldı.

11 TERÖRİST TESİRSİZ HALE GETİRİLDİ

9 Mayıs'ta bitirilen operasyonda; bölücü terör örgütünün güya Ağrı Dağı mesulünün de olduğu 11 teröristin cesetlerine erişildi.

Son dakika... PKKya ağır darbe: 11 terörist etkisiz hale getirildi

Genişletilen operasyonda, bölgede 28 barınak-ambar-sığınak yıkım edildi, 23 mayın- el yapımı patlayıcı, 2 termal dürbün, 2 silah üstü dürbün, 2 büyük telsiz, 4 minik telsiz ile teröristlere ait çok ölçüde silah, cephane, yiyecek ve yaşam malzemesi ile teşkilatsal evrak ele geçirildi.

Son dakika... PKKya ağır darbe: 11 terörist etkisiz hale getirildi

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU MORAL ZİYARETİNDE BULUNDU

Jandarma takımlarınca saklı ve her evresi titizlikle yürütülen operasyon sırasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeye giderek, yerinde analizlerde bulundu, operasyon hakkında bilgi aldı, birliklere moral verdi.

Açıklamada, "Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen Eren Kuşatma operasyonları, ulusumuzun yardımı ile inançlı ve kararlı bir biçimde zafer ile devam ediyor" denildi.

Son dakika... PKKya ağır darbe: 11 terörist etkisiz hale getirildi