Son dakika: Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında uyardı! Tüm hafta etkili olacak

Son dakika: Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında uyardı! Tüm hafta etkili olacak

Meteoroloji'den alınan son dakika bilgisine göre, Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan'da sağanak ve gök hengameli sağanak bekleniyor. Önümüzdeki hafta için yağış ihtarında bulunan CNN TÜRK…

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamaları şu biçimde:

Yaz sıcaklıkları bir cinsli geliyor diyemiyoruz. Yaz sıcaklıkları içini kuzey bölgelerde var. Güneyde ise basmakalıp sıcaklıklar için bir 15 gün var gibi gözüküyor. Önümüzdeki hafta yağmur var Türkiye’nin hemen hemen her yerinde. Yarın akşama doğru Marmara’dan başlayacak yağmur. Salı günü İç Anadolu’da tesirli olacak, çarşamba günü Marmara’dan uzaklaşıyor. Perşembe günü ise İç Anadolu ve Akdeniz’in kuzeyinde var. Yağışlar gök hengameli olarak tesirli olacak. Güneydoğu Anadolu’da hala yok, kuraklık devam ediyor. Sıcaklıklar kuzey bölgelerde haziran ortalamasından 2 ile 4 derece daha düşük. Önümüzdeki 10 gün içerinde görecek gibiyiz.

Marmara’dan çarşamba günü yağış uzaklaşıyor. Sıcaklıklar İstanbul’da ise 25 derece etrafında olacak, yaz sıcağı değil. Yağışın olması avantaj teşkil ediyor. Yeryüzü sıcak olduğu için gök hengameli olacak. Dolu ihtimali de var ancak 1-2 saat evvel hipotez yapılabiliyor.

DOĞU ANADOLU'DAKİ 5 ŞEHİRDE SAĞANAK VE GÖK HENGAMELİ SAĞANAK TESİRLİ OLACAK

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölgede havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı hipotez ediliyor.

Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan etraflarında öğle saatlerinden akşama kadar aralıklı sağanak ve gök hengameli sağanağın tesirli olması öngörülüyor.

Sıcaklıkların mevsim banallerinde izleyeceği bölgede, rüzgarın kuzeyden hafif, zaman zaman orta güçte esmesi bekleniyor.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta 0, Ağrı'da 4, Erzurum ve Ardahan'da 5, Erzincan'da 9 ve Iğdır'da 12 derece kaydolundu.

Gün içinde azami sıcaklık ise Iğdır'da 32, Ağrı'da 25, Erzincan'da 23, Kars'ta 21, Ardahan'da 20 ve Erzurum'da 19 derece olacak.