Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı açıklaması: Bu güce güvenin

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı açıklaması: Bu güce güvenin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, '50 yaş üzeri yurttaşlarımızın aşı programı bugün itibariyle başladı. Aşı ile salgının tesirini gündemimizden çıkaracağız. Bu efora güvenin.' açıklamasında bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri güzergahında Sağlık Bakanlığınca tanımlanan "Kovid-19 Aşısı Milli Uygulama Taktiği" kapsamında aşılama süreci devam ediyor.

Bakan Koca, '50 yaş üzeri yurttaşlarımızın aşı programı bugün itibariyle başladı. Aşı ile salgının tesirini gündemimizden çıkaracağız. Bu efora güvenin.' dedi.

50 YAŞ VE ÜZERİ YURTTAŞLAR KOVİD-19'A KARŞI AŞILANMAYA BAŞLADI

İstanbul'daki sağlık kuruluşları, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla çaba kapsamında 50 yaş ve üzeri yurttaşlar için aşılama sürecine başladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri güzergahında Sağlık Bakanlığınca tanımlanan "Kovid-19 Aşısı Milli Uygulama Taktiği" kapsamında aşılama süreci devam ediyor.Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan aşı açıklaması: Bu güce güvenin...
Bakanlığın aşılama takvimine göre sisteme belirlenen 50 yaş ve üzeri yurttaşlar da bugünden itibaren buluşma aldıkları sağlık kuruluşlarında aşılarını olabiliyor.
Bu kapsamda aşı buluşması alarak Prof. Dr. Feriha Öz Acil Gidişat Sağlık Kurumu ile Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Sağlık Kurumu'ne gelen 50 yaş ve üzeri yurttaşlara ilk doz aşıları uygulandı. Aşılama evveli personel tarafından, yurttaşlara bilgilendirme yapıldı.

Mevzuya ait Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Gidişat Sağlık Kurumu'nin bağlı bulunduğu Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, aşılamada her yaş grubunun açılışının kendileri için ayrı bir heyecan olduğunu belirtti.Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan aşı açıklaması: Bu güce güvenin...
"HOŞ GÜNLERE 'MERHABA' DEMEK İSMİNE HERKESİ AŞI OLMAYA BEKLİYORUZ"

Prof. Dr. Yiyit, her yeni grup açıldığında o gün heyecanlı bir kalabalığa "merhaba" dediklerini, bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, şunları kaydoldu:

"Öğreniyoruz ki tünelin ucundaki ışığı göreceksek bu aşıyla olacak gibi gözüküyor. Zira dünya bilgileri bu doğrultuda. Aşı yapan ülkelerin ne kadar süratli klasikleştiğine, hadiselerin nasıl alta indiğine hepimiz tanığız. O surattan da ülke olarak amacımız şu, temmuz ayını aşı anlamında bir seferberlik ayına çevirmek. Tasarımız, süratli bir biçimde alt yaş gruplarına inerek bu ayın bittiğinde belki de 18-20 yaş gibi alt gruplara kadar herkesi aşılayabilmek.

Takribî 30 milyon zati aşı olmuş bir grup var. Üzerine şayet biz bu 30 milyonu da aşılayabilirsek hakikatinde yaza iyi bir bağışık grupla girebilmek ismine bir avantaj tutmak üzereyiz."Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan aşı açıklaması: Bu güce güvenin...
Alt yapı olarak sağlık kurumularda hazır olduklarını, şu anda aşı buluşmalarının çok azının dolduğunu ifade eden Yiyit, "Bu şu demek, hiç efor sarf etmeden çok daha yüksek aşılar yapabiliriz. Hatta biz bunu mesai saati, aşı odası olarak artırabilecek vaziyetteyiz. Şayet aşı tedarikinde bir kasvet yaşamazsak sağlık alt yapısı olarak bir kasvetimiz yok." dedi.

Prof. Dr. Yiyit, süreci tanımlayacak üçüncü bir etmen olduğunu, onun da yurttaşların geçimi olduğunu aktararak, şayet yurttaşların açılan yaş grubu için süratlice buluşmalarını alırlarsa, onları aşılamak için bekliyor olacaklarını söyledi.

Yiyit, sözlerini, "Onlar bu anlamda lütfen bize dayanakçı olsunlar, hoş bir temmuz, hoş bir yaz, hatta yaz yarıyılında da iyi bir aşılamayla bundan sonra allahın izniyle yorulmamak, hoş günlere 'merhaba' demek ismine herkesi aşı olmaya bekliyoruz." diye bitirdi.