Son dakika: Putin'den ABD ve Avrupa'ya kritik mesajlar!

Son dakika: Putin'den ABD ve Avrupa'ya kritik mesajlar!

Rusya Devlet Başkanı Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’nun SPIEF ana seansında ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Putin, Avrupa'ya koronavirüs aşısıyla alakalı ciddi yargılamalar yöneltirken…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’da yaptığı konuşmayla bir defa daha dünya gündeminde ilk sıraya oturdu. Putin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'ya ciddi yargılamalar yönelterek koronavirüs salgınının idaresine siyaset karıştırıldığının altını çizerken Avrupa Birliği'ni insanların yaşamını riske atmakla yargıladı.

Putin, konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarına ve doğalgaz, petrol gibi kaynakların ticari idaresine de değinerek Amerika Birleşik Devletlerini para üniteyi doları 'ekonomik bir silaha' dönüştürmekle yargıladı. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'a da pozitif ileti göndermeyi umursamama etmeyen Rus lider 'Biden'la bağlarımızı kuvvetlendirmek için yollar arayışında' olduğunu laflarına ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyada milyonlarca insanın koronavirüs aşılarına ulaşımının olmadığının altını çizerken fukara ülkelere yapılan aşı takviye programlarının beceriksiz kaldığını ifade etti. Rus lider, Sputnik V aşısının Avrupa tarafından hala onaylanmamış olmasının artta tamamen ekonomik rekabetin uyuduğunu ve bunun da insanların yaşamını riske attığını söyledi.Son dakika haberler: Putin-Biden çekişmesi devam ediyor Suçlamaların boyutu arttıAvrupa'nın 'para için savaştığını' ve Rus aşısına kuşkuyla yanaşılmasına neden olduğunu belirten Putin mevzubahisi ülkelerde Avrupa Birliği ülkeleri onaylanmış bazı aşıların aksine, Sputnik V aşısı uygulanan şahıslar arasında bir vefata bile tesadüfülmediğini kaydoldu. Putin ayrıca, ülkesinin aşı imalini her geçen gün artırdığını ve koronavirüse karşı aşı olmak isteyenlere kapılarını açabileceği iletisini verdi.

Putin konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerine de değinerek Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarını bütün bir 'bilmece' olarak değerlendirdi ve Amerika Birleşik Devletlerinin para üniteyi olan doları Rusy'ya karşı yürütülen ekonomik ve politik savaş için silah olarak kullandığını iddia etti. Putin ülkesinin petrol ve doğalgaz gibi kaynakların alım-satım operasyonlarında dolar yerine euro kullanmayı değerlendirdiğine sözlerine ilave etti.

Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarının bölgesel müsabaka politikayı suratından uygulandığını ve bir bilmece olduğunu belirten Putin bunlara karşın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile iyi ilişkiler geliştirmek için elinden gelen tüm gayreti göstermeye hazır olduğunun altını bir defa daha çizdi.Son dakika haberler: Putin-Biden çekişmesi devam ediyor Suçlamaların boyutu arttıPutin, Rusya ekonomisi, pandemi evvelindeki gelişim seviyesini tutmaya çok yakın’ olduğunu ifade ederken Ekonomi Forumu'nda tüm dünyaya Rusya ekonomisinin ve işsizlik oranının pandemi evvelindeki seviyelerine geri dönmeye çok yakın olduğunu belirterek ekonomik ve moral olarak kuvvetlendikleri mesajını tekrarladı.