Son dakika: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs aşısında kısırlık iddiasına net cevap!

Son dakika: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs aşısında kısırlık iddiasına net cevap!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19 aşılarına ait bazı iddiaların bilimsel dayanaktan uzak olduğunu bildirdi.…

Türkiye'nin Kovid-19 salgınıyla çaba kapsamında başlattığı aşılama süreci süratle devam ediyor. Bu süreç, Kovid-19 aşılarıyla alakalı pek çok sual ve yanıtın kamuoyunda tartışılmasına neden oluyor.

Prof. Dr. Ceyhan, aşıların uzun vadede muhtelif yan tesirleri olabileceği istikametindeki iddiaları ve Kovid-19 aşılarıyla alakalı merak edilenleri, Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirdi.

Geliştirilen tüm aşıların, uygulanan bölgede kızarıklık, sertleşme, şişme, bedende ateş tepkini, küskünlük, adale sızısı gibi en fazla 2-3 gün sürecek yan tesirlerinin gözlemlenebildiğini aktaran Ceyhan, bunun dışında uzun süreli yan tesirinin olmasının olası olmadığını, çok küçük bir olasılık bile olsa bu gidişatta aşının insanlara uygulanamayacağını söyledi.

"ÇOK CİDDİ BİR YAN TESİR İZLEME SİSTEMİ VAR"

Ceyhan, ilaçlardaki yan tesirlerin muhakkak miktarda kabul edilebilir olduğunu ancak aşılarda, ilaçlardan değişik bir yaklaşımın özümsendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"İlacı hastaya veriyorsunuz. Başka Bir Deyişle birey zati hasta ve o hastalıktan muhakkak oranda hasar görecek. Dolayısıyla ilacın bazı hasarlarını göze alıp, şahsın hastalığından daha az hasarlıysa hastaya verebiliyorsunuz ancak aşıyı sağlıklı insanlara yapıyorsunuz. Hastalığı olmayan birini hasta edebilecek minik bir yan tesir ya da vefata, kansere veya kısırlığa yol açabilecek bir yan tesir aşılarda asla kabul edilemez. En küçük bir olasılık bile olsa bu aşının geliştirilip insanlara uygulanması olası değil."

Tüm ülkelerin aşıların uygulanmasına karar veren danışma heyetleri olduğunu ve aşıların bu heyetlerden geçerek, muhtelif değerlendirmeler neticesinde yurttaşlara uygulandığını anlatan Ceyhan, "Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığında çok ciddi bir yan tesir izleme sistemi vardır. Bunda en minik bir yan tesir gözlemlense bildirilir, değerlendirilir, onu takip eden bir de bilimsel heyet vardır. O heyet de aşıyla alakalı olabilecek yan tesirler neyse onu takip eder. Başka Bir Deyişle bu enerjik bir süreçtir." dedi.

BionTechten sevindiren haber: Aşının sırrı T hücresi yanıtı... Etkinliği uzun sürecekBionTech'ten coşturan haber: Aşının gizemi 'T hücresi cevabı'... Faalliği uzun sürecek!

"HÜCRENİN İÇİNE GİRMEDİĞİ İÇİN GİDİP DEOKSİRÜBO NÜKLEİK ASİDİ DEĞİŞTİRME TALİHİ YOK"

Prof. Dr. Ceyhan, mRNA aşılarının uzun süreli yan tesirleri olabileceği ve "Deoksirübo Nükleik Asidi değiştirebileceği" istikametinde bazı iddiaların gündeme geldiğini ancak bunun olası olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu Ribo Nükleik Asit çekirdeğin dışına çıkıyor. Sonra, şu anda aşıda kullanılan mRNA'ya dönüyor ve hücrenin içerisindeki protein birleşim bölgesini uyarıyor. Daha sonra onun yapısına uygun biçimde protein birleşimleniyor. Bu yeni bir teknoloji değil, senelerden beri uygulanıyor. Zati o surattan aşı bu kadar kısa biçimde geliştirildi. Bu Ribo Nükleik Asit, bedende en fazla 3 gün kalabiliyor, daha sonra bedenden atılıyor. Hatta bu surattan kansere karşı geliştirilen aşıda galibiyetli olunamadı, bedende çok kısa vakit kalabildiği için o vakit, o proteini geliştirmek için yetmedi. Şimdi burada bir virüs, enfeksiyon mevzubahisi olduğu için burada uygulanabiliyor. Ayrıca hücrenin içine girmediği için gidip Deoksirübo Nükleik Asidi değiştirme talihi yok. Başka Bir Deyişle uzun süreli yan tesiri olacağı istikametindeki iddialar tamamen bilimsel dayanaktan uzak."

SinoVac'ın ise ölü bir aşı olduğuna işaret eden Ceyhan, bu sebeple kısa süreli yan tesirlerinin daha az gözlemlenebildiğini ve tesirinin de daha düşük olduğunu kaydetti.

CNN TÜRK canlı yayınında çarpıcı sözler Kurtulanların bir kısmı yarım insanCNN TÜRK canlı yayınında sansasyonel laflar! 'Kurtulanların bir kısmı yarım insan'

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kamuoyunda aşının kısırlık yapabileceği istikametinde de bazı iddialar gezdiğine yeniden bunun da bilimsel dayanaktan tamamen yoksun olduğuna dikkati sürükleyerek, "Bir şahsı aşıyla kısır yapabilseydiniz, çok yoğun doğum hakimiyeti uygulamak isteyen ülkeler var. Bu ülkeler, çocukluk yarıyılı aşılarına bunu verirdi ve çok rahat popülasyon hakimiyeti sağlardı. Böyle bir şey hiçbir aşıda olası değil, o kadar kolay da değil." diye konuştu.

Aşı olmakta tereddüt kalan bireylere aşı olmalarını nasihat eden Ceyhan, laflarını şöyle bitirdi:

"Olay sayılarımız hala yüksek. Herkesin kendisini gözetmesi gerekli. Bir de yüzde 70-75 aşılamaya erişirsek salgın bitecek zati. BioNTech azıcık daha bağışıklığı artırıyor deniliyor ama çok da uzun vakit korunmamız gerekmeyebilir. Başka Bir Deyişle üçüncü dozdan filan bahsediliyor ama onun gerekip gerekmediği daha muhakkak değil. Bunu, birkaç ay sonra daha rahat konuşuruz. Onun için herkes hangi aşıyı buluyorsa bir an evvel onu olsun."

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR