Son dakika: Putin 2036'ya kadar başkan olma kararını imzaladı!

Son dakika: Putin 2036'ya kadar başkan olma kararını imzaladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yapılan tüzük farklılığının ardından iki yarıyıl daha vazife yapmasını sağlayacak farklılığı imza attı.

Reuters'ta yer alan son dakika haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yapılan tüzük farklılığının ardından iki yarıyıl daha vazife yapmasını sağlayacak farklılığı imza attı.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin için güven oylaması anlamı taşıyan tüzük farklılığı halkoylamasını salgın sebebiyle online olarak yapılmış ve 1 Temmuz 2020'de sona ermişti.

Halkoylamasının en can akdikeni maddesi 2000 senesinden beri ülkeyi idareyen Vladimir Putin ile alakalıydı. Şimdiki vazife süresi 2024 senesinde sona erecek olan Putin, evvelki zamanları sayılmadan iki altı senelik yarıyıl için daha seçilebilecek. Bu da 67 yaşındaki Putin’e ömrü yeterse 2036’ya kadar iktidar yolunu açmış olacak. Tüzük farklılığı halkoylamasında ‘Evet’ oyu almıştı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan neticelere göre, milletin yüzde 77.92'si Rusya Anayasası'nı değiştiren koliye 'Evet' dedi. Ancak ülkedeki karşı kesim oylamanın legal takviyesinin bulunmadığını, mevzubahisi farklılıkların 68 yaşındaki Putin'e ömür boyu başkanlık yolunun açılması için yapıldığını açıklamıştı. 

Görev süresi 2024'te sona erecek olan Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in 2036'ya misyonda kalmasını sağlayacak yasa alt meclisten 25 Mart'ta geçmişti.

BEYNELMİLEL MESULLÜKLER

Halkoylaması sonrası tüzükte yapılan ikinci hayati farklılık Rusya’nın dünya karşısındaki meşru mesullükleriyle alakalı. Farklılığın kabul edilmesiyle Beynelmilel İnsan Hakları duruşması dahil yabancı duruşmaların verecekleri kararlar Rus tüzüğüne ters düşmesi vaziyetinde yerine getirilmeyecek.

‘YARADAN’ TÜZÜKTE

Değişecek 37 madde arasında dikkat toplayan bir madde de dinle alakalı. Yapılacak farklılıkla Rusya tüzüğünde ilk kere dini etmen “Yaradan” ifadesiyle giriyor. Yeni tertip etmede şöyle sınıyor: “Binlerce senelik geçmişin birleştirdiği Rusya, atalarının hatırasını ve Yaradan’ya inancına gözetiyor”.

SOVYETLERİN SERVETÇİSİ

Sovyetler Birliği’nin 1991 senesinde ufalamasından sonra beynelmilel yegane servetçi olduğunu bülten eden Rusya, bu statüyü şimdi tüzüğe de işliyor. Rusya’nın Sovyetler’in tek servetçisi olduğu ve tüm beynelmilel teşkilat ve organizasyonlarda bu hakkını gözettiği dile getiriliyor.