Son dakika: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'Kurban Bayramı'nda koronavirüs uyarısı

Son dakika: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'Kurban Bayramı'nda koronavirüs uyarısı

Türkiye'de son 24 saatte 233 bin 946 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 680 bireynin testi pozitif çıktı, 66 birey hayatını kaybetti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan salgında son vaziyete dikkat çekerken…

Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Tabloya göre, Türkiye'de son 24 saatte 233 bin 946 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 680 bireynin testi pozitif çıktı, 66 birey hayatını kaybetti, iyileşenlerin rakamı ise 5 bin 835 oldu. Türkiye'de yapılan toplam aşı rakamı ise 63 milyon 400 bini aştı.

En az bir doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 şehir sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, İzmir ve Bilecik oldu.

En az bir doz aşı yapılanların oranının en az olduğu şehirler ise Bitlis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Iğdır ve Gümüşhane olarak sıralandı.

TATİLCİLERE UYARI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Kurban Bayramı'nda koronavirüs önlemlerine dikkat çekerken şu açıklamalarda bulundu:

Bu hastalıktan korunmanın artık öğrendik ki 3 tane yolu var. Bir tanesi kısıtlamalar ve önlemler. İkincisi aşı. Yalnız şöyle bir yanlış yosunu var sanki aşı yaptıkça bu iş eksilecek gibi. Aşıda bir hedef var, cemiyetin yüzde 80’inin aşılanması gerekiyor. Hedefe ulaşıncaya kadar aşının çok bir tesiri yok. Daha çok önlemler ve kısıtlamalar tesirli böyle bir gidişatta. Kalabalıklardan uzak durmak gerekiyor.

BİZ NE YAPABİLİRİZ?

Aşımızı gidip kesinlikle olmalıyız. Aşılamayı muhakkak bir noktaya getirmek zorundayız. Maske mesafe önlemlerini alacağız. Beklediğimiz sayı oldukça yüksek bir sayı. Bütün aşılar hastalığın hafif seyretmesinde, vefat oranında oldukça tesirli.

Ne Yazık Ki yanlış bir bilgi oldu. Aşılama oranın yüzde 40’lara eriştirdiğimizde vaha rakamı eksilecek gibi. Aşılama oranını yüzde 80’e eriştirmeliyiz.

Dikkat edilecek iki şey var bir maske takacak iki 2 metrelik mesafeyi gözetecek. Havuz kenarında oturuyorsanız 2 buçuk metre mesafe koymaya çalışın. Toplu taşımada N-95 maske kullanmaya çalışın.