Son dakika... Putin'den flaş sözler: Tek kutuplu dünya düzeni sona erdi!

Son dakika... Putin'den flaş sözler: Tek kutuplu dünya düzeni sona erdi!

25. St. Petersburg Beynelmilel Ekonomi Forumu'nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, 'Tek kutuplu dünya kumpası sona erdi' dedi. Yaptırımlara tepki gösteren Putin, 'Küresel siyasette artık hiçbir şey

24 Şubat'ta başlayan Ukrayna Rusya savaşı son hız devam ediyor. Çatışmalar Ukrayna'nın doğu bölgelerinde yoğunlaşırken Rusya Devlet başkanı Putin'den yeni açıklamalar geldi.

25. St. Petersburg Beynelmilel Ekonomi Forumu'nda konuşan Putin, tek kutuplu dünya kumpasının sona erdiğini belirtti. Küresel paralara güvenin baltalandığının altını çizen Rus lider 'Rus ekonomisine hasar verme teşebbüsleri zafersiz oldu' dedi.

Yaptırımlara tepki gösteren Putin, 'Küresel siyasette artık hiçbir şey daha öncekisi gibi olmayacak' lafları ile Batı'ya gözdağı verdi.

Putin laflarına şöyle devam etti;

'Batılı mevkidaşlarım öbür ülkelere kolonileri gibi davranıyorlar. Bankacılık sistemimiz karar kazandı ve ekonomiye yeterli likidite sağladı. Ekonomimiz için kötümser varsayımlar asıllaşmadı. Enflasyondaki süratli yükselişin üstesinde geldik. Uzun vadeli kredilerin temin edilebilirliğini iyileştirmek ehemmiyetli.'

'ABD uzun seneler süresince yiyecek piyasasında ehemmiyetli bir oyuncuydu. Bundan çok şeref dinliyorlardı ama artık bu değişti'. diyen Putin, 'ABD yiyecek ihracatını vazgeçip besini dünyadan ithal etmeye başladılar. Bu AB'de de görünüyor. Arz çoğalışı tüm dünyada enflasyonun çoğalışına neden oldu. En muhtaç ülkeler son senelerde astronomik sayılarla karşılaştılar. Amerika Birleşik Devletlerinin ithalatına baktığımızda şu an 350 milyar dolara erişti' ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletlerinin başka ülkelerin siyasetini hoşlanmadığında istediği adımları attığına vurgu yapan Putin, 'Enflasyon kasırgasında bir çok ülke neden Dolar ve Euro karşısında paramız değerini kaybediyor diye soruyor' dedi.

Bu gidişatın öbür ülkeleri kasvete soktuğunu belirten Putin 'Önümüzdeki senelerde küresel rezervler değişecek. Para değer kaybettiğinde bunların yerine hakikat kaynaklar gelecek. Bunlar da enerji ve yiyecek' ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletlerinin para basıp küresel piyasalardan yiyecek satın aldığını belirten Rus lider 'Küresel piyasalara yiyecek tedarikini artırmak ehemmiyetli. Afrika ve Orta Doğu'ya yiyecek yollayacağız. Özel askeri işlemin tüm vazifeleri uygulanacak' dedi.