Son dakika... Prof. Dr. Şener: Merkez Bankası'nın rezervleri 11 milyar dolar daha artacak

Son dakika... Prof. Dr. Şener: Merkez Bankası'nın rezervleri 11 milyar dolar daha artacak

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sefer Şener, Merkez Bankası'nın rezervlerinin sene sonuna kadar 11 milyar dolar daha çoğalacağını söyledi. Şener, brüt rezervlerdeki çoğalışın reeskont

Merkez Bankası'nın döviz rezervleri her geçen hafta çoğalış kaydediyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sefer Şener, CNN Türk ekranlarında çoğalışın reeskont kredilerden kaynaklandığını ve bunun devam edeceğini, 2013 senesindeki rekorların da görülebileceğini belirtti.

MERKEZ'İN REZERVLERİ NEDEN EHEMMİYETLİ?

Tüm dünyada merkez bankası rezervlerinin en temel olarak ehemmiyetli kılan konuşulmasını sağlayan 3 tane kısım var. Rezervlerin çok ya da az olması merkez bankanızın ekonomik şoklara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor. Ekonominin sigortasıdır merkez bankası. Ödeyeceğiniz iç ya da dış borçlara karşı güven oluşturuyor. Merkez bankanız dışarıya karşı çok büyük güvence. Yatırım yapacak işletmelere, devletlere karşı ehemmiyetli bir güvencedir. Merkez bankası para siyasetini tanımladığı için güvenilirliği fazladır. Merkez bankasının tartışılmasının sebebi sigorta kaliteyi taşıması.

TÜM DÜNYADA REZERV HESABI AYNI

Çok tartışılıyor son yarıyılda. Net rezervi söylemiyorsunuz, brütleri söylemiyorsunuz. Swaplar dahil mi hariç mi? Tüm dünya rezervler hesaplanırken aynı metotlar kullanılıyor. Merkez bankaları IMF'in metoduna göre hesaplıyor. Hazine ve merkez bankası bilgileri kullanarak hesaplıyor. Bu bilgiler tam ülkelerde merkez bankalarının web sitelerinde sarih olarak gösteriliyor. Merkez bankası bu bilgileri paylaşmasa kimse ne kadar olduğunu öğrenmeyecek. Beynelmilel standartlar çerçevesinde hesaplanıyor. Merkez bankası rezervleri sitesinde transparan olarak bülten ediyor. Bu kadar transparan, beynelmilel seviyede hesaplanıyor.

Son dakika... Prof. Dr. Şener: Merkez Bankasının rezervleri 11 milyar dolar daha artacak

2013 SENESİNDEKİ REKOR SEVİYELER GÖRÜLEBİLİR

Son yarıyılda tartışılan noktalardan biri de rezervlerin eksildiğine dönüktü. 2021 Ocak ayında rezervlerimiz 85 milyar dolardı. 8 aylık zamanda bu rezervler 32 milyar dolar artırılarak 118 milyar dolar seviyelerine geldi. Son 8 ayda brüt rezervlerimiz 32 milyar dolar arkasıydı. 40 milyar doları altın geri kalanı dövizden oluşuyor. Son yarıyılda rezerv nasıl arkasıydı? Bunun iki nedeni var. 15 milyar dolara rakımlan swap uyuşması oldu Katar ile. Çin'le 6 milyar dolara yükselen swap, Güney Kore merkez bankasıyla 2 milyar dolarlık swap uyuşması yapıldı. Merkez bankası reeskont kredilerini artırdı. Başka Bir Deyişle ihracat yapan firmaların döviz bazlı kredilerini artırarak her ay takribî olarak rezervlerine 2-2.5 milyar dolar ilave ediliyor. 4 aylık yarıyılda 2 milyar doların altına düşmeyecek bu sayılar. Yıl sonuna kadar merkez bankası rezervlerinde 11 milyar dolara yakın bir çoğalış daha göreceğiz. Bu da 130 milyar dolar seviyelerinin tutulması demek ki 2013'teki tarihi zirve diyoruz ya 134 milyar dolarlık rezerv vardı diyoruz. Tarihi zirve diyoruz. Bu sene bu sayılar bu biçimde hakikatleşecek.

Özellikle ufak ve büyük ebatlı firmaların reeskont kredilerini artırıyor. 350-400 milyon dolarlık seviyelerin de üzerine çıkılacak. Anadolu'daki ufak firmalara da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

HAKİKAT SEKTÖR VE İSTİHDAM ARTIYOR

Bu rezerv ne işe yarıyor diyoruz ya Merkez'in biriktirdiği rezerv ihracatın önünü açıyor. Üreticilerin önü açıldığı için hakikat sektöre de yansımış oluyor. Hakikat sektörün gelişimi, istihdam için kullanılıyor. Bu çoğalışın ana nedeni reeskont kredileridir. Başka Bir Deyişle bu değişik rezervler gibi değil. İhracat yapılıp reelleştikten sonra merkez bankasının kasasına hakikat döviz olarak giriyor. Bu hakikat sektörü de geliştirmiş oluyor.

: İlginize Sürükleyebilir Saklı dokümanlar ortaya çıktı, skandal patladı!Ezber bozan yeni aşı kararı! Resmi açıklama geldiAylar sonra ortaya çıktı! İşte en bahtlı yaş grubu

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın