Son dakika: Rusya'dan flaş Finlandiya kararı! Elektrik tedariki askıya alındı

Son dakika: Rusya'dan flaş Finlandiya kararı! Elektrik tedariki askıya alındı

NATO'ya katılma kararı alan Finlandiya için Rusya'dan ilk saldırı geldi. Moskova Finlandiya'ya elektrik tedarikini askıya aldı. Finlandiya ise Rusya'nın kestiği elektriği İsveç'deri tedarik ederek sarihin

Rusya NATO'ya müracaat etme kararı arifesindeki Finlandiya ve İsveç'i kerelerce kere uyarmış ve aza olmaları halinde Rusya'nın kendi tedbirlerini alacağını duyurmuştu.

Finlandiya ve İsveç'deri peş peşe gelen açıklamalar sonrası Rusya ilk adımı attı. Finlandiya yetkilileri Rusya'nın Finlandiya'ya elektrik tedarikini askıya aldığını duyurdu.

ÖDEMELER MAZERET GÖSTERİLDİ

BBC'de yer alan habere göre Rus enerji tedarikçisi RAO Nordic, ödemelerle alakalı meseleleri mazeret göstererek Finlandiya'ya elektrik dağıtımını bugünden itibaren askıya alınacağını duyurdu. İşletme, evvelki teslimatlar için ödeme yapılmadığını iddia etti.

FİNLANDİYA: SEÇENEK HAZIR

Finlandiyalı ağ cerrahı Fingri Rusya'nın ülke elektriğinin sadece minik bir yüzdesini sağladığını ve seçenek kaynaklardan yararlanılacağını açıkladı.

Fingrid , Finlandiya'nın elektriğinin sadece %10'u Rusya'dan sağlandığı için, kapatma sebebiyle elektrik kesintisi beklemediğini de duyurdu.

Fingrid'in efor sistemi harekâtlarından mesul kıdemli başkan yardımcısı Reima Paivinen, "Rusya'dan elektrik ithalatının kesilmesi, İsveç'deri daha fazla elektrik ithal ederek ve Finlandiya'da daha fazla elektrik üretilerek karşılama edilecektir" dedi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'DERİ PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakanı Sanna Marin iki gün evvel yaptıkları ortak açıklama ile NATO aboneliğine müracaat etmekten yana olduklarını duyurmuştu.

Yapılan ortak açıklamada, “NATO azalığı Finlandiya'nın güvenliğini ve tüm korunma ittifakını kuvvetlendirecektir. Finlandiya, gecikmeden NATO aboneliğine müracaat etmelidir. Bu kararın alınması için gereken milli adımların önümüzdeki birkaç gün içinde süratle atılacağını umuyoruz" ifadeleri kullanılırken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Finlandiya'nın müracaat yapması gidişatında katılım sürecinin 'meselesiz ve süratli' olacağını duyurdu.

Finlandiya'nın açıklaması ile NATO katılım müracaatına kesin gözü ile bakılırken dün eş bir açıklama da İsveç'deri geldi. NATO ile  alakalı yayınlanan raporda "İsveç'in NATO azalığı askeri çatışma eşiğini yükseltecek ve bu sebeple kuzey Avrupa'da caydırıcı bir tesire sahip olacaktır." ifadeleri yer aldı.

Son dakika: Rusyadan flaş Finlandiya kararı Elektrik tedariki askıya alındı...
Finlandiya AB ülkeleri içinde Rusya ile en uzun hududa sahip 1.340 km

"ÜLKENİZİ YOK EDERİZ" DİYE TEHDİT ETMİŞTİ

Halihazırda Ukrayna'nın NATO aboneliğine karşı çıkan Rusya için AB ülkeleri içinde Rusya ile en uzun hududa sahip olan Finlandiya'nın azalığı olabilecek en makûs senaryolardan birisi.

Rusya son aylarda Finlandiya'ya tehdit ebadına varan ihtarlarda bulunmuştu. Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov, Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının 'vahim bir facia' olacağını belirterek 'Finlandiya bu saldırısı ile ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır' demişti.

RUSYA NÜKLEER GÜÇLERİNİ BALTIK'TA KONUŞLANDIRACAK MI?

Rusya Dışişleri Bakan Takviyecisi Alexander Grushko gazetecilere yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in NATO aboneliğine ait değerlendirmede bulundu. Rusya'nın nükleer güçlerini Baltık'ta konuşlandırıp konuşlandıramayacağı sualine cevap veren Grushko "Bu mevzu hakkında konuşmak için çok erken" dedi. Grushko, "Özellikle Jens Stoltenberg NATO Genel Sekreteri, nükleer silahların Rusya hudutlarına daha yakın noktaya transfer edilebileceğini söyledi. Polonyalı liderler bunu kabul etmeye hazır olduklarını söyledi. Bu ifadeler uygulamaya geçerse elbette yeterli ihtiyati temkinler alarak buna cevap vermek gerekecektir" ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA EHEMMİYETLİ MİKTARDA ZAYIFLAYACAK

Finlandiya'nın NATO'ya katılması gidişatında askeri güvenliğinin ehemmiyetli miktarda zayıflayacağını söyleyen Grushko, "Ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanı, Finlandiya Parlamentosu'na yaptıkları konuşmada NATO azalığının hem Finlandiya'nın hem de NATO'nun güvenliğini kuvvetlendireceğini belirtti. Neticenin bütün tersi olacağı usu başında herkes için sarihtir. Finlandiya ehemmiyetli miktarda zayıflayacak" ifadelerini kullandı.

"Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımı stratejik bir farklılıktır" diyen Grushko, bu farklılığın NATO'nun genişlemesinin bir neticeyi olarak ortaya çıkabilecek yeni efor yapılanmasının neticelerinin detaylı bir tahlilinin yanı gizeme politik bir tepkiye de yol kalemtıraşını kaydoldu.